ଆଇଏଏସ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଏପରି ଚତୁର ପ୍ରଶ୍ନ – ଏମିତି କେଉଁ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ପାଣି ପିଇଲେ ମରି ଯାଏ? ଜାଣନ୍ତୁ ଆଇଏଏସ୍ ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁରେ ଦିମାଗ ଘୁମାଇଦେଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ

ସମସ୍ତେ ଆଇଏଏସ୍ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆଇଏଏସ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ | ଲୋକମାନେ ଏହାର ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୁଅନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହାରଆଇଏଏସ୍ ସାକ୍ଷାତକାର ପରୀକ୍ଷା ବହୁତ କଷ୍ଟକର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଏହିପରି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ, ଯାହା ଜଣେ ବୁଦ୍ଧିମାନ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ | ଅନେକ ଥର, ଆଇଏଏସ୍ ସାକ୍ଷାତକାର ପରୀକ୍ଷାରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ଏତେ ଚତୁର ଯେ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସହଜ ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ଯେ ଆଇଏଏସ୍ ସାକ୍ଷାତକାର ପରୀକ୍ଷାରେ, ପଜଲ୍, ତର୍କ, ଯୁକ୍ତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରଶ୍ନ କେବଳ ପଚରାଯାଏ ନାହିଁ, ଅନେକ ଥର ଥଟ୍ଟା ମଧ୍ୟ ସାକ୍ଷାତକାର ପରୀକ୍ଷାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ | ୟୁପିଏସ୍ ସି ସିଭିଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁକୁ ପାସ୍ କରିବାପରେ ଚାକିରି ମିଳିଥାଏ |  ବାସ୍ତବରେ, ସାକ୍ଷାତକାର ବୋର୍ଡ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମତାମତ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ | ଆଜି, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଇଏଏସ୍ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପଚରାଯାଇଥିବା କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଶୁଣିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ଦିମାଗକୁ ଘୁମାଇଦେବ |

ପ୍ରଶ୍ନ-୧ : ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାପଡେ କି ଆପଣଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ କେଉଁ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ଆଫେୟାରରେ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ କଣ କରିବେ ?

ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଜବାବ୍ ଦେଇକରି ଆଶାର୍ଥୀ କହିଲେ କି ସାର୍ ମୁଁ ଆଡଲଟରି ପାଇଁ ଧାରା ୪୯୭ ର ପ୍ରାବଧାନ ଦ୍ୱାରା ପୁରୁଷ ଉପରେ ସ୍ତ୍ରୀର ସଂବନ୍ଧ ବନାଇବାର ଆରୋପ ଲଗାଇକରି କେସ୍ କରିବି, ଏହି ଧାରାରୁ ପୁରୁଷ ବିପକ୍ଷରେ କେସ୍ କରାଯାଇପାରିବ , ତାହା ସହ ଆମର ସଂମ୍ପର୍କ ଆଉଥରେ ହୋଇଯାଉ, ଏହାପାଇଁ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ବୁଝିବାରେ ଚେଷ୍ଟା କରିବି ।

ପ୍ରଶ୍ନ-୨  ସେ କଣ ଅଟେ ଯାହା ଖାଇବା ପରେ ଲଗାତାର ବଢିବାରେ ଲାଗିଥାଏ ?

ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ହେଲା ଲୋଭ, ଯଦି କେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଲୋଭ ଲାଗିଯାଏ , ତେବେ ସେ ଲଗାତାର ବଢିବାରେ ଲାଗେ ।

ପ୍ରଶ୍ନ-୩ “ ଯଦି କିଏ ଭୁଲରେ ହ୍ୟାଣ୍ତ ସାନିଟାଇଜର୍ କୁ ପିଇଦେଲେ , ତେବେ କଣ ହେବ ?

ଉତ୍ତର- ଯଦି କିଏ ଭୁଲ ବଶତଃ ଆଲକୋହଲ୍ ବେସଡ୍ ହ୍ୟାଣ୍ତ ସ୍ୟାନିଟାଇଜର୍ କୁ ପିଇଦେବ , ତେବେ ଏହାର କାରଣରୁ ଶରୀରର ନର୍ଭସ ସିଷ୍ଟମକୁ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ, ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ପୁରା ବୋତଲ ପିଇଦିଏ ତେବେ ନିଶା ହୋଇଯାଇପାରେ , ଏହାର ଅତିରିକ୍ତଲୋ ବ୍ଲଡ୍ ସୁଗାର୍, କୋମା ଓ ବାଅ ମାରିବାର ସଂମ୍ଭାବନା ହୋଇପାରେ ।

ପ୍ରଶ୍ନ-୪ “ ଗୋଟେ ଘଡି ଲଗାତାର ବେଗରେ ଚାଲିଛି, ରବିବାର ସକାଳ ୮ ଟା ରେ ୫ ମିନିଟ୍ ପଛରେ ଥିଲା , ଯଦି ସେ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ ୮ ଟାରେ ୭ ମିନିଟ୍ ଆଗରେ ଥିଲା, ତେବେ ସଠିକ୍ ସମୟ କେବେ ଦେଖାଇବ ?

ଉତ୍ତର- ଏହାର ଉତ୍ତର ହେଲା- ୧୧,୩୦ ମିନିଟ୍ ସମୟରେ ।

ପ୍ରଶ୍ନ ୫: ଶରୀରର କେଉଁ ଅଙ୍ଗ ଅଛି ଯାହା ଛୁଆବେଳରୁ ବୁଢା ହେଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବେ ବଢେ ନାହିଁ ?

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଲା ଆଖି ଯାହାକି ଏପରି ଏକ ଅଙ୍ଗ ହୋଇଥାଏ ,ଯିଏ ଛୁଆବେଳରୁ ବୁଢା ହେଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବେ ବଢେ ନାହିଁ ।

ପ୍ରଶ୍ନ-୬ : ଏକ ଟ୍ରକ୍ ଡ୍ରାଇଭର୍ ରଙ୍ଗ ସାଇଡ୍ ରେ ଯାଉଥିଲା,  କିନ୍ତୁ ପୋଲିସ୍ ତାକୁ ଅଟକାଇଲା ନାହିଁ କଣପାଇଁ ?

ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଟିକେ ଦିମାଗ ବୁଲାଇଦେଲା ଭଳି ଅଟେ ,ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଧ୍ୟାନରେ ପଢିବେ ତେବେ ଏହାର ଉତ୍ତର ନିଜେ ଜାଣିପାରିବେ , ଏହାର ଉତ୍ତର ହେଲା ଟ୍ରକ୍ ଡ୍ରାଇଭର୍ ପାଦରେ ଚାଲିଚାଲିଯାଉଥିଲା ,

ପ୍ରଶ୍ନ-୭ “ ଏମିତି କେଉଁ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ପାଣି ପିଇଲେ ମରିଯାଏ ?

ଉତ୍ତର- ଏହାର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଲା ଶୋଷ ଯିଏକି ପିଇଲା ପରେ ମରିଯାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *