୩ ଜଣ ଖେଳାଳୀ ଯାହାଙ୍କୁ ୨୦୨୧ ରେ ବିସିସିଆଇ ନିଯୁକ୍ତ କରି ପାରେ ନୁଆ ଅଧିନାୟକ – ଦେଖନ୍ତୁ କିଏ ହେଇପାରନ୍ତି ଆଗାମୀ କ୍ୟାପଟେନ..

ଜାନୁଆରୀ 2017 ଠାରୁ ବିରାଟ କୋହଲି ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ରହି ଆସିଛନ୍ତି ।  ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛି। ତେବେ,୨୦୨୧ ମସିହାରେ, ବିସିସିଆଇ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ଅନ୍ୟ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦଳର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରିପାରନ୍ତି। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ବିଶେଷ ଆର୍ଟିକିଲରେ ସେହି 3 ଖେଳାଳିଙ୍କ ନାମ କହିବୁ, ଯେଉଁମାନେ ୨୦୨୧ ବର୍ଷରେ ଭାରତର ନୂତନ ଅଧିନାୟକ ହୋଇପାରିବେ |

୧) ରୋହିତ୍ ଶର୍ମା- ୨୦୧୯ ବିଶ୍ୱକପ ହରାଇବା ପରେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଭାରତ ଆସିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଦଳର ନୂତନ ଅଧିନାୟକ କରିବାକୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଦାବି କରିଥିଲେ। ଆଇପିଏଲରେ ସେ ନିଜ ଦଳ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସକୁ ୫ ଥର ଆଇପିଏଲ ବିଜେତା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସେ ୨୦୧୮ ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ନିଦାହସ ଟ୍ରଫି ଜିତିଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ଏସିଆ କପ୍ ୨୦୧୮ ର ବିଜେତା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଅଧିନାୟକ ରେକର୍ଡ ପରେ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ତାଙ୍କୁ ନୂତନ ଅଧିନାୟକ କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଭାରତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଟି ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୧ ହାରିଯାଏ, ତେବେ ବିସିସିଆଇ ମଧ୍ୟ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଦଳର ନୂତନ ଅଧିନାୟକ କରିପାରେ।

୨) କେ ଏଲ୍ ରାହୁଲ୍- କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଟି -20 ଏବଂଏକ ଦିବସୀୟ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଉପ-ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ପଠାଯାଇଥିଲା। ବିସିସିଆଇ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି ଯେ ସେମାନେ ଭବିଷ୍ୟତରେ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଦଳର ଅଧିନାୟକ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ ରୋହିତ ଶର୍ମା ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କଠାରୁ ବଡ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରୋହିତ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ବିରାଟଙ୍କ ପରେ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଦେବା ଅଧିକ ଅର୍ଥ ହୋଇନପାରେ। ଏହିପରି ଭାବରେ ବିସିସିଆଇ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ପରେ କେ.ଏଲ୍ ରାହୁଲଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିପାରନ୍ତି। ଯଦି ଭାରତ ଟି -20 ବିଶ୍ୱକପ ୨୦୨୧ ରେ ହାରିଯାଏ, ତେବେ କେଏଲ ରାହୁଲ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ଆଶାର୍ଥୀ ହେବେ।

୩) ଅଜିଜ୍ଞ ରାହାଣେ – ଭାରତ ପାଇଁ ଅଜିଜ୍ଞ ରାହାନେଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ରେକର୍ଡ ବହୁତ ଭଲ। ଭାରତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଖେଳିଥିବା ତିନୋଟି ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଛି। ଏଥି ସହିତ ଭାରତ ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ୩ ଟି ଦିନିକିଆ ଖେଳିଛି ଏବଂ ସେ ମଧ୍ୟ ଜିତିଛନ୍ତି। ବିରାଟ କୋହଲି ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଭାରତର ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟରେ ଅଧିନାୟକ ରହିଆସିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଛାଡି ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟଭାରକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ସହ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇପାରନ୍ତି। ଯଦି ବିରାଟ କୋହଲି ୨୦୨୧ ମସିହାରେ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ଛାଡିଛନ୍ତି, ତେବେ ଅଜିଙ୍କ୍ୟ ରାହାନେଙ୍କୁ ଭାରତର ନୂତନ ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକ କରାଯାଇପାରିବ |

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *