ଭୁଲରେ ବି ଏହି ୬ ଟି ମୁର୍ତ୍ତିକୁ ନିଜ ଘରର ଠାକୁର ଘରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ , ନହେଲେ ହୋଇଯିବେ ବର୍ବାଦ…

ଏହି କଥା ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ଭାରତର ଲୋକମାନେ ପୂଜାପାଠ ଏବଂ ରୀତିନୀତି ଉପରେ ବହୁତ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆମ ଘରେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସୁଖ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଆମେ ଭଗବାନ ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଆଣିଥାଉ | କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ କିଛି ମୂର୍ତ୍ତି ଏପରି ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜେ ମନ୍ଦିରରେ ରହିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଉ। ସେମାନଙ୍କୁ କେବେବି ଘରର ମନ୍ଦିରରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନ ମନ୍ଦିରରେ ଠିକ୍ ରହିଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ କେଉଁ  ମୂର୍ତ୍ତି ଘରେ ରଖାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। କାରଣ ଏହା ଶୂନ୍ୟତା ଏବଂ ଶାନ୍ତିର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଶିବଲିଙ୍ଗ ରଖିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଆଙ୍ଗୁଠି ସହିତ ସମାନ ଆକାରରେ ପ୍ରତିମା ରଖିବା ଉଚିତ୍ |

ଆପଣ ଭୈରବ ଦେବଙ୍କ ନାମ ଶୁଣିଥିବେ ନିଶ୍ଚୟ | ସେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ରୂପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ସେ ତନ୍ତ୍ର ମନ୍ତ୍ରରେ ବହୁତ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଜଣେ ପ୍ରତିଶୋଧପରାୟଣ ଦେବତା, ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ଘରେ ମଧ୍ୟ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣ ଭୈରବଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ୮ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ |

ଆପଣ ସମସ୍ତେ ନଟରାଜଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଶୁଣିଥିବେ ନିଶ୍ଚୟ | ଏହା ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ରୂପ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଭଗବାନ ଶିବ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ନଟରାଜଙ୍କ ରୂପ ନେଇ ତାଣ୍ତବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଶୀଘ୍ର ବିନାଶ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ଏହା ଏକ ସ୍ୱାଭାବିକ କଥା ଯେ ଘରେ ଏପରି ପ୍ରତିମା ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ତୁମେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଶନି ଗ୍ରହଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ ରଖିବା ଉଚିତ ଏବଂ ତାଙ୍କ  ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ଘରକୁ ଆଣିବେ । ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର କେବେବି ଏହା କହେ ନାହିଁ  କାରଣ ଶନି ମହାରାଜଙ୍କୁ ଏକାକୀ, ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ଅସନ୍ତୋଷର ଦେବତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଘର ଏବଂ ପରିବାର ଯେତେ ଦୂର, ଏହିପରି ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରେମ ଏବଂ ଅନେକ ଜିନିଷ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ତେଣୁ ଏହିପରି ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକୁ ଘରେ ଆଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ରାହୁଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ତେଣୁ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରାହୁଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ପୂଜା ଆବଶ୍ୟକ | କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିମାକୁ ଘରେ କେବେବି ଭୁଲିଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହାର ଛାୟା ଗ୍ରହ ସହିତ ଏହାର ଛାୟା ଗ୍ରହ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ଭୂତର ଏକ ରୂପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ତେଣୁ ଏହି ପ୍ରତିମାକୁ ପରିବାରଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ | ରାହୁଙ୍କ ସହ କେତୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଗ୍ରହ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ | ରାହୁ ଏବଂ କେତୁ ଦୁହେଁ ଅସୁରଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କୁ ପାପ ଗ୍ରହ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ତେଣୁ ରାହୁ କେତୁଙ୍କୁ ଘରକୁ ଆଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *