ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଖେଳିଥିବା ଏହି ୫ ଜଣ ଦିଗଜ୍ ପ୍ଲେୟାର୍, ଯିଏ ଆଜି କେଉଁ ନା କେଉଁ ଟିମ୍ ର ରହିଛନ୍ତି କୋଚ୍

ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ନାମ କ୍ରିକେଟ୍ ଜଗତରେ ବହୁତ ବଡ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଜଣେ ଅଧିନାୟକ, ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଏବଂ ୱିକେଟ୍ କିପର ଭାବରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଦେଇଥିବା ଅବଦାନକୁ କେବେ ବି ଭୁଲିପାରିବ ନାହିଁ | ଆଜି ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କୁ ଜଣେ ମହାନ ଅଧିନାୟକ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଯେଉଁଆଡ଼େ ଗଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ | ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବାବେଳେ ସେହି ସମୟରେ ସେ ଆଇପିଏଲରେ ଅଧିନାୟକ ରହିଛନ୍ତି। ଆଇପିଏଲର ପ୍ରଥମ ସିଜିନରୁ ଏମଏସ ଧୋନି ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସର ଅଧିନାୟକ ଅଛନ୍ତି। ଅନେକ ଖେଳାଳି ଭାରତୀୟ ଦଳ କିମ୍ବା ଆଇପିଏଲ୍ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ନିଜର ନାମ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି। ସେହିଭଳି ଯୁବ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ବଡ ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଖେଳିଛନ୍ତି। ଧୋନି ଆଜି ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି, କିନ୍ତୁ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା କିଛି ଖେଳାଳି ଆଜି ଆଇପିଏଲରେ କିଛି ଦଳର ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ନେଉଥିବାର ନଜର ଆସୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଖେଳିଥିବା ପ୍ଲେୟାର୍ସଙ୍କୁ ଦେଖିବା  , କିନ୍ତୁ ଆଜି ସେ କୋଚ୍ ଅଛନ୍ତି ।

୧) ୱାସିମ୍ ଜାଫର୍- ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଓପନର୍ ୱାସିମ୍ ଜାଫରଙ୍କୁ ଜଣେ ଭଲ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ୱାସିମ ଜାଫର ହୁଏତ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଅଧିକ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳି ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଅଧିକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ସେ ଏକ ବଡ଼ ନାମ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟରେ ୱାସିମ ଜାଫରଙ୍କ ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ୨୦୦୮ ରେ ସେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଖେଳିଥିଲେ। ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ସେ ଅଧିକ ଖେଳି ନାହାଁନ୍ତି। ଆଇପିଏଲର ୧୩ ତମ ସିଜନରେ କିଙ୍ଗସ୍ ଇଲେଭେନ୍ ପଞ୍ଜାବ ଦ୍ୱାରା ଜାଫରଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଦଳର ବ୍ୟାଟିଂ ମେଣ୍ଟର କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଙ୍ଗସ୍ ଇଲେଭେନ୍ ପ୍ ପଞ୍ଜାବର କୋଚିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି।

୨) ଷ୍ଟିଫେନ୍ ଫ୍ଲେମିଙ୍ଗ୍- ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ପ୍ଲେୟାର୍ ଷ୍ଟିଫେନ୍ ଫ୍ଲେମିଙ୍ଗ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପାଇଁ ଖେଳିଛନ୍ତି। ଷ୍ଟିଫେନ୍ ଫ୍ଲେମିଂ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ହୋଇଥିଲେ। ଫ୍ଲେମିଂ ଜଣେ ସ୍ଥିର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଯିଏ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ | ଷ୍ଟିଫେନ୍ ଫ୍ଲେମିଂ ମଧ୍ୟ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସକୁ ଆଇପିଏଲରେ ଏବଂ ପରେ ଆଇପିଏଲରେ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ଫ୍ଲେମିଂ ଜଣେ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ଆଇପିଏଲରେ ଅଧିକ ଖେଳି ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଖେଳିଛନ୍ତି। ଏହା ପରେ ସେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସର କୋଚ୍ ହୋଇଥିଲେ। ଆଜି ଫ୍ଲେମିଂ ହେଉଛି ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ |

୩) ଲକ୍ଷ୍ମୀପତି ବାଲାର୍ଜୀ- ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ଏକଦା ତାମିଲନାଡୁର ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଲକ୍ଷ୍ମୀପାଥୀ ବାଲାଜୀଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା। ଲକ୍ଷ୍ମୀପାଥୀ ବାଲାଜୀ ତାଙ୍କ ଦ୍ରୁତ ବୋଲିଂରେ ସୁଇଙ୍ଗ୍ କରି ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ | ସେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ପାଇଁ କିଛି ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଏଲ୍ ବାଲାଜୀ ମଧ୍ୟ ଆଇପିଏଲରେ ନିଜର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ବାଲାଜୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ସେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ଦଳରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଖେଳିଛନ୍ତି। ସେ ଚେନ୍ନାଇ କିଙ୍ଗ୍ସସ୍ ଦଳ ସହିତ ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଖେଳିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସେହି ସମୟରେ ସେ ଆଇପିଏଲରେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସର ବୋଲିଂ ପରାମର୍ଶଦାତା ଅଟନ୍ତି |

୪) ବ୍ରେଣ୍ତନ୍ ମ୍ୟାକକୁଲମ୍- ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ତଥା ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ବ୍ରେଣ୍ଡନ୍ ମ୍ୟାକକୁଲମ୍ ତାଙ୍କ ସମୟର ଜଣେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଥିଲେ। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପାଇଁ ବ୍ରେଣ୍ଡନ୍ ମ୍ୟାକକୁଲମ୍ ଯେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କୁ କିୱି ଦଳର ଜଣେ ମହାନ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଆଇପିଏଲରେ, ବ୍ରାଣ୍ଡନ୍ ମ୍ୟାକକୁଲମ୍ ଯେପରି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ନିଜର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ | ଆଇପିଏଲ ଇତିହାସର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ମ୍ୟାକକୁଲମ୍ ଏକ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ମ୍ୟାକକୁଲମ୍ କେକେଆର୍ ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଏହା ପରେ ସେ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ଦଳ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଖେଳିଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଖେଳିଥିଲେ | ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଖେଳିଥିବା ମ୍ୟାକକୁଲମ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଅଟନ୍ତି।

୫) ମାଇକ୍ ହସି- ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ମାଇକ୍ ହସି ଏକ ବଡ ନାମ ପାଇଛନ୍ତି । ମାଇକ୍ ହସି ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ସହ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳରେ ସହଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ମାଇକ୍ ହସି ମ୍ୟାଚ୍ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ବିଶେଷ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା | ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳ ସହିତ ସେ ଆଇପିଏଲରେ ମଧ୍ୟ ଖେଳିଛନ୍ତି। ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ଦଳରୁ ମାଇକ ହସି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଆଇପିଏଲରେ ଖେଳିଛନ୍ତି। ଚେନ୍ନାଇ ଦଳରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ହସି ଖେଳିଛନ୍ତି। ସେ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱକୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଥର ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଖେଳିଥିବା ମାଇକ ହସି ବର୍ତ୍ତମାନ ଚେନ୍ନାଇ ସୁପର କିଙ୍ଗ୍ସ ଦଳର ବ୍ୟାଟିଂ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଅଟନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ଏହି କାମ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ଭଲ କାମ କରୁଛନ୍ତି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *