କଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଖରାପ ଅଟେ ସକାଳୁ ସକାଳୁ କଫି ର ସେବନ – ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଫାଇଦା ଓ ଏହାର ଅଧିକା ପ୍ରଭାବକାରୀ ବନାଇବାର ତରିକା

ସେମିତି ଏବେ ଶୀତ ରିତୁ ଚାଲିଛି , ତେଣୁ  ଏବେ ଚା ଏବଂ କଫିର ଚାହିଦା ଆଜିକାଲି ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେ ଖରା ଦିନ ବିଷୟରେ କଥା ହେଉ, ଏହି ଋତୁରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ସକାଳ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଚା କିମ୍ବା କଫି ଖାଇଥା’ନ୍ତି | ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଲୋକମାନେ ସକାଳୁ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ କଫି ଖୋଜନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଶୁଣାଯାଏ ଯେ ସକାଳେ କଫି ଖାଇବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଜି ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ  |

ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଖାଲି ପେଟରେ ଚା କିମ୍ବା କଫି ପିଇବା ଉଚିତ କି? ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ସକାଳେ କଫି ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିରେ ଟିକେ ବର୍ଜିନ୍ ନଡିଆ ତେଲ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତୁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଅନେକ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ | ଯଦି ତୁମେ କୁହାଯାଈଥିବା ତରିକାରେ କଫି ସେବନ କର , ତେବେ ତୁମେ ପୁରା ଦିନର କାମ ପାଇଁ ଶକ୍ତି ପାଇବ ଏବଂ ତୁମର ଷ୍ଟାମିନା ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ | ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କୁ କଫିନ୍ ସହିତ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, କଫି ବିଭିନ୍ନ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଭିନ୍ନ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ, ନଡ଼ିଆ ତେଲର ପଦ୍ଧତି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ହୋଇନପାରେ ଏବଂ ଏହିପରି କଫି ପିଇବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଠିକ୍ | ଏହା କହି ଚାଲିଛି ଯେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କଫି ପ୍ରି-ୱାର୍କଆଉଟ୍ ପାନୀୟ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ପାଲଟିବା କିମ୍ବା ଗ୍ୟାସର କାରଣ ହୋଇଥିବାର ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଛି |

ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କଫି ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଥାଏ | ଏବଂ ସେମାନେ ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ ୪ କପ୍ କଫି ପିଅନ୍ତି | ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆମର ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସମାଧାନ ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଏକ କପ୍ କଫି ପିଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହା ସହିତ ଅତି କମରେ ୨ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ନେବା ଉଚିତ୍ | ଏହାର କାରଣ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ୪ରୁ ୫ କପ୍ କଫି ଥାଏ, ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ଶରୀରକୁ ୮ ରୁ ୧୦ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ମଧ୍ୟ ପାଇବା ଉଚିତ୍ |

ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ବ୍ଲାକ୍ କଫି ଖାଇବାର ଅସୁବିଧା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଦ୍ୱାରା ଏହାର ଲାଭ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି | ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଯଦି ଆପଣ ଦିନକୁ ୨ କପ୍ ବ୍ଲାକ୍ କଫି ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଶରୀରରେ ଏହି ପ୍ରଭାବ ଦେଖିପାରିବେ – ଏହା ଏକ ଭଲ ବ୍ୟାୟାମ ପାନ ଅଟେ | ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ହେବ | ଲିଭର ଇମ୍ପ୍ଲିମେଣ୍ଟସନ୍ ପାଇଁ ବ୍ଲାକ୍ କଫି ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଏଥିସହ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କଫି ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ହେଉଛି: ମନୋବଳକୁ ଠିକ୍ କରିବା ଯେଉଁଥିରେ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

ତେଣୁ କଫି ପିଇବା ସମୟରେ ଏସବୁ ଜିନିଷକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବାକୁ ହେବ | ତଥାପି, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଯେତେବେଳେ ବି ଚା ଏବଂ କଫି ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ନିଆଯାଏ, ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ନକାରାତ୍ମକ ଫଳାଫଳ ମିଳିଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *