ଏହି ଥଣ୍ତାର ଦିନରେ ଘରେ ତିଆରି ବଢିଆ ନାଇଟ୍ କ୍ରିମ୍ ର କରନ୍ତୁ ଉପଯୋଗ, ଏଠାରେ ଜାଣନ୍ତୁ ବନାଇବାର ୪ ଟି ସହଜ ଉପାୟ

ଆମର ଶରୀରର ବାକି ଅଙ୍ଗ ପରି ଆମର ତ୍ୱଚା ବି ବହୁତ କୋମଳ ଓ ଖାସ୍ ହୋଇଥାଏ, ଓ ଏଥିପାଇଁ ନିଜ ତ୍ୱଚାକୁ ଖାସ୍ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବା ଉଚିତ୍ , ଓ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ହୋମ୍ ମେଡ୍ ନାଇଟ୍ କ୍ରିମ୍ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଊଛୁ, ଯାହାର ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ନିଜ ତ୍ୱଚା ସଂବନ୍ଧୀ ସବୁ ଚିନ୍ତାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ , ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ହୋମ୍ ମେଡ୍ କ୍ରିମ୍ ବନାଇବାର କିଛି ଖାସ୍ ଟିପ୍ସ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଊଛୁ ।

୧) ଅଲିଭ୍ ର ତେଲରୁ ତିଆରି ନାଇଟ୍ କ୍ରିମ୍ – ଆମର ତ୍ୱଚାପାଇଁ ଅଲିଭ୍ ର ତେଲ ବହୁତ ଲାଭକାରୀ ହୋଇଥାଏ , ଓ ଏହା ଆମର ଚେହେରାକୁ ନରମ କରିଥାଏ , ଓ ଅଲିଭ୍ ତେଲ ଆମାର ଚେହେରାକୁ ସୁନ୍ଦର ବନାଇଥାଏ,  ଓ ଚେହେରାକୁ ନିଖାର୍ ଆଣିଥାଏ , ଅଲିଭ୍ ତେଲ ସାହାଯ୍ୟରେ ନାଇଟ୍ କ୍ରିମ୍ ବନାଇବାପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଜିନିଷର ଦରକାର ପଡିବ ,

ସାମଗ୍ରୀ- ଅଧା କପ୍ ବର୍ଜିନ୍ ଅଲିଭର ତେଲ, ୨ ଟେବୁଲ୍ ସ୍ପୁନ୍ ନଡିଆ ତେଲ, ଗୋଟେ ଟେବୁଲ୍ ସ୍ପୁନ୍ ମହମ, ୨ ଟି ଭିଟାମିନ୍ ଇ କ୍ୟାପସୁଲ୍ ।

ବନାଇବାର୍ ବିଧି- ଏହି ନାଇଟ୍ କ୍ରିମ୍ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ଏକ ପ୍ୟାନ ଗରମ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ମହମ, ଅଲିଭ୍ ତେଲ ଏବଂ ନଡ଼ିଆ ତେଲକୁ ସମସ୍ତ ଉପାଦାନକୁ ଏକାଠି ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତରଳିଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗରମ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ଇ ମିଶାନ୍ତୁ | କ୍ୟାପସୁଲକୁ ଭାଙ୍ଗନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏହି ପ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଥଣ୍ଡା କରିବାକୁ ଛାଡି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ପରେ ଏହାକୁ ଏକ ପାତ୍ରରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣ ଏହି କ୍ରିମ୍ କୁ ୨ ରୁ ୩ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସହଜରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ |

୨) ଗ୍ଲିସରିନ୍ କ୍ରିମ୍- ଥଣ୍ତାରେ ଆମର ତ୍ୱଚା ବହୁତ ରୁକ୍ଷ ଓ ନିର୍ଜିବ ହୋଇଯାଏ , ତେବେ ଏମିତିରେ ଆମେ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା କୋଲଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ , ଓ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କୋଲଡ୍ କ୍ରିମ୍ କ୍ରିମ୍ ଘରେ ବନାଇବାର ବିଧି କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ବହୁତ ସହଜ ଅଟେ । ସାମଗ୍ରୀ- ୨ ବଡ ଚାମଚ ଗୋଲାପ ଜଳ, ୧ ଚାମଚ- ନଡିଆର ତେଲ, ୧ ଚାମଚ ବାଦାମର ତେଲ, ୧ ଚାମଚ ଗ୍ଲିସରିନ୍ ।

ବନାଇବାର ବିଧି- ପ୍ରଥମେ ଆପଣ ଏକ ପ୍ୟାନରେ ବାଦାମ ଏବଂ ନଡ଼ିଆ ତେଲ ନେଇ ଏହାକୁ ଗରମ କରିବା ପାଇଁ ଗ୍ୟାସରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଏହି ଦୁଇଟି ଉପାଦାନ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶ୍ରିତ ହୁଏ ତେବେ ଏହାକୁ ଗ୍ୟାସରୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ମିଶ୍ରଣରେ ଉଭୟ ଗୋଲାପ ଜଳ ଏବଂ ଗ୍ଲାଇରିନ୍ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଏକ ପାତ୍ରରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରାକୁ ମଧ୍ୟ ଆର୍ଦ୍ର ରଖିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୋଇଯିବ |

୩) କୋକୋଆ ଓ ଲହୁଣି ସ୍କିନ୍ କ୍ରିମ୍- କେବେ କେବେ ଭୁଲ୍ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଓ ପ୍ରଦୁଷଣ କାରଣରୁ ଆମର ସ୍କିନ୍ ବହୁତ ନିର୍ଜିବ ଓ ସୁଖିଲା ହୋଇଯାଏ , ଓ ଏମିତିରେ ଲହୁଣିରୁ ତିଆରି କ୍ରିମ୍ ତିଆରି ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭକାରୀ ହୋଇଥାଏ , ଓ ଏହା ଚେହେରାର ବୟସ ଦାଗ ହଟାଇବାପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତମ କ୍ରିମ୍ ଜଣାଯାଏ , ଓ ଏହାକୁ ବନାଇବାପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଜିନିଷର ଦରକାର ପଡିବ ।

ସାମଗ୍ରୀ- ୨ ବଡ ଚାମଚ କୋକୋଆ ଲହୁଣି, ୧ ଚାମଚ ବର୍ଜିନ୍ ଅଲିଭ୍ ତେଲ, ୧ ଚାମଚ- ନଡିଆ ତେଲ ।

ବନାଇବାର ବିଧି- କୋକୋ ବଟର ସ୍କିନ୍ କ୍ରିମ୍ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ, ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଏକ ବଏଲର ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଉପରୋକ୍ତ ସମସ୍ତ ଉପାଦାନକୁ ଗରମ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଏହା ଭଲ ଭାବରେ ମିଶ୍ରିତ ହୁଏ ସେତେବେଳେ ଏହାକୁ ଗ୍ୟାସ୍ ରୁ କାଢି କିଛି ସମୟ ଥଣ୍ଡା ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ତା’ପରେ ଏକ ପାତ୍ରରେ ଭରନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ଦୁଇଥର ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ |

୪) ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ଡିଟକ୍ସାଇଫିଙ୍ଗ୍ କ୍ରିମ୍- ଆଜି କାଲି ଧୁଳିମାଟୀ ଓ ପ୍ରଦୁଷଣ କାରଣରୁ ଆମର ତ୍ୱଚା ନିର୍ଜିବ ଓ ରୁକ୍ଷ ହୋଇଯାଏ , ଓ ଏହାପାଇଁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ସବୁଠାରୁ ଭଲ କ୍ରିମ୍ ବନାଇବାର ବିଧି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାକୁ ଆପଣ ନିଜ ଚେହେରାରୁ ଅଶୁଦ୍ଧି ଦୁର ହୋଇଯିବ, ଓ ତ୍ୱଚା ସବୁବେଳେ ସୁସ୍ଥ୍ୟ ରହିବ ।

ସାମଗ୍ରୀ- ୧ ଚାମଚ ଗ୍ରୀନ୍ ଟି, ୧ ଚାମଚ- ବାଦାମର ତେଲ, ୧ ଚାମଚ ଗୋଲାପର ଜଳ, ୧ ଚାମଚ ବାସ୍ନାଦାର ତେଲ, ୧ ଚାମଚ – ଆଲୋବେରା ରସ, ୧ ଚାମଚ ମହମ ,

ବିଧି- ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ଡିଟକ୍ସାଇଫିଙ୍ଗ୍ କ୍ରିମ୍ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ, ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏକ ଡବଲ୍ ବଏଲର ନେଇ ଏହାକୁ ମହମ ଏବଂ ବାଦାମ ତେଲ ସହିତ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାଇ ଭଲ ଭାବରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ ଏବଂ ମହମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତରଳିଯିବା ପରେ ଗ୍ୟାସ୍ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ | ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣ ଆଲୋ ଭେରା, ଗ୍ରୀନ୍ ଟି, ସୁଗନ୍ଧିତ ତେଲ ଏବଂ ଗୋଲାପ ପାଣି ମିଶାଇ ସବୁକିଛି ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ଯେକ any ଣସି ପାତ୍ରରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖିପାରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *