ବୁଧବାର ଦିନ ଏହି କାମ କରିଲେ ନାରାଜ୍ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ଗଣେଷ ଭଗବାନ – ଆଜି ହିଁ ଜାଣିନିଅନ୍ତୁ..

ଯେତେବେଳେ ବି ଏକ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ | ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ଭଗବାନ ଗଣେଶ ତାଙ୍କର ଶାନ୍ତ ଏବଂ ଶାଳୀନ ସ୍ୱଭାବ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା। ଯଦି ଆମେ ଗଣେଶଙ୍କ ପିଲାଦିନ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ସେ ସେହି ସମୟରେ ବହୁତ ଦୁଷ୍ଟ ଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ସମୟ ଆସିଲେ ଭଗବାନ ଗଣେଶ ବହୁତ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି। କୁହାଯାଏ ଯେ ଗଣେଶଙ୍କର କ୍ରୋଧିତ ରୂପ ତାଙ୍କ ପିତା ଶିବ ପରି ବିପଦଜ୍ଜନକ। ଏହି କାରଣରୁ କେହି ତାଙ୍କୁ ବିରକ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ | ଆଜି, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ କହିବୁ ଯାହା ଗଣେଶ ଜୀ ବୁଧବାର ଦିନ ଆଦୌ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ |

ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଅପମାନ କରିବା: ବାସ୍ତବରେ, ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଅପମାନ କରିବା କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ କହିବା ସର୍ବଦା ଭୁଲ୍ | କିନ୍ତୁ ଯିଏ ବୁଧବାର ଦିନ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ମନକୁ ଆଘାତ କରେ, ଶ୍ରୀ ଗଣେଶ ତାଙ୍କୁ କେବେ କ୍ଷମା କରନ୍ତି ନାହିଁ | ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଗଣେଶ ତାଙ୍କ ପିତା ଶିବ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି | ଥରେ ଯେତେବେଳେ ଦୁନିଆଁର ଚକ୍କର ମାରିବାର ରେସ୍ ହେଉଥିଲା ସେତେବେଳେ ସେ ନିଜ ପିତାମାତାଙ୍କର ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗରେ ବୁଲିଥିଲେ କାରଣ ସେ ସେ ନିଜ ମା ବାପାଙ୍କୁ ଦୁନିଆଁ ମାନିଥିଲେ ।

ମୁଷାକୁ ହତ୍ୟା କରିବା : ବୁଧବାର ଦିନ ମୂଷା ମାରନ୍ତୁ ନାହିଂ | ଯଦିଓ ମୂଷା ଘର ଭିତରକୁ ଆସେ, ତେବେ ତାକୁ ପିଞ୍ଜରାରେ ପୁରାଈଦିଅ | କିନ୍ତୁ ବୁଧବାର ଦିନ ଘର ବାହାରେ ମୂଷା ପଠାନ୍ତୁ ନାହିଁ। ମୁଷା ଗଣେଷଙ୍କ ବାହାନ ଅଟେ  ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି |

ନନ୍ ଭେଜ୍ ଖାଦ୍ୟ: ବୁଧବାର ଦିନ ନନ୍ ଭେଜ୍ ଖାଇ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଥିବା କିମ୍ବା ଘରେନନ୍ ଭେଜ୍ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଶ୍ରୀ ଗଣେଶ ତାଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି। ଗଣେଶ ଜୀ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ମାରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ତେଣୁ, ଏହି ଦିନ ଘରେ ନନ୍ ଭେଜ୍ ଭୋଜନ ନକରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ |

ଛୁଆଙ୍କୁ ଦୁଃଖ ଦେବା –  ଗଣେଶଜୀ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ସେମାନଙ୍କର କଥାବାର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଦୁଷ୍ଟାମୀ ଦେଖି ସେ ସେ ବହୁତ ଆନନ୍ଦିତ ହୁଅନ୍ତି | ତେଣୁ ବୁଧବାର ଦିନ କ କୌଣସି ପିଲାକୁ ଦୁଃଖ କିମ୍ବା ମନଦୁଃଖ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ସେ ସେମିତି ସେ ପିଲା ଘରର୍ ହେଉ କିମ୍ବା ବାହାରର

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *