କେଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କ ତାଙ୍କର ସଫଳତାର ଶ୍ରେୟ ବିରାଟ କୋହଲି ଓ ଏବି ଡେଭିଲିୟର୍ସଙ୍କୁ ଦେଲେ – କହିଲେ ସେମାଙ୍କରେ ପାଇଁ ଆଜି..

ମହଜୁଦା ସମୟରେ କେ ଏଲ୍ ରାହୁଲ୍ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛନ୍ତି , ସେ ବ୍ୟାଟିଙ୍ଗ୍ ଛଡା ୱିକେଟ୍ କିପିଙ୍ଗ୍ ଦାୟିତ୍ୱ ସଂମ୍ଭାଳିଥିଲେ । ଯାହାର କାରଣରୁ ସେ ଏବେ ଟୀମ୍ ରେ ପ୍ରମୁଖ ଖେଳାଳୀ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ସଫଳତାର ଶ୍ରେୟ ତାଙ୍କର ଛୁଆବେଳର କୋଚ୍ ସ୍ୟାମୁଏଲ୍ ଜର୍ଜ ବିରାଟ କୋହଲି ଓ ଏବି ଡେଭିଲିୟର୍ସଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି ।ଭାରତୀୟ ଟିମ୍ ର ୱିକେଟ୍ କିପରରୁ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ହୋଇଥିବା କେଏଲ୍ ରାହୁଲ୍ ଏବେ ୱିକେଟ୍ କିପିଙ୍ଗ୍ ଦାୟିତ୍ୱ ସଂମ୍ଭାଳିଛନ୍ତି , ସେ ତାଙ୍କ ଫର୍ମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କଥା କହିଲେ କି ସେ ଛୁଆବେଳେ କୋଚ୍ ସ୍ୟାମୁଏଲ୍ ଜର୍ଜ ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ତିଆର ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଲେ କି କେଏଲ୍ ରାହୁଲ୍ ବହୁତ ଦିଗଜ୍ଜ୍ ଖେଳାଳୀଙ୍କ ସହ ନିଜ ଖେଳ କଥା କହିଲେ , ଓ ସେ ବିରାଟ କୋହଲି ଓ ଏବି ଡେଭିଲିୟର୍ସ ବି କଥା କହିଲେ ଓ ତାଙ୍କର କଥା ଓ ତାଙ୍କର ମନୋବଳ ବି ବଢାଇଲେ

ଏବି ଓ ବିରାଟଙ୍କ ଛଡା ତାଙ୍କର ଆହୁରି ବହୁତ ଖେଳାଳୀ ସହ କଥା ହେଲେ , ବିରାଟ ସେହି କଥା ତାଙ୍କ ମନୋବଳ ବି ବଢାଇଲେ , ଏବି ଓ ବିରାଟ ଛଡା ତାଙ୍କର ବହୁତ ଖେଳାଳୀ କଥା କହିଲେ କିନ୍ତୁ ମୁଁ ତାହାର ସଫଳତା ଶ୍ରେୟ ଏହି ଦୁହେଁ ଖେଳାଳୀଙ୍କୁ ଦେବାକୁ ଚାହିଁବା , ଏବି ତାଙ୍କର ଖେଳକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝିଲେ  କାରଣ ସେ ନିଜେ ଜଣେ ୱିକେଟ୍ କିପର୍ ଓ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅଟେ , ବିରାଟ ତାହା ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ବି ଜଣାଇଲେ , ବିରାଟଙ୍କୁ ପତ୍ତା ଥିଲା କି ରାହୁଲ୍ କେତେ ପ୍ରତିଭାଶାଳୀ ଖେଳାଳୀ ଅଟନ୍ତି ।

ଏବେ ରିଷଭ ପନ୍ଥ ଜାଗାରେ ଟିମ୍ ର ପ୍ରମୁଖ ୱିକେଟ୍ କିପର୍ ହୋଇଥିବା କେଏଲ୍ ରାହୁଲ୍ ୱିକେଟ୍ କିପିଙ୍ଗ୍ କ୍ଷମତା କହିକରି ତାଙ୍କର ଛୁଆବେଳର କୋଚ୍ କହିଲେ କି ଏବେ କେଏଲ୍ ରାହୁଲ୍ ଠିଆ ହେବାରଅନ୍ଦାଜ ଦେଖିଲେ ଏବେ ବହୁତ ସ୍ନନ୍ତୁଳିତ ନଜର୍ ଆସୁଛି , ସେ ବଲକୁ ଆଖପାଖରେ ଆସିବାଯାଏଁ ଦେଖନ୍ତି , ଏଇ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଖେଳକୁ ଭଲ ବନାଇଦେଲା , ସେ ସବୁବେଳେ ଏକ ୱିକେଟ୍ କିପର୍ ଖେଳାଳୀ ଥିଲେ , ସେ ୱିକେଟ୍ କିପିଙ୍ଗ୍ କରିବା ପସନ୍ଦ କରୁଥିଲେ , ୱିକେଟ୍ କିପିଙ୍ଗ୍ କାରଣରୁ ବ୍ୟାଟିଙ୍ଗ୍ ଭଲରେ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ସିଖିବା ।

କିପିଙ୍ଗ୍ ଓ ବ୍ୟାଟିଙ୍ଗ୍ ଦୁହେଁ ରେ ଭଲ କରି କେଏଲ୍ ରାହୁଲ୍ ଭାରତୀୟ ଟିମ୍ ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ଭରସା ଜିତିନେଲେ , ତାଙ୍କର ଛୁଆବେଳର କୋଚ୍ ସାମୁଏଲ୍ ଜର୍ଜ ଅନୁସାରେ ୱିକେଟ୍ କିପର୍ ହେବାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାଟିଙ୍ଗ୍ ରେ ସାହାଯ୍ୟ୍ ମିଳିଛି , ଯାହାର ବିଷୟରେ କହିଲେ କି କେଏଲ୍ ରାହୁଲ୍ କୋଚ୍ କହିଲେ କି ୱିକେଟ୍ ପଛରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାଟିଙ୍ଗ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳେ , ଯେବେ ଛୋଟ ଥିଲା ତେବେ ସବୁବେଳେ ୱିକେଟ୍ କିପିଙ୍ଗ୍ କରୁଥିଲା ୱିକେଟ୍ କିପର୍ ହେବା କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ପିଚ୍ କୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝିବା ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ୟାଟିଙ୍ଗ୍ ରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *