ପୁଣି ଶସ୍ତା ହେଲା ସୁନା ଦାମ – ସୁନା ମୂଲ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି, ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ଟଙ୍କା ଆହୁରି କମିପାରେ ସୁନା ଦାମ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ କେତେ..

ସୁନା ସବୁବେଳେ ଏକ ମହଙ୍ଗା ଧାତୁ | ଅଳଙ୍କାର ତିଆରିରେ ଏହା ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଆସୁଛି | ଏହାର ଅଧିକ ଚାହିଦା ଏବଂ କମ୍ ଯୋଗାଣ ହେତୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି | ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରୁଥିବାରୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ | କ୍ୱଚିତ୍ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ସୁନା ଦର ହ୍ରାସ ପାଉଛି |କହିବାକୁ ଗଲେ ଗତ ବର୍ଷ 2020 ରେ, ଯେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଦଶ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ସୁନା 56 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଯାଉଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ଲାଗୁଥିଲା ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା କଷ୍ଟକର ହେବ ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଆହୁରି ବଢିବାକୁ ଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଟିକା ସମସ୍ତ ଆକଳନକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନା ହ୍ରାସ ପାଉଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା 44 ହଜାର ସ୍ତରକୁ ଆସିଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସୁନା ଆହୁରି ତଳକୁ ଖସିବାକୁ ଯାଉଛି।

ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ କାହିଁକି ହ୍ରାସ କରାଯାଉଛି? ତେବେ କରୋନା ଟୀକାକରଣରେ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବା ପରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଗତି ପରଠାରୁ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ଆମେରିକାର ବଣ୍ଡ ଅମଳର ବୃଦ୍ଧି | ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ନିବେଶକମାନେ ଆମେରିକୀୟ ବଣ୍ଡରେ ଅଧିକ ବିନିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି | ବଡ ନିବେଶକମାନେ ବଣ୍ଡ ଅମଳ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ ସୁନାରେ ବିନିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି | ତେଣୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନାରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ହ୍ରାସ ପାଉଛି ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବାର ଏହା ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଡଲାରର ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ସୁନାର ଚାହିଦା ହ୍ରାସ କରିଛି। କାରଣ ଅନ୍ୟ ମୁଦ୍ରା ଧାରକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଡଲାରରେ ସୁନା କିଣିବା ମହଙ୍ଗା ହୋଇଯାଏ |

ଆହୁରି ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ କି? ବାସ୍ତବରେ ଭାରତ ଯେତେ ଦୂର, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାର ଏହାର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଏଥିସହ ଭାରତରେ ସୁନା-ରୂପା ଉପରେ ଶୁଳ୍କ ମଧ୍ୟ ଶସ୍ତା ହେଉଛି। ୱାର୍ଲ୍ଡ ଗୋଲ୍ଡ କାଉନସିଲ ଇଣ୍ଡିଆର ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପି.ଆର ସୋମାସୁନ୍ଦରାମଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ବଣ୍ଡ ଅମଳ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସୁନା ଦର ହ୍ରାସ ହେତୁ ଫେବୃଆରୀରେ ସୁନା ଏଟିଏଫଗୁଡିକର ହୋଲଡିଂ ଦୁଇ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଗୋଲ୍ଡ ଇଟିଏଫ୍ ର ହୋଲ୍ଡିଂ 84.7 ଟନ୍ ହ୍ରାସ ପାଇଛି | ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଇତିହାସରେ ଏହା ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ସପ୍ତମ ବୃହତ୍ତମ ମାସିକ ହ୍ରାସ | ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ସୁନା ଭିତ୍ତିକ ବିନିମୟ ବାଣିଜ୍ୟ ପାଣ୍ଠି SPDR ଗୋଲ୍ଡ ଟ୍ରଷ୍ଟର ହୋଲ୍ଡିଂ 21 ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2020 ରେ ଏହାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ 1,278.82 ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। କିନ୍ତୁ 4 ମାର୍ଚ୍ଚ 2021 ସୁଦ୍ଧା ଏହା 200.5 ଟନ୍ ବା 15 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ସୁନା ଦର ଆଗକୁ ଆହୁରି କମିପାରେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *