ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଟିମ୍ ର ସେ ୩ ଜଣ ଖେଳାଳୀ ଯିଏକି ଲଗାତାର ଖେଳିଛନ୍ତି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକା ଏକଦିବସିୟ ମ୍ୟାଚ୍

ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ଜଳୁଛି। ଆଜି ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ତିନୋଟି ଭିନ୍ନ ଫର୍ମାଟ୍ ଖେଳାଯାଉଛି | ଯେଉଁଥିରେ ଟେଷ୍ଟ, ODI ଏବଂ ଟି ଟ୍ୱେଣ୍ଟି ସମସ୍ତ ଫର୍ମାଟ୍ | ଏହି ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟରେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳକୁ କୌଣସି ଉତ୍ତର ନାହିଁ, ଯାହାର ନାମ ବର୍ଷକୁ ବର୍ଷ ବଡ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ଆଜି ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି।

ଏକ ଦିବସୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଏକ ବଡ଼ ଏବଂ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନ ହାସଲ କରିଛି | ଏକ ଦିବସିୟର ଜଣେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଯିଏ କ୍ରିକେଟ୍ ଦୁନିଆରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି | ଭାରତୀୟ ODI କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ଅନେକ ମହାନ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି |

କିନ୍ତୁ ଯେ କୌଣସି ଖେଳାଳିଙ୍କ ପାଇଁ, କୌଣସି ବିରତି କିମ୍ବା ଆଘାତ ବିନା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବା ନିଜେ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତା | ଭାରତର ତିନିଜଣ ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଲଗାତାର ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଏକଦିବସୀୟ ଖେଳିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ତୁମକୁ ସେହି ଖେଳାଳୀଙ୍କ ନାଁ କହିବୁ ଯେଉଁମାନେ ଲଗାତାର ଅଧିକାଂଶ ଏକଦିବସୀୟ ଖେଳିଛନ୍ତି |

ବିରାଟ କୋହଲି- ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ବର୍ତ୍ତମାନର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ବର୍ତ୍ତମାନ ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟ୍ର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବିରାଟ କୋହଲି ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏକ ଅଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ମ୍ୟାଚ୍ ବିଜେତା ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ତୁଳନାତ୍ମକ ନୁହେଁ। ଏକଦିବସୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ବିଷୟରେ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କର ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ରେକର୍ଡ ରହିଛି | ଆଜି ବିରାଟ କୋହଲି ଏକଦିବସୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ଅନେକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରେକର୍ଡ ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ସେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅର୍ ୨୦୦୮ ରେ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ସଚିନଙ୍କ ପଦାଙ୍କ ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ବିରାଟ କୋହଲି ୨୦୧୦ ରୁ 2୨୦୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଏକ ଦିବସୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିଥିଲେ। କୋହଲି ଏହି ବର୍ଷରେ କ୍ରମାଗତ 1୧୦୨ ଟି ଏକ ଦିବସୀୟ ଖେଳିବାର ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ୪୫୫୨ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ୧୭ ଶତକ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲା |

ମହମ୍ମଦ ଆଜାରୁଦ୍ଧିନ୍- ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହମ୍ମଦ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନ ଏକ ବଡ ନାମ ଥିଲେ। ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ମଧ୍ୟରେ ମହମ୍ମଦ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନ ନାମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେ ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତ ପାଇଁ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ନିଜେ ଦଳକୁ ଆଗରୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଇଥିଲେ। ମ୍ୟାଚ୍ ଫିକ୍ସିଂ ଅଭିଯୋଗ ହେବା ପରେ ୨୦୦୦ ମସିହା ପରେ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନଙ୍କ ନାମ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା।ମ୍ୟାଚ୍ ଫିକ୍ସିଂ ଦାୟିତ୍ୱରୁ ମହମ୍ମଦ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ଭାରତ ପାଇଁ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ମହମ୍ମଦ ଅଜହରୁଦ୍ଦିନ ୧୯୯୧ ରୁ ୧୯୯୭ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ରମାଗତ ଏକଦିବସୀୟ ଖେଳିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ସେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଏହି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୧୨୬ ଟି ଏକଦିବସୀୟ ଖେଳିଥିଲେ | ଯେଉଁଥିରେ ସେ ୩୭୭୪ ରନ୍ ସହିତ ୨୭ ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା, ସେ ଏକ ଶତକ ସ୍କୋର କରିପାରିନଥିଲେ।

ସଚିନ୍ ତେନ୍ଦୁଲକର୍- ଭାରତର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟ୍ ଦୁନିଆର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି | ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଅନେକ ବର୍ଷ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ୨୪ ବର୍ଷ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ସେବା କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସଚିନ୍ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଅନେକ ଅନନ୍ୟ ରେକର୍ଡ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ର ସବୁଠାରୁ ବଡ ରନର୍ ହେଉଛନ୍ତି ରଣଭୀର, ଯିଏ ରନ୍ ଏବଂ ରେକର୍ଡ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କୁ ଏକ ରେକର୍ଡ ମ୍ୟାନ୍ କୁହାଯାଏ | ସଚିନ୍ ଏକଦିବସୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ମଧ୍ୟ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ | ସେ ତାଙ୍କ ODI କ୍ୟାରିୟରରେ ସର୍ବାଧିକ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ସେ ୧୯୯୦ ରୁ 1୧୯୯୮ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ୮ ବର୍ଷରେ କ କୌଣସି ଏକଦିବସୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଛାଡି ନାହାଁନ୍ତି | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଲଗାତାର ୧୮୫ ଟି Oଏକ ଦିବସୀୟ ଖେଳିବାର ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ | ଏହି ସମୟରେ ସେ ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟରୁ ୬୬୨୦ ରନ୍ ପାଇଥିଲେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *