ଥାଇରଏଡ୍ କୁ ଜଡରୁ ଶେଷ କରିଦିଏ ଏହି ସହଜ ଘରୋଇ ଉପାୟ , ଥରେ ଆପଣାଇ ଦେଖନ୍ତୁ…

ଆଜି ଆମେ ଯେଉଁ ରୋଗ ବିଷୟରେ କଥା ହେବାକୁ ଯାଉଛୁ ତାହା ଶୁଣିବାକୁ ସାଧାରଣ ଲାଗିପାରେ କିମ୍ବା ଆଜିର ସମୟରେ ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଲୋକେ ଏଥିରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି , ହଁ ଆମେ କଥା ହେଉଛୁ ଥାଇରଏଡ୍ ବିଷୟରେ ଥାଇରଏଡ୍ ଏପରି ଏକ ଗ୍ରନ୍ଥି ହୋଇଥାଏ , ଯାହା ବିଲକୁଲ୍ ସାମନାରେ ହୋଇଥାଏ , ଏହା ଗ୍ରନ୍ଥିକୁ ଶରୀରର ମେଟାବଲିଜିମ୍ କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ , ମାନେ ଆମେ ଯେଉଁ ଭୋଜନ ସେବନ କରିଥାଉ , ସେହି ଉର୍ଜା ବଦଳାଇବାକୁ କାମ କରିଥାଏ । ଏହା ଛଡା ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ହୃଦୟ ମାଂସ ପେଶୀ , ହାଡକୁ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ବି ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ ।ଥାଇରଏଡ୍ ମହିଳାଙ୍କୁ ହେଉଥିବା ଏକ ହର୍ମୋନ ଅସନ୍ତୁଳନ କାରଣରୁ ହୋଇଥାଏ ,

 

ଏହାର କମ୍ ଅଧିକା ହେବା ଦୁହେଁ ବ୍ୟକ୍ତିର ଶରୀର ପାଇଁ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇଥାଏ ।, ଯଦି ହାର୍ମୋନ୍ କମ୍ ହେବାକୁ ଲାଗେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଶରିରରେ ମେଟାବଲିଜିମ୍ ବହୁତ ଅଧିକା ହୋଇଯାଏ , ଓ ଆପଣଙ୍କ ଉର୍ଜା କମ୍ ହୋଇଯାଏ , ଯଦି ବଢିଯାଏ ତେବେ ଶରୀରର ମେଟାବଲିଜିମ୍ ପ୍ରକିୟା ଧିମା ହୋଈଯାଏ । ଏମିତିରେ ଶରୀରରେ ଉର୍ଜା କମ୍ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଥକା ଲାଗିଥାଏ ।

 

କହିଦେବୁ କି ଆପଣଙ୍କ ଶରିରରେ ହାର୍ମୋନ୍ ସହ ସ୍ରାବକୁ ନିୟନ୍ତିତ କରିଥାଏ , ତାପରେ ଲଗାତାର ଚିନ୍ତା ଆସିଥାଏ , ତେବେ ହାର୍ମୋନ୍ ସ୍ରାବକୁ ବିପରୀତ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ , ଏହାର ଅଧିକା ପ୍ରଭାବ ଆମର ଥାଇରଏଡ୍ ଗ୍ରନ୍ଥି ଉପରେ ପଡିଥାଏ , ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଘରୋଇ ଉପାୟ କହିବାକୁ ଯାଊଛୁ , ଯଦି ଆପଣ ୪- ୫ ଚାମଚ ଧନିଆଁ ନେଇକରି ଏକ ଲିଟର ପାଣିରେ ପକାଇବେ ଓ ପାଣିରେ ପକାଇ ସିଝାନ୍ତୁ , ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପାଣିର ରଙ୍ଗ ବଦଳିବ , ଏହି ପରି ଏକ ଡ୍ରିଙ୍କ୍ସ ବି ହୋଇଯିବ , ଏହାକୁ ସକାଳୁ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଇଲେ ଥାଇରଏଡ୍ କମ୍ ହୋଇଯିବ ।

ଏହା ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ଏକ ଜୁସ୍ ତିଆରି କରିପାରିବେ , ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଡାଲଚିନି ପାଉଡର ,ଜୁଆଣୀ ପାଉଡର ଓ ମେଥି ପାଉଡର୍ ସବୁ ମିଶାଈକରି ଚୁର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ହେବ , ଓ ଏହାକୁ ଗୋଟେ ଚାମଚ ଗରମ ପାଣିର ସହ୍ ମିଶାଈ ପିଇଲେ ଥାଇରଏଡ୍ କମ୍ ହୋଇଯିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *