୩୦ ବର୍ଷ ହେବା ପୁର୍ବରୁ ସବୁ ଝିଅଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିନେବା ଉଚିତ୍ ଏହି ୧୦ ଟି କାମ , ନହେଲେ ପଛରେ ହୋଇପାରନ୍ତି ହଇରାଣ

ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷ ଜୀବନରେ ଖୁସି ରହିବା ପାଇଁ, ଏହା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ସେ ପ୍ରଥମେ ନିଜକୁ ସମୟ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ଜୀବନକୁ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତୁ | ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାନବ ଜୀବନରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କିଛି ଇଚ୍ଛା ଅଛି | କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେ ସେଗୁଡିକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରୁନାହୁଁ, ତେବେ ସମୟ ଆସିବା ପରେ ଆମର କ୍ୟାରିୟର, ସମ୍ପର୍କ, ବିବାହ ଏବଂ ତା’ପରେ ପରିବାର ଭଳି ଅନେକ ଦାୟିତ୍ୱ ଅଛି, ଯାହାର ଭାରରେ ଆମର ଅଛି, ନିଜ ଇଚ୍ଛାକୁ ଛାଡନ୍ତୁ ଆମେ ନିଜ ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବା ବି ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି । କୁହାଯାଏ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିନିଷର ନିଜସ୍ୱ ସମୟ ଅଛି ଏବଂ ଆମେ ସେହି ଜିନିଷକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି କିଛି ଜିନିଷ ଗୁଡିକ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ସବୁ ଝିଅଙ୍କୁ ନିଜ ୩୦ ବର୍ଷ ବୟସର ପୁର୍ବରୁ କିମ୍ବା ବିବାହ ହେବା ପୁର୍ବରୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିନେବା ଉଚିତ୍ , ନହେଲେ ଜୀବନ ସାରା ପଶ୍ଚାତାପ ଛଡା ଆଉ କିଚି ରହିବ ନାହିଁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ।

୧) ପ୍ରେମ କରିନିଅନ୍ତୁ – ଯେପରି ଶରୀର ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଜଳ ଆବଶ୍ୟକ କରେ, ସେହିପରି ଆତ୍ମା ପ୍ରେମ ​​ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ପ୍ରେମ ବିନା, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜୀବନରେ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରହିଥାଏ | ଏହା କେବଳ ଜରୁରୀ ନୁହେଁ ଯେ ପ୍ରେମ କେବଳ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ନୁହେଁ ବରଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଝିଅ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ପାଇବା ଉଚିତ୍ | ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ, ଝିଅମାନେ ଭଲ ପାଉଥିବା ସମସ୍ତ ଜିନିଷକୁ ଭଲ ପାଇବା ଉଚିତ ଏବଂ ଯାହାକୁ ସେମାନେ ନିଜ ଜୀବନର ଏକ ଅଂଶ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି |

୨) ନିଜ ଭୟ ଉପରେ କରନ୍ତୁ କାବୁ- ଝିଅମାନେ ସାଧାରଣତଃ ଅସରପା, ମୁଷା, ଝିଟିପିଟିଙ୍କୁ ଡରନ୍ତି, ଏହା ଜରୁରୀ ଅଟେକି ସେ ନିଜ ଡରକୁ କାବୁ ପାଆନ୍ତୁ, ଓ ଖୋଲିକରି ବଞ୍ଚିବାର୍ କଳା ଶିଖନ୍ତୁ, ଏଥିରେ ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ସଂଞ୍ଚାର ହେବ ।

୩) କିଛି ସମୟ ଏକେଲା ରୁହନ୍ତୁ – ମଣିଷ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ କି ସେ କିଛି ସମୟ ଏକେଲା ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ, ଏକେଲା ରହିବାର ବହୁତସାରା ଫାଇଦା ଅଛି ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ କେଉଁ ଅଭ୍ୟାସ ନୁହେଁ ହେବ ଆପଣଙ୍କ ମନ ବି ଦୁଃଖ ରହିବ ନାହିଁ ।

୪) କମ୍ ସେ କମ୍ ଗୋଟେ ଚାବି ଥିବ – ଯଦି ତୁମେ କୌଣସି ଜାଗାରେ କାମ କରିଛ ଏବଂ ତୁମେ ତୁମର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ମାଧ୍ୟମରେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଛ, ତେବେ ସେହି ଟଙ୍କା ସହିତ ନିଜ ପାଇଁ କିଛି ବିଶେଷ କିଣିବା ତୁମ ପାଇଁ ଭଲ ହେବ | ଆପଣ ଏଥିରୁ ଏକ କାର କିମ୍ବା ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟ କିମ୍ୱା କିଛି ବିଶେଷ କିଣି ପାରିବେ | ଏହା କରି ଆପଣ ଗର୍ବିତ ଅନୁଭବ କରିବେ |

୫) କିଛି ରୋମାଞ୍ଚକର ଜିନିଷ କରନ୍ତୁ- ଜୀବନରେ କିଛି ରୋମାଞ୍ଚକର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଯଦି ତୁମେ ନିଜକୁ ଏହିପରି କିଛି କରିବାକୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଖେଳିବାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କର, ତେବେ ଏହା ତୁମକୁ ଶକ୍ତିରେ ପରିଣତ କରିବ ଏବଂ ତୁମର ଜୀବନର ଅସୀମ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଅପେକ୍ଷା କିଛି ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଅଧିକ ଉପଭୋଗ୍ୟ ହେବ |

୬) କିଛି ନୁଆ ଶିଖନ୍ତୁ- ଶିଖିବା ହେଉଛି ଜୀବନର ସେହି ଅଂଶ ଯାହାକି ସର୍ବଦା ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଭଲ ହେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଜୀବନରେ ସବୁବେଳେ କିଛି ଶିଖିବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ଆପଣ ୩୦ ବର୍ଷ ବୟସ ପୂର୍ବରୁ କିଛି କୌତୁହଳପ୍ରଦ କିଛି ଶିଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନସାରା ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରେ ବହୁତ କିଛି ଯୋଗ କରିବ |

୭) ନିଜ ବଡିର ସହ ସହଜ ହୋଈଯାଆନ୍ତୁ – କିଶୋର ଅବସ୍ଥାରେ, ଯଦିଓ ଆପଣ ନିଜକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ କମ୍ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ୩୦ ବର୍ଷ ବୟସ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଆପଣ ନିଜ ଶରୀର ପ୍ରତି ଆରାମଦାୟକ ହେବାକୁ ଶିଖିବା ଆବଶ୍ୟକ | ତୁମ ପରି ନିଜକୁ ପ୍ରଶଂସା କର | ତୁମର ଜୀବନ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ସହଜ ହେବ |

୮) ବଦଳାନ୍ତୁ ଷ୍ଟାଇଲ୍- ଗୋଟେ ଲୁକ୍ ରେ ରହିଲେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବୋର୍ ପରି ଲାଗେ । ଆପଣଙ୍କ ଆଖପାଖର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ନୂଆ ଲୁକ୍ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ | ଆପଣ ନିଜ କେଶକୁ ରଙ୍ଗ କରିପାରିବେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଏକ ନୂତନ କେଶ କାଟ କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ପସନ୍ଦର ଟାଟୁ ପାଇପାରିବେ |

୯) ପଶୁ ଓ ପ୍ରକୃତିକୁ କରନ୍ତୁ ପ୍ରେମ- ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ପାଳନ କରିବା କିମ୍ବା ବୃକ୍ଷ ଓ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ କରିବା ତୁମର ସଉକର ଏକ ଅଂଶ ନୁହେଁ, ଯଦିଓ ତୁମେ ସେମାନଙ୍କୁ ତୁମର ଜୀବନର ଏକ ଅଂଶ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କର | ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଶିଖିବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଆଚରଣରେ କେହି ଆସିବେ ବୋଲି ଚିନ୍ତା କରିବେ |

୧୦)ଆତ୍ମସୁରକ୍ଷା – ଆତ୍ମନିର୍ଭର ହେବା ଆଜି ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜରୁରୀ, ଆପଣ ନିଜକୁ ଶାରରୀକ ଓ ମାନସିକ ରୁପରେ ମଜବୁତ୍ କରିବାର ଦରକାର ଅଛି ।

୧୧) କ୍ୱାଲିଟୀ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରନ୍ତୁ- ସମୟ ବହୁତ ଜଲଦି ଅତିବାହିତ ହୁଏ , ଗୋଟେ ଥର ଯାଇସାରିଥିବା ସମ୍ୟ ଆଉ ଫେରେ ନାହିଁ, ଏଥିପାଇଁ ଜରୁରୀ କି ଆପଣ ଥରେ କ୍ୱାଲିଟି ସମୟ କଟାନ୍ତୁ ।

୧୨) କ୍ଷମା ଦେବା ଶିଖନ୍ତୁ- ବ୍ୟକ୍ତି ଭୁଲ୍ ରୁ ଶିକ୍ଷା କରେ , ଜଣା ଅଜଣାରେ ମଣିଷ ଦ୍ୱାରା ଭୁଲ୍ ହୋଈଯାଏ , ଭୁଲ୍ ସଂମ୍ପର୍କରେ ଖଟାସ ଆଣିବାରେ କାମ କରିଥାଏ , ଭଲ ହେବ କି ଆପଣ ଭୁଲ୍ କୁ କ୍ଷମା କରିବା ଶିଖନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣ କାହାକୁ କ୍ଷମା କରି କେଉଁ ସଂମ୍ପର୍କକୁ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ସଫଳ ହୁଅନ୍ତି , ତେବେ ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଅନୁଭବ ହେବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *