ଗୁରୁବାରକୁ କରନ୍ତୁ ଏହି ଛୋଟ ଉପାୟ , ଓ ମାଲାମାଲ୍ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ

କୁହାଯାଏ ଯେ ଟଙ୍କା ହେଉଛି ସେହି ଜିନିଷ ଯାହା ପଛରେ ଜଣେ ମଣିଷ ଦିନ ରାତି ଦୌଡୁଥାଏ, କିନ୍ତୁ ସେ ଚାହୁଁ ନଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ତାଙ୍କ ହାତରୁ ଖସିଯାଏ | ଯଦିଓ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସଫଳତା ପାଇବା ପାଇଁ ସେ କୌଣସି ସ୍ତରକୁ ଯିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ | ଏପରିକି ଏହି ପରି ଲୋକେସେ ଖାଦ୍ୟ ପିଇବାକୁ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଏତେ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଚାହୁଁଥିବା ଫଳ ପାଇଲେ ନାହିଁ | ତାହା ହେଉଛି, ସେ ପଦୋନ୍ନତି ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ ନାହିଁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, କିଛି ଲୋକ ଧନୀ ହେବା ପାଇଁ ପୂଜା ଶିକ୍ଷା ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତଥାପି କିଛି ଆସେ ନାହିଁ, କାରଣ ଧନୀ ହେବା ଏକ ଶିଶୁ ଖେଳ ନୁହେଁ | ଏହା ବହୁତ ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଦୁଃଖ ପାଇବା ପରେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟକୁ କୋଷିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୁଏ |

ଧାର୍ମିକ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଗୁରୁଙ୍କ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ହେତୁ ମଣିଷର ଏହି ଅବସ୍ଥା ହୋଇଥାଏ। ହଁ, ଯଦି ଗୁରୁ ଦୁର୍ବଳ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ରାଶିରେ କମ୍ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଆଜୀବନ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ସଫଳତା ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ | ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତୁମେ ଗୁରୁଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ କିମ୍ବା ତାଙ୍କୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ | ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ସମାଧାନ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା କରିବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଦୃଢ ହେବ ନାହିଁ, ବରଂ ଆପଣ କଦାପି ଟଙ୍କା ଅଭାବ ଅନୁଭବ କରିବେ ନାହିଁ |

ଏହି ପ୍ରତିକାର ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଣଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏକ ତୁଳସୀ ଗଛ କିମ୍ବା ଗଛ ଉପରେ କଞ୍ଚା ଲେମ୍ବୁ ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଗୁରୁ ପୁଷ୍ପ ନକ୍ଷତ୍ର ସମୟରେ ଏହି ପ୍ରତିକାର ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଶୀଘ୍ର ଫଳ ପାଇବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମାଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ସକାଳୁ ଉଠି ସ୍ନାନ କର | ଏହା ପରେ ଗାଇ ର କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ଆଣନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଗାଇର କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ଘରେ ଥାଏ, ତେବେ ସେଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ | କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ କ୍ଷୀରରେ ପାଣି ମଧ୍ୟ ମିଶାନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା ପରେ, ଏକ ଛୋଟ ବାସନ ରୁପାର ନିଅ ଯଦି ରୂପା ପାତ୍ର ନଥାଏ, ତେବେ ଆପଣ ଏକ ସାଧାରଣ ପାତ୍ର ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ | ତା’ପରେ ଏହି ପାତ୍ରରେ କ୍ଷୀର ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହଳଦିଆ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଆହୁରି ଭଲ ଅଟେ | ଏହା ପରେ ତୁଲସୀ ମୂଳରେ ଧୀରେ ଧୀରେ କ୍ଷୀର ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ |

ଓଁ ଶ୍ରୀ ତୁଳସୈ ବିଧହେ ବିଷ୍ଣୂପ୍ରିୟାୟ ଧିମହି ତନ୍ନୋ ବୃନ୍ଦା ପ୍ରଚୋଦୟାତ୍ ।

, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୁରୁବାର ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରି ଏହି ପ୍ରତିକାର କରନ୍ତୁ | ଆଜ୍ଞା ହଁ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ତୁଲସୀ ଗଛ୍ ବାସ କରନ୍ତି  | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଜୀ ତୁଳସୀରେ ଗାଇର କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ଦେଇ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି। ଏହା ସହିତ, ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ତୁଳସୀ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୁରୁ ଗୁରୁଙ୍କୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଶିବଲିଙ୍ଗରେ କାଲେରର ହଳଦିଆ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ | ଏହା ସହିତ, ପୁରା ଚାଉଳକୁ ଫୁଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ଚାଉଳ କଦଳୀ ସହିତ ରଙ୍ଗିତ ହୋଇଛି | ଏହା ପରେ, ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କୁ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିବା ସମୟରେ ଗୁରୁଙ୍କ ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ |

ଓଁ ବୃଂ ବୃହସ୍ପତେ ନମଃ ,

ଯଦି ଆପଣ ଏମିତି କରିବେ ତେବେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ କୃପା ଗୁରୁ ଅଶୁଭ ପ୍ରଭାବ କମ୍ ହେବ , ଓ ଶେଷ ହୋଇଯିବ , ଏହା ଛଡା ଆପଣଙ୍କୁ ପରିଶ୍ରମର ଫଳ ମିଳିବାକୁ ଲାଗିବ,  ତେବେ ବିନା ଡେରି କରି ଏହି ଉପାୟ କରନ୍ତୁ ଓ ମାଲାମାଲ୍ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *