ଶ୍ୟାମଳପଣ ବି ଅଟେ ଏକ ବଡ ବରଦାନ, ଏହି ଖବରକୁ ପଢିବାପରେ ଆପଣ ବି କହିବେ ଯାହା ହେଉ ଭଗବାନ ଆମକୁ ଗୋରା କରିନାହାନ୍ତି

ଆମ ଭାରତୀୟ ମାନଙ୍କ ଗୋରା ତ୍ୱଚାକୁ ନେଇକରି କିଛି ଅଧିକା ମନରେ ଗର୍ବ ହୋଇଥାଏ,  ଯାହାକୁ ନେଇ ଆଜିକାଲିର ମାର୍କେଟରେ ଫେୟାରନେସ୍ କ୍ରିମ୍ ମନ ଲାଗିଯାଇଛି, ଆମର ଦେଶରେ ବହୁତ ପ୍ରକାରର ଫେୟାରନେସ୍ କ୍ରିମ୍ ଆସିଯାଇଛି, ଆମର ଦେଶରେ ଫେୟାରନେସ୍ କ୍ରିମ୍ କୁ ଏକ ବଡ ମାର୍କେଟ୍ ବି ଅଛି, ଗୋରା ତ୍ୱଚାକୁ ନେଇକରି ଲୋକଙ୍କର ଏହି ପ୍ରକାର ମନରେ ବସିଯାଇଛି କି ଆମେ ମହଙ୍ଗା ଟ୍ରିଟ୍ ମେଣ୍ଟ, ମହଙ୍ଗା ପ୍ରଡକ୍ଟ ନେବାର ବି ଡରନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମିତି ବହୁତ ଲୋକ ଗୋର୍ ହେବାପାଇଁ ନାନାପ୍ରକାରର ଘରୋଇ ପ୍ରକିୟାର ସାହାରା ନେଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଶ୍ୟାମଳ ରଙ୍ଗ ଗୋରା ରଙ୍ଗ ମୁକାବଲାରେ ଏକ ବରଦାନ ସମାନ ଅଟେ, ଆପଣ ବୋଧେ ଆମ କଥାକୁ ଅଜବ ଭାବୁଥିବେ କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଶ୍ୟାମଳ ରଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଦୁଃଖିତ୍ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ନିଜ ରଙ୍ଗକୁ ପ୍ରେମ କରିବା ଶିଖିନିଅନ୍ତୁ ମାନିନିଅନ୍ତୁ, ଆପଣଙ୍କ ବହୁତ ଫାଇଦା ଶ୍ୟାମଳ ରଙ୍ଗ ବରଦାନ ଅଟେ, ଏହାର ବହୁତ ଫାଈଦା ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ, କିନ୍ତୁ ସେଥିର ପୁର୍ବରୁ ଆପଣ ଦେଖିଥିବେ କି ଏବେ ଫିଲ୍ମରେ ଗୋରୀ ହିରୋଇନ୍ସ ଶ୍ୟାମଳ ରୁପ ଦିଆଯାଉଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ବୁଝିଯିବେ କି ଶ୍ୟାମଳ ରଙ୍ଗର କେତେ ଡିମାଣ୍ତ ଅଛି, ସେମିତି ଶ୍ୟାମଳ ରଙ୍ଗରେ ବହୁତ ଗୁଣ ଅଛି , ବହୁତ ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ଏକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି କି ଶ୍ୟାମଳ ତ୍ୱଚାରେ ମେଲାନିନ୍ ଅଧିକା ହୋଇଥାଏ , ଯାହା ଗୋରା ରଙ୍ଗ ତୁଳନାରେ ବହୁତ ଅଧିକା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ରଖିଥାଏ ।

ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କର ତ୍ୱଚାର ରଙ୍ଗ ବହୁତ ଶ୍ୟାମଳ ବା କଳା ହୋଇଥାଏ , ସେମାନେ ସ୍ୱଭାବରୁ ବହୁତ ପରିଶ୍ରମୀ ଓ ଶାରରୀକ ରୁପରେ ସୁସ୍ଥ୍ୟବାନ ହୋଇଥାନ୍ତି, ଯେଉଁ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ରଙ୍ଗ ଅତ୍ୟାଧିକ କଳା ହୋଇଥାଏ , ସେମାନଙ୍କ ଆଖି,ବାଳ , ଓ ଜିଭ ବି କଳା ହୋଇଥାଏ,  ଓ ସେମାନେ ସ୍ୱଭାବରୁ କୋମଳ କୁହାଯାଇଥାନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁକୁଳ ନହେବା କାରଣରୁ ଏହି ସ୍ତ୍ରୀମାନେ ବହୁତ କଠୋର ହୋଇଯାଆନ୍ତି । ଗୋରା ତ୍ୱଚାର ଲୋକ ଯେବେ ଖରାରେ ବାହାରନ୍ତି , ତେବେ ବହୁତଥର ନିଜ ତ୍ୱଚାକୁ ଘୋଡାଇକରି ରଖିଥାନ୍ତି , ଯଦି ସେମାନେ ଏମିତି କରନ୍ତି ନାହିଁ ଖରାରେ ବାହାରିଲେ ତାଙ୍କ ତ୍ୱଚାରେ ସନବର୍ଣ୍ଣ ଦେଖାଯାଏ , କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚା ଡସ୍କି ଅଛି , କିମ୍ବା ଟିକିଏ ଶ୍ୟାମଳ ଅଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ସନବର୍ଣ୍ଣ ପରି କିଛି ବି ସମସ୍ୟା ହେବନାହିଁ ।

ଏହା ତ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଥିବେ କି ଶ୍ୟାମଳ ଲୋକଙ୍କ ସ୍କିନରେ ମେଲାନିନ୍ ମାତ୍ରା ଅଧିକା ହୋଇଥାଏ,  ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚା ଅଧିକା ଲମ୍ବା ସମୟ ଯାଏଁ ଡ୍ୟାମେଜ୍ ହେବାରୁ ରକ୍ଷା କରେ , ଏହା ସହ ଅନ୍ୟ ଫାଇଦା ବି ଅଛି, ଗୋରା ତ୍ୱଚାରେ ମେଲାନିନ୍ କମ୍ ମିଳିଥାଏ,  ଏହି କାରଣରୁ ଶ୍ୟାମଳ ତ୍ୱଚାରେ ଏଜିଙ୍ଗ୍ ଚିହ୍ନ ଓ ବୟସ ଦାଗ ନଜର ଆସିଥାଏ ।

ବୋଧେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି କଥା ଟିକିଏ ଅଜବ ଲାଗୁଥିବ କିନ୍ତୁ ଏହା ବିଲକୁଲ୍ ସତ ଅଟେ,  ଗୋରା ତ୍ୱଚା ବାଳର ମୁକାବଲାରେ ଶ୍ୟାମଳ ବାଳ ସ୍କିନରେ କ୍ୟାନ୍ସର୍ ବିପଦ ବହୁତ କମ୍ ହୋଇଥାଏ , ବହୁତ ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ଏହି କଥା ସାମ୍ନାରେ ଆସିଯାଇଛି କି ଶ୍ୟାମଳ ବଡିରେ ମେଲାନିନ୍ ନାମକ କମ୍ପାଉଣ୍ତ ପ୍ରଡ୍ୟୁସ୍ କରିଥାଏ , ଯାହା ତ୍ୱଚାପାଇଁ ଖରାରେ ପ୍ରୋଟେକ୍ଟିଭ୍ ଲେୟର୍ ପରି କାମ କରିଥାଏ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *