ଆଜି ଶନିବାରର ଦିନ ଅଶ୍ୱତଥ ଗଛରେ ଚଢାଯାଇଥାଏ କ୍ଷୀର, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଅଛି ଏହାର ମହତ୍ତ୍ୱ..

ଜୀବନକୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ, ଇଶ୍ୱରଙ୍କୁ ନିୟମିତ ମନେ ରଖିବା ଏବଂ ଉପାସନା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଅନେକ ଥର ଏହା ଘଟେ ଯେ ଗ୍ରହମାନଙ୍କର ଗତିବିଧି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଜୀବନକୁ ଦୁଃଖଦାୟକ କରିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେ ଗ୍ରହର ଦୁଷ୍କର୍ମ ସ୍ଥିତିକୁ ଅନୁକୂଳ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ସରଳ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁ, ତେବେ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ପାଇଥାଉ | କିଛି ଲୋକ, ଯେଉଁମାନେ ଇଶ୍ୱରଙ୍କଠାରେ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ପୂଜା କରନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ କି କିଛି ଲୋକ ଏକ ବିଶେଷ ଦିନରେ ପୂଜା କରନ୍ତି |

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଶନିବାର ପୂଜାପାଠର ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ରହିଛି। ଅନେକ ଥର ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନଙ୍କର ଗ୍ରହର ଅବସ୍ଥା ଭଲ ନଥାଏ ତେବେ ଲୋକମାନେ ଏହି ଦିନ ବିଶେଷ ଭାବରେ ପୂଜା କରନ୍ତି | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଶନିବାର ଦିନ ଅଶ୍ୱତଥ ଗଛ ତଳେ କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ଅର୍ପଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବହୁତ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା କରିବାର ମହତ୍ତ୍ କଣ ଅଛି ।

କୁହାଯାଏ ଯେ ଶନିବାର ଦିନ  ଅଶ୍ୱତଥ ଗଛ ତଳେ କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ଅର୍ପଣ କରିବାର ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି । ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକମାନେ ପ୍ରତି ଶନିବାର ଦିନ ଅଶ୍ୱତଥ ଗଛକୁ ପାଣି ଦେଉଥିବାର ଦେଖାଯାଏ | କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରତି ଶନିବାର ଦିନ ଅଶ୍ୱତଥ ଗଛରେ ଜଳ, କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ପ୍ରଦାନ କରି ସାତୋଟି ପରିକ୍ରମା କରି ସୂର୍ଯ୍ୟ, ଶଙ୍କର ଏବଂ ଅଶ୍ୱତଥ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଉପରକୁ ଯାଇଥିବା ଜଳକୁ ଆଖିରେ ଲଗାଇବା ଏବଂ “ପିତୃ ଦେବାୟ ନମଃ” ଜପ କରିବା ଉଚିତ୍। ରାହୁ ଏବଂ କେତୁ, ଶନି ଏବଂ ପିତୃଦୋଷ ଦୂର କରେ  | ପିତାମାତା, ଗୁରୁ ଏବଂ ପ୍ରାଚୀନମାନଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ପ୍ରଣାମ କର ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ସକାଳୁ ଉଠନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଆଶୀର୍ବାଦ ଗ୍ରହଣ କରି ଦିନକୁ ସଫଳ କରନ୍ତି | ଏକାସାଙ୍ଗରେ ୫ ଟି ସୁଗନ୍ଧିତ ଧୂପ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ |

ପ୍ରତିଦିନ ଗାଇକୁ ଗୁଡ ଏବଂ ରୁଟି ଦିଅ, ଯଦି ସମ୍ଭବ, ଗାଇକୁ ପୂଜା କର ଏବଂ ପ୍ରାର୍ଥନା କର ‘ଆଜି କାମଡେନୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିବା କାମ କରିବ’ | ଏମିତି ମନରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତୁ ।  ପ୍ରତିଦିନ କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ରୁଟି ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦାନା ଦେବା ଉଚିତ୍ | ଘରକୁ ଆସୁଥିବା ଅତିଥିମାନଙ୍କୁ ଆନ୍ତରିକତାର ସହିତ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ କାରଣ ଅତିଥିଙ୍କୁ ଭଗବାନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ପ୍ରଭୁ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣ ଏକ ଲାଲ୍ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ହାତ ଯୋଡୀ ନମସ୍କାର କରିବା ଉଚିତ୍  ଉଚିତ୍ | ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ କିଛି ଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *