ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ପ୍ରିୟ ହୋଇଥାନ୍ତି ଏହି ୧୦ ଟି ଅଭ୍ୟାସ ଥିବା ବାଲା ମହିଳାମାନେ , ଏମିତି ମହିଳାମାନେ କୁହାଯାଇଥାନ୍ତି ଭାଗ୍ୟବାନ – ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ..

ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଧନର ଦେବୀ କୁହାଯାଏ , ଯଦି ଆପଣ ଜୀବନରେ ପଇସାରେ ସଂପନ୍ନ ରହିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଆଶିର୍ବାଦ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ । ସେମିତି ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କେବଳ ତାଙ୍କୁ ଲୋକଙ୍କର ମନୋକାମନା ପୁର୍ଣ୍ଣ କରନ୍ତି , ଯାହାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ଖାସ୍ ଅଭ୍ୟାସ ରହିଥାଏ , ଖସକା ମହିଳାମାନଙ୍କ ଏହି ଅଭ୍ୟାସଗୁଡିକ କିମ୍ବା ନିୟମ କହିବା ପାଳନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ , ଯାହା ମହିଳାମାନେ ଆପଣାଇଥାନ୍ତି , ତାଙ୍କ ଉପରେ ମାଙ୍କ କୃପା ଦୃଷ୍ଟି ସବୁବେଳେ ରହିଥାଏ ।

୧) ସକାଳ ଓ ସଂନ୍ଧ୍ୟାରେ ନିୟମିତ ପୁଜା କରୁଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସବୁବେଳେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି , ଏହି ମହିଳାମାନଙ୍କ ବାକି ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକା ପଜେଟିଭ୍ ଦେଖାଯିବାକୁ ମିଳିଥାଏ , ନିୟମିତ ପୁଜା ଓ ଆରଧନା କରିବାକୁ ହେଲେ ଏହି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ମନ ଅଧିକା ଶୁଦ୍ଧ କରିଥାଏ ।

୨) ଗୁରୁବାର ଦିନ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ନାଁରେ ବ୍ରତ ରଖୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ମାତା ରାଣୀ ଆଶିର୍ବାଦ ସଦୈବ ରହିଥାଏ , ଏହି ମହିଳାମାନେ କେବଳ ମା ଙ୍କ ପାଇଁ ନିଜ ଭୋକ ତ୍ୟାଗ କରିଥାନ୍ତି , ଏମାନଙ୍କ ବଳିଦାନ ଦେଖି ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି ।

୩) ଘରେ ଥିବା କନ୍ୟାଙ୍କୁ ସ୍ନେହ ଓ ଗ୍ଲେହା କରୁଥିବା ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବହୁତ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି , କୁହନ୍ତି ବାଳ କନ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱୟଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମି ବାସ କରିଥାନ୍ତି , ଏମିତିରେ ଯଦି ମହିଳାମାନେ ନିଜ ଛୋଟ ଛୁଆଙ୍କୁ ପ୍ରେମ କରନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ବୋଝ ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ ତେବେ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ।

୪) ଗୁରୁବାର କୁ ମାଙ୍କ ନାଁରେ ଘିଅର ଦିପ ଲଗାଇଲେ ମାଙ୍କୁ ଖୁସି ମିଳିଥାଏ,  ଏଥିପାଇଁ ଯେଉଁ ମହିଳା ଏପରି କରନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ମାଙ୍କ ମହିମା ଦେଖିବାର ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ,  ସେ ତାଙ୍କର ସବୁ ମନୋକାମନା ପୁରା କରିଥାନ୍ତି ,

୫) ଯେଉଁ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଘର ନନ୍ ଭେଜ ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ , ଓ ନା ତିଆରି କରନ୍ତି , ତାଙ୍କୁ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଆଶିର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତି ହୁଏ , ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଦିନ ହୋଇଥାଏ , ଏହି ଦିନରେ ସବୁ ଘରରେ ମାଛ ମାଂସ ଓ ଅଣ୍ତା ସେବନ କରିବାରେ ବାରଣ ହୋଇଛି , ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଖାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି ନାହିଁ ।

୬) ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦାନ ଧର୍ମ କରିବା ଶୁଭ ମାନାଯାଇଥାଏ , ଏମିତି କରିଲେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଉପରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ବୃଷ୍ଟି ହୁଏ , ଏହି ଦାନ ଧନ, ଅନ୍ନ, ପଇସା କିମ୍ବା ବସ୍ତ୍ର ସହିତ , କେଉଁ ବି ଜିନିଷ ହୋଇପାରେ ।

୭) ବୟସ୍କ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ବି ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଖୁବ୍ ପସନ୍ଦ ଆସନ୍ତି , ତାଙ୍କର ଆଚରଣ ଦେଖି ମା ଏତେ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଯାଆନ୍ତି କି ତାଙ୍କୁ ଭଲ ସୌଭାଗ୍ୟ କର୍ମ ସ୍ୱରୁପ ଦେଇଥାନ୍ତି ।

୮) ଘରର ସବୁ ସଦସ୍ୟ କେୟାର କରୁଥିବା ଓ ଘରର ଉନ୍ନତି କରୁଥିବା ମହିଳା ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ବହୁତ ପ୍ରିୟ ହୋଇଥାନ୍ତି , ଏମିତି ଜାଗାରେ ମା ଧନର କମି କେବେ କରାଇନଥାନ୍ତି ।

୯) ପରିବାର ସହ ବାନ୍ଧିହୋଇକରି ରହୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ବି ମାଙ୍କ ସହ ବହୁତ ଘନିଷ୍ଠତା ଥାଏ , ଯଦି କେଉଁ ମହିଳା ଫ୍ୟାମିଲ୍ ରେ ଫୁଟ୍ ପକାଇଥାଏ , ତେବେ ମା ତାଙ୍କ ଉପରେ କୃପା ଦୃଷ୍ଟି ଦେଖାନ୍ତି ନାହିଁ ।

୧୦) ମାଙ୍କ ସୃଙ୍ଗାର କରୁଥିବା ଓ ତାଙ୍କର ଚନ୍ଦନ ଟିକା ଲଗାଇକରି ପୁଜା ପାଠ କରୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସଦୈବ ଖୁସି ରୁହନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *