ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ୩.୦ : ସରକାର ସାରା ଦେଶରେ ଆଉ ୨ ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ଲକ୍ ଡାଉନ ଘୋଷଣା କଲେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ମେ 17 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ – ଦେଖନ୍ତୁ କଣ ନୂଆ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବ…

ଦେଶରେ କରୋନା ଭାଇରସ ରୋଗ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶାସନ ଯଥାସମ୍ଭବ ଲୋକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଏହି କାରଣରୁ ସରକାର କରୋନା ସହ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ରଣନୀତି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛନ୍ତି। ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟର ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି। ମେ ୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହି ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ଥିତି ସୁଦୃ .଼ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ମେ ୩ ତାରିଖରୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ଜୋନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକୁ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ପର୍ଯ୍ୟାୟ 3 ରେ ଇଣ୍ଡିଆ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ୧୭ ମଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଘୋଷଣା କରିଥିବା ୨୧ ଦିନିଆ ଲକଡାଉନର ଅବଧି ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ତେଣୁ ସରକାର ଲକ୍-ଡାଉନ୍ ଅବଧି ମେ ୧୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।

କହିରଖୁ ଯେ ଦେଶର ଅନେକ ଜିଲ୍ଲା ରେଡ, କମଳା ଏବଂ ସବୁଜ ଜୋନ୍ରେ ବିଭକ୍ତ | ରେଡ୍ ଜୋନର ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ହେଉଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସର୍ବାଧିକ | କମଳା ଜୋନ୍ରେ ଏପରି କିଛି ଜିଲ୍ଲା ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ କରୋନା ମାମଲା କମ୍ ଥାଏ ଏବଂ ଗ୍ରୀନ୍ ଜୋନ୍ରେ ଏପରି ଜିଲ୍ଲା ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ କରୋନା ରୋଗର ଗୋଟିଏ ବି ମାମଲା ନାହିଁ | ତେବେ ଏଥର ସରକାର ଏହି ସ୍କେଲରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। କରୋନା ମାମଲା, ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହାର ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଯାୟୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ନୂତନ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। କେଉଁ ତାଲିକାରେ କେଉଁ ଜିଲ୍ଲା ଆସେ ଏବଂ ସେଠାରେ କେଉଁ ପ୍ରକାର କଠୋରତା ନିଆଯିବ ଏହି ତାଲିକାରେ କୁହାଯାଇଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ସଚିବ ପ୍ରୀତି ସୁଦାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ରେଡ ଏବଂ କମଳା ଜୋନ୍ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ଥିବା କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଏବଂ ବଫର୍ ଜୋନ୍କୁ ସୀମିତ ଏବଂ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି। ଗତ ୨୧ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଯଦି କୌଣସି ନୂତନ କରୋନା ନାହିଁ ତେବେ ସବୁଜ ଜୋନ୍ରେ ଯେ କୌଣସି ଜିଲ୍ଲାକୁ ବିଚାର କରାଯିବ | କହିରଖୁ ଯେ ଏହି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ୨୮ ଦିନ ଥିଲା, ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି କରୋନାର ନୂତନ ମାମଲା ୨୮ ଦିନ ପାଇଁ ରଖାଯାଇ ନଥିଲା, ତେବେ ସେଗୁଡିକ ସବୁଜ ଜୋନ୍ରେ ରଖାଯାଇଥିଲା | ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମେ ୩ ତାରିଖରୁ ୧୩୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ରେଡ୍ ତାଲିକାରେ, କମଳା ର ୨୮୪ ଟି ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ଗ୍ରୀନ୍ ଜୋନର ୩୧୯ ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି |

କହିରଖୁ ଯେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ, ଚେନ୍ନାଇ, କୋଲକାତା, ହାଇଦ୍ରାବାଦ, ବାଙ୍ଗାଲୋର, ଅହମ୍ମଦାବାଦକୁ ରେଡ୍ ଜୋନ୍ରେ ରଖିଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ୧୪ ଟି ଜିଲ୍ଲା, ଦିଲ୍ଲୀର ୧୧ ଟି, ତାମିଲନାଡୁର ୧୨ ଟି, ୟୁପିର ୧୯ ଟି, ବଙ୍ଗଳାର ୧୦ ଟି, ଗୁଜୁରାଟର 9 ଟି, ରାଜସ୍ଥାନର ୮ ଟି ଜିଲ୍ଲାକୁ ରେଡ୍ ଜୋନ୍ରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟ ଜିଲ୍ଲା ଅପେକ୍ଷା ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ଅଧିକ କଠୋରତା ଏବଂ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଉଛି |

ପ୍ରୀତି ସୁଦାନ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ବା ଏକାଧିକ ପଜିଟିବ ସଂସ୍ଥା ସହିତ ଜିଲ୍ଲାର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଅଲଗା ୟୁନିଟ୍ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ। ଯଦି ସେମାନେ ଲାଲ୍ କିମ୍ବା କମଳା ଜୋନ୍ରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ଗତ ୨୧ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏଥିରୁ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ଅଧିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୌଣସି ନୂତନ ମାମଲା ନାହିଁ, ତେବେ ସେଗୁଡିକ ଜୋନାଲ ଶ୍ରେଣୀକରଣରେ ଏକ ସ୍ତର କମ୍ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ |

ଆଗକୁ ପ୍ରୀତି ସୁଦାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବଫର ଜୋନରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା କ୍ଷେତ୍ରରେ ILI / SRI ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ମନିଟରିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ବ୍ୟାପକ ମନିଟରିଂ ହେବା ଉଚିତ୍। ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ରେଡ୍ ଏବଂ କମଳା ଜୋନ୍ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡିକରେ ଥିବା କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଏବଂ ବଫର୍ ଜୋନ୍ କୁ ଡିଲିଟ୍ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି | ଏହିପରି ଭାବରେ ସଂକ୍ରମିତ ରେଡ୍ ଜୋନ୍ ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକୁ ସବୁଜ ଜୋନ୍ରେ ପରିଣତ କରିବା ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ। କେବଳ ସେତେବେଳେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାକୁ କରୋନା ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *