ଘରରେ ରଖୁଛନ୍ତି ଯଦି ଗଙ୍ଗାଜଳ, ତେବେ ଭୁଲ୍ ରେ ବି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ଭୁଲ୍…

ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ଘରେ ଗଙ୍ଗା ଜଳ ମିଳିଥାଏ | କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଘରେ ଗଙ୍ଗା ଜଳ ରଖିବାର ନିୟମ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ | ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଗଙ୍ଗା ଜଳକୁ ଏହି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଭାରତୀୟ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ପୂଜା ପାଠ ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଯେକୌଣସି ଜିନିଷକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଅଛି, ଏହାର ଶୁଦ୍ଧତା ବଜାୟ ରଖିବା ଆପଣଙ୍କର ଦାୟିତ୍। | ଦୟାକରି କୁହନ୍ତୁ ଯେ ଏହାର ଶୁଦ୍ଧତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ କିଛି ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗଙ୍ଗାଜାଲକୁ ପବିତ୍ର ରଖିବା ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀ, କାରଣ ଯଦି ଏହା ଅପମାନିତ ହୁଏ ତେବେ ସମସ୍ତ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି। ଏହା ସହିତ, ଯଦି ଏହାକୁ ପବିତ୍ର ରଖାଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହା ଘରର ପବିତ୍ରତାକୁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାହତ କରେ ଏବଂ ଯେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏହା ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ତାହା କଦାପି ସଫଳ ହେବ ନାହିଁ | ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ବି ତୁମେ ତୁମ ଘରେ ଗଙ୍ଗା ଜଳ ରଖିବ, ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଅ, ଯାହାକୁ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ |

ଜଣାଇଦେବୁ କି , ଅନେକ ଲୋକ ଗଙ୍ଗାଜଳକୁ ଏକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବୋତଲରେ ରଖନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ଏହା ଗଙ୍ଗା ଜଳର ଶୁଦ୍ଧତାକୁ ବ୍ୟାହତ କରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ, ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବିଷାକ୍ତ ବୋଲି ଧରାଯାଏ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଗଙ୍ଗାଜାଲକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଏକ ରୂପା ପାତ୍ରରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ଗୋଟିଏ ରୂପା ପାତ୍ର ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଏକ ତମ୍ବା କିମ୍ବା ପିତ୍ତଳ ପାତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ରଖିପାରିବେ | କିନ୍ତୁ ଏହା ବହୁତ ନିଶ୍ଚିତ, ଏକ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ବୋତଲରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଆପଣଙ୍କ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଘରର ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଗଙ୍ଗା ଜଳ ରଖନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣ ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ସଫା କରିବା ଜରୁରୀ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗଙ୍ଗାଜଲଙ୍କୁ ପୂଜା ଘରେ ରଖିବା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ବାରହାଲାଲ: ଯଦି ଆପଣ ଗଙ୍ଗା ଜଳକୁ ଘରର ଯେ କୌଣସି କୋଣରେ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ସେଠାରେ ଶାକାହାରୀ କିମ୍ବା ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା ସହିତ, ଏହାକୁ ଯେକ କୌଣସି ରୁମରେ ବିଶାଳ କୋଣରେ ରଖନ୍ତୁ | କହିଦେବୁ କି ଯେ ଗଙ୍ଗା ଜଳକୁ ଘରେ ରଖିବା ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏବଂ ଏହି ଶକ୍ତି ଘରେ ରହିଥାଏ | କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏହାକୁ କଦାପି ଅନ୍ଧାର କୋଠରୀ କିମ୍ବା ଅନ୍ଧକାର କୋଣରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ହାତକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ କେବଳ ପ୍ରଣାମ ପରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

ଏହି ତ ଗଙ୍ଗାଜଳକୁ କିପରି ରଖାଯାଏ ତେବେ ସେହି ବିଷୟରେ କିଛି ଖାସ୍ ନିୟମ ଥିଲା< କିନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ଗଙ୍ଗାଜଳରୁ କିପରି ଧନବାନ ହେବେ ଏଥିପାଇଁଂ ପ୍ରଥମ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଶନିବାର ସଂନ୍ଧ୍ୟାକୁ ଅଶ୍ୱତଥ ଗଛ ତଳେ ଏକ ମାଟି ଦୀପ ସୋରିଷ ତେଲ ପକାଇ ଜଳାନ୍ତୁ, ଏହାପରେ ଏକ ଲୋଟା ଜଳ ନେଇକରି ସେଥିରେ କିଛି ବୁନ୍ଦା ଗଙ୍ଗାଜଲ ପକାଇକରି ସେହି ଗଛରେ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ, କହିଦେବୁ କି ଏହି ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା ଘରୁ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧା ଦୁର ହୋଇଯିବ , ଓ ଧନର ଆଗମନର ନୁଆ ରାସ୍ତା ଖୋଲିବ , ଓ ଘରେ ସବୁବେଳେ ଧନ ରହିବ ।

ଏହାର ଦ୍ୱିତୀୟ ସମାଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରକୁ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ମନ୍ଦ ଶକ୍ତିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଗଙ୍ଗା ପାଣି ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ | କୁହନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଦିନର କୌଣସି ସମୟରେ ଏହି ସ୍ପ୍ରେ କରିପାରିବେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ତେବେ ସକାଳେ ଗଙ୍ଗା ଜଳର ଛିଞ୍ଚିବା ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରରେ ରଖନ୍ତୁ | ଏହି କାରଣରୁ ଘରେ ସବୁବେଳେ ଶାନ୍ତି ରହିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *