ଅମ୍ପାୟାର ସାଇମନ୍ ଟଫେଲ ୮ ବର୍ଷ ପରେ ନିଜ ଭୁଲ ସ୍ୱୀକାର କଲେ – କହିଲେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କୁ ଅନେକ ଥର ଭୁଲ ରେ ଆଉଟ ଦେଇଥିଲି ଆଉ ସେଥିପାଇଁ..

ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଦେଶରେ କ୍ରିକେଟ୍ ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଖେଳ | ବିଶେଷ ଭାବରେ, ଏହାକୁ ଆଜିର ଯୁବ ପିଢ଼ିର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରିୟ ଖେଳ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି | ଯେତେବେଳେ ବି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ଏକ ବିପକ୍ଷ ଦଳ ସହିତ ଖେଳନ୍ତି, ସମଗ୍ର ଭାରତ ଏକଜୁଟ ହୋଇ ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖନ୍ତି ଏବଂ ଦଳକୁ ଖୁସି କରନ୍ତି | ଏଥି ସହିତ କ୍ରିକେଟରେ ଅମ୍ପାୟାର ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। କାରଣ ଯେ କୌଣସି ଖେଳାଳି ବାହାରେ କିମ୍ବା ଏକ ଅମ୍ପାୟାର ରାଜି ହେଲେ ଏକ ସ୍କୋର କରନ୍ତି | ଯଦିଓ ଦୁନିଆରେ ଅନେକ ଅମ୍ପାୟାର ଅଛନ୍ତି, ସାଇମନ୍ ଟଫେଲଙ୍କ ନାମ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅମ୍ପାୟାର ତାଲିକାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛି | ସେ 2004 ରୁ 2008 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲଗାତାର ପାଞ୍ଚ ଥର ଆଇସିସି ଅମ୍ପାୟାର ଅଫ୍ ଦି ଇୟର ପୁରସ୍କାର ଜିତିଥିଲେ।

2012 ରେ, ସାଇମନ୍ ଟଫେଲ ଅବସର ନେଇଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଲୋକଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଭୁଲ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ | ଅମ୍ପାୟାର ଟଫେଲ ନିକଟରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ବିଷୟରେ ନିଜର ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। 8 ବର୍ଷ ପରେ ଏକ ଶୋ’ରେ ସେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଅନେକ ଥର ସଚିନଙ୍କୁ ଦେବାରେ ଭୁଲ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସଚିନ ସର୍ବଦା ଶାନ୍ତ ରହିଲେ ଏବଂ ଖେଳ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ସହିତ କେବେ ବି କ୍ରୋଧ ପ୍ରକାଶ କରିନଥିଲେ |

ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଶୋ’ରେ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ବେଳେ ଅମ୍ପାୟାର ଟଫେଲ କହିଥିଲେ ଯେ, ୨୦୦୭ ରେ ଭାରତ ଏବଂ ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରେଣ୍ଟ ବ୍ରିଜ ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସଚିନ୍ ୯୧ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରି ବ୍ୟାଟିଂ କରୁଥିଲେ। ପଲ୍ କଲିଙ୍ଗଉଡ୍ ବଲ୍ ବୋଲିଂ କରିଥିଲେ ଏବଂ ମୁଁ ଏହାକୁ ଉଠାଇ ବାହାରକୁ ଆଣିଲି | ସଚିନ ମୋ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଥିଲେ ଏବଂ କିଛି ସାଧୁ ମଧ୍ୟ ପିଚରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ। ପରେ, ଯେତେବେଳେ ବଡ ପରଦାରେ ବଲ୍-ଟ୍ରାକିଂ ଦେଖାଗଲା, ବଲ୍ ଷ୍ଟମ୍ପଠାରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ ଦେଖାଗଲା |

ଟଫେଲ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ମୁଁ ସେତେବେଳେ ବୁଝିଥିଲି ଯେ ମୁଁ ଭୁଲ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ମୁଁ ଜାଣିଥିଲି ଯେ ପରେ ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟ୍ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଭୁଲ ଉପରେ ମୋତେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରାଯିବ | ଏହା ପରେ ମୁଁ ଖବରକାଗଜ କିମ୍ବା କ୍ରିକେଟ୍ ଖବର ଦେଖି ନାହିଁ। ମୁଁ ଜାଣିଥିଲି ଗଣମାଧ୍ୟମ ମୋତେ ଟାର୍ଗେଟ କରିବ। ” ଏହା ପରେ ଟଫେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରଦିନ ମ୍ୟାଚ ସମୟରେ ସେ ସଚିନଙ୍କ ସାମ୍ନାକୁ ଯିବାବେଳେ ସଚିନ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ମାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ତିକ୍ତତା ଦେଇ ନଥିଲେ।

ପରଦିନ ସାଇମନ୍ ଟଫେଲ ସଚିନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ, ଦେଖ, ମୁଁ ଜାଣେ ଗତକାଲି ମୁଁ ଭୁଲ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏହା ଉପରେ ସଚିନ ତାଙ୍କୁ ଉତ୍ତର ଦେଇ କହିଥିଲେ, ତୁମେ ବହୁତ ଭଲ ଅମ୍ପାୟର ଏବଂ ଏ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କର ନାହିଁ। ସାଇମନ୍ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସଚିନ୍ ତାଙ୍କୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଏସବୁ କହି ନାହାଁନ୍ତି, ବରଂ ସେ ତାଙ୍କ ତରଫରୁ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ସାଇମନ୍ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଭୁଲକୁ ସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହାକୁ ଉନ୍ନତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *