ଯେଉଁ ସ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଗୁଡିକ ଥାଏ, ସେ ବିବାହିତ ଜୀବନରେ ହୋଇଥାନ୍ତି ବହୁତ ସୁଖୀ – ଦେଖନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ସେହି ଭାଗ୍ୟବାନ କି..

ଆମର ସମାଜରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସାକ୍ଷାତ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବୋଲି ମାନିଥାନ୍ତି , ସ୍ତ୍ରୀ ଘରର ଲକ୍ଷ୍ମୀ ହୋଇଥାଏ , ଯେଉଁ ଘରକୁ ସେମାନେ ଯାଇଥାନ୍ତି ସେହି ଘରର ଭାଗ୍ୟ ଖୋଲିଯାଏ , ଗୋଟେ ସ୍ତ୍ରୀ ପୁରା ଘରକୁ ସ୍ୱର୍ଗ ବନାଇବାର ଦକ୍ଷତା ରଖେ , ଯଦି କେଉଁ ସ୍ତ୍ରୀ ବି ଚାହିଁବ ତେବେ ଘରକୁ ଛାରଖାର୍ ବି କରିଦେଇପାରେ , ଯଦି କାହାର ସ୍ତ୍ରୀ ସୌଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ , ତେବେ ସେ ନିଜ ପାଇଁ ବହୁତ ହିଁ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ । ଏମିତି ସ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସବୁ ସୁଖ ଦେଇଥାଏ , କିନ୍ତୁ ଯଦି ସ୍ତ୍ରୀ ଭଲ ଗୁଣ ବାଲି ହୋଇଥିବ ତେବେ ପରିବାରକୁ ସୁନ୍ଦର ଭାବେ ଗଢିତୋଳିଥାଏ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମହିଳାଙ୍କ କିଛି ଅଭ୍ୟାସ ଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବୁ , ଯିଏକି ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ବୋଲି ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

 

ଧାର୍ମିକ ପରମ୍ପରା ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ମହିଳା : ଯଦି କେଉଁ ମହିଳା ଧର୍ମ ଅନୁସାରେ ଜୀବନରେ ଆଗକୁ ବଢିବାରେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖେ ତେବେ ଶ୍ରଦ୍ଧା ଭଗବାନ ହୋଇଥାଏ , ସେ ମହିଳା ନିଜ ଘର ପରିବାରରେ ଖୁସି ନେଇକରି ଆସିଥାଏ , କାରଣ ଧର୍ମ ପାଳନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସବୁବେଳେ ଭଗବାନ ହୋଇଥାଏ , ଏଥିପାଇଁ ଯେଉଁ ସ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଧର୍ମ ପାଳନ କରିବାର ଗୁଣ ରହିଥାଏ , ସେମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ଖୁସିରେ ରଖନ୍ତି ।

 

ଇଚ୍ଛା ସୀମିତ କରି ରଖୁଥିବା ମହିଳା : ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଓ ଆକାଂକ୍ଷା ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଭୁଲ୍ ବାଟରେ ଆଗକୁ ବଢାଇବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ମହିଳାଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ସୀମିତ ହୋଇଥାଏ , ସେମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଠାରୁ ସବୁବେଳେ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ବୋଲି ଜଣାଯାଆନ୍ତି ,   ଯେଉଁ ମହିଳାଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ସୀମିତ ହୋଇଥାଏ , ସେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଜୀବନରେ କେବେ ଖୁସିରେ ରହିପାରନ୍ତି ନାହିଁ ।

 

ଶାନ୍ତ ସ୍ୱଭାବର ମହିଳା : ଯଦି କେଉଁ ପୁରୁଷକୁ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ ଉପରେ କ୍ରୋଧ ଆସେ ନାହିଁ ତେବେ ତାହା ବୈବାହିକ ଜୀବନ ପାଇଁ ଭଲ ଅଟେ , କାରଣ ସବୁ ଏମିତି ସ୍ତ୍ରୀ ହିଁ ଚାହିଁଥାଏ କି ଯାହାର ସ୍ତ୍ରୀ କେବେ କ୍ରୋଧ କରୁନଥାଉ , କିନ୍ତୁ ଯଦି ସ୍ତ୍ରୀ କ୍ରୋଧ କରିଥାଏ , ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ନାନାଦି ଅସୁବିଧା ଦେଖାଯାଏ , ଯେଉଁ ପୁରୁଷ ଶାନ୍ତ ସ୍ୱଭାବର ସ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥାନ୍ତି , ସେମାନେ ସବୁଠାରୁ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

 

କଥାରେ ମଧୁରତା ରଖୁଥିବା ସ୍ତ୍ରୀ : ଆପଣମାନେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଥିବେ କି ବ୍ୟକ୍ତିର ବାଣୀ ହିଁ ସବୁ କିଛି ହୋଇଥାଏ , ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ବାଣୀରୁ କେଉଁ ଲୋକକୁ ଆପଣାଇ ପାରେ , କାହାକୁ ବି ଦୂର କରିପାରେ , ନିଜ ବାଣୀରୁ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଜୀବନରେ ସଫଳତା ହାସିଲ୍ କରିପାରେ , କିନ୍ତୁ ଯାହାର ବାଣୀ ଠିକ୍ ନଥାଏ , ତେବେ ସେ ଜୀବନରେ କେବେ ବି ସଫଳତା ପାଇପାରିବ ନାହିଁ , ଓ ସେହି ସ୍ତ୍ରୀର କଥାରେ ଯଦି ମଧୁରତା ଅଛି ତେବେ ଘରକୁ ସ୍ୱର୍ଗ କରିଥାଏ , ଓ ଯଦି ନଥାଏ ତେବେ ଜୀବନ ନର୍କ ସଦୃଶ ହୋଇଯାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *