ଯଦି ଆପଣ ଜାଣିନେବେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଏହି ୪ ଟି କଥା ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ କେବେ ଆସିବ ନାହିଁ ଦୁଃଖ

ନିଜ ଲୀଳାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନା କେବଳ ଯଶୋଦା ମାଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିଥିଲେ ବରଂ ବୃନ୍ଦାବନର ଗୋପୀଙ୍କ ବି ନିଜ ଆକର୍ଷଣ ଦ୍ୱାରା ମୋହିତ୍ କରିଥିବା ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ନିଜ ନିଜ ଜୀବନରେ ବହୁତ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲେ , କହିଦେବୁ କି ନିଜ ଅଦ୍ଭୁତ ଲୀଳା ଓ ବୁଦ୍ଧି ରୁ ସେ ନିଜ ସଂଘର୍ଷମୟ ଜୀବନରେ ସରଳତା ସହ ବଞ୍ଚୁଥିଲେ,  ଓ ଏତିକି ନୁହେଁ ସେ ସବୁ ପରିସ୍ଥିତିଗୁଡିକରେ ସାମ୍ନା ବି କରୁଥିଲେ , କହିଦେବୁ କି ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ନା କେବଳ ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧରେ ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ସାରଥି ହୋଇଥିଲେ , ବରଂ ସଠିକ୍ ରାସ୍ତା ବି ଦେଖାଇଥିଲେ , ବରଂ ବହୁତ ସାରା ଏମିତି କଥା କୁହାଯାଇଛି , ଯାହା ପ୍ରକୃତରେ ଆଜିର ସମୟରେ ବହୁତ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲାଗୁଛି , ଓ ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି । କହିଦେବୁ କି କେଉଁ ମଣିଷର ଜୀବନରେ ତାହା ସହ କିଛି ଜିନିଷ ଛୁଆବେଳରୁ ଆସିଯାଏ , ଏହା ସବୁ ବଡ ହୋଇକରି କିଛି କମ୍ ତ କିଛି ଅଧିକା ଜଣାଯାଏ ,

କହିଦେବୁ କି ବ୍ୟକ୍ତିର ଶରୀରର ଉତ୍ପତ୍ତି କାରଣରୁ ଏହି ତିନିଗୁଣ ବୁଦ୍ଧି ଅହଂକାର, ଓ ମନ କୁ ଉଲ୍ଲଘନ କରି ଜନ୍ମ , ମୃତ୍ୟୁ, ବୁଦ୍ଧାବସ୍ଥା ଓ ସବୁ ପ୍ରକାର ଦୁଃଖର ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପରମାନନ୍ଦ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ , ମାନାଯାଇଛି କି ଏହି ସଂସାରରେ ମହଜୁଦ୍ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ସେହି ଅମୁଲ୍ୟ କଥାକୁ ଅନୁସରଣ କରେ ତେବେ ଗୀତାରେ କୁହାଯାଇଥିବା କଥାରେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନରେ କିଛି ବି ସମସ୍ୟା ରହିବ ନାହିଁ , ଓ ପାପମୁକ୍ତ ହୋଇ କର୍ମ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଲୋକ ପ୍ରାପ୍ତି ହେବ ।

୧) ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ପୁରୁଷ ମୋତେ ପରମ ପ୍ରେମ କରି ଏହି ପରମ ରହସ୍ୟଯୁକ୍ତ ଗୀତାଶାସ୍ତ୍ର କୁ ମୋର ଭକ୍ତଙ୍କୁ କହିବ , ସେ ମୋତେ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବ,  ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ।

୨) ଭଗବାନଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କହିଥିଲେ କି ଏହା ଆମର ଜିବନ ଏକ ଯୁଦ୍ଧ ପରି ଅଟେ, ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଆମକୁ ଡରିବାର ନାହିଁ କାରଣ ଏହି ଜୀବନରେ ଦୁଃଖ ଓ ସୁଖ ଯିବା ଆସିବା ହୋଇଥାଏ , ଆପଣଙ୍କୁ ଡରିବାର ଦରକାର ନାହିଁ , ଓ ଏହି ଜୀବନ ଯୁଦ୍ଧରେ ଆଗକୁ ବଢିବାର ଅଛି ।

୩) ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଆମକୁ ଦେଖାଇଛନ୍ତି କି ମୃତ୍ୟୁ ଜୀବନର ଅନ୍ତିମ ସତ୍ୟତା ଅଟେ , ଏହା ଜୀବନରେ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟ ରହିଛି , ମୃତ୍ୟୁ ଜ୍ଞାନ ହେଲେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ନେମ ତାନ୍ତ୍ରିକ କୁ ଅନ୍ତିମ ସତ୍ୟତା ମାନିଥିଲେ,  କାରଣ ଏହି ଦୁନିଆଁରେ ଆସିଛ,  ତାହାକୁ ଗୋଟେ ଦିନ ସ୍ୱାର୍ଥର ଦୁନିଆଁ ଛାଡିକରି ଯିବାର ଅଛି ।

୪) ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଏହା ବି କହିଛନ୍ତି କି ପୃଥିବୀର ଆକାଶରେ ଅଥବା ଦେବତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ତଥା ଏହାର ଛଡା ଆଉ କେଉଁଠି ଏମିତି ସତ୍ତ୍ୱ ନାହିଁ , ଯାହା ପ୍ରକୃତିରୁ ଏହି ତିନିଗୁଣରେ ରହିତ ଥିବ ।

୫) ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କହିଛନ୍ତି କି କର୍ମ ସବୁକିଛି ଅଟେ, ଆମେ ନିଜ ଜୀବନରେ କର୍ମ କରିବା ଉଚିତ୍ , ଓ ଫଳର ଚିନ୍ତା ନ କରି ଆଗକୁ ବଢିବାର ଅଛି , କର୍ମ କରିଲେ ବଡରୁ ବଡ ସଙ୍କଟ ମୁଳରୁ ଶେଷ ହୋଇଯାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *