JOB ଛାଡି ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଆରମ୍ଭ କଲେ ଆମ୍ବର ଚାଷ, ଏବେ ୨୨ ପ୍ରକାରର ଆମ୍ବ ଲଗାଇକରି ସବୁ ବର୍ଷ କମାଉଛନ୍ତି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା

କାକାସାହେବ ରାୱତ ଏମିତି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି ଯିଏକି କେବେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପରି ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ସ କମ୍ପାନୀରେ ଚାକିରି କରି ଘର ଚଳାଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଆଜି ସେ ନିଜ ବଗିଚାରେ ଆମ୍ବ ଗଛ ଲଗାଇକରି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବାର୍ଷିକ ଆୟ କରୁଛନ୍ତି ୪୫ ବର୍ଷିୟ ରାୱତ ସାହେବ ଯେବେ ବଗିଚାରେ ଆମ୍ବର ଅଲଗା ଅଲଗା ପ୍ରଜାତିର ଗଛ ଲଗାଉଥିଲେ ତେବେ ଲୋକେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ପରିହାସ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜ ଜୀବନରେ ସଫଳତା ହାସିଲ୍ କରିସାରିଛନ୍ତି ।

ତେବେ ସେମିତି ଲୋକ ତାଙ୍କ ସଫଳତା ପାଇଁ ମିଶାଲ୍ ଦେଉଛନ୍ତି, ଆଜି ଆମେ କାକା ସାହେବ ରାୱତଙ୍କ କାହାଣୀ ଶୁଣାଇବାକୁ ଯାଉଛୁ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।କଥା କିଛି ଏପରି ଥିଲା କି ରାୱତ ଯେଉଁ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଥିଲେ ସେଠାରେ ଆମ୍ବର ଉତ୍ପାଦନ ଭଲ ନଥିଲା । ଲୋକଙ୍କ ମାନିବା କଥା କି କୋଙ୍କଣରେ ବଢିଆ ଆମ୍ବର ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଇପାରିବ

କିନ୍ତୁ ଏବେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କଥାକୁ କାଟିଦେଇଛନ୍ତି, ଆଜି ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ସେହି ଇଲାକାରେ ଆମ୍ବର ଭଲ ଉତ୍ପାଦନ କରି ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା କମାଉଛନ୍ତି, କହିଦେବୁ କି ରାୱତ ନିଜ ଦୁଇ ଭାଇ ଓ ସ୍କୁଲ୍ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସହ ମିଶିକରି ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ସାଙ୍ଗଲି ଜିଲ୍ଲାର ପାଖରେ ୨୦ ଏକର ଜାଗା କିଣିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ଏମିତି କ୍ଷେତ୍ର ଥିଲା ଯାହା ସେହି ସମୟରେ ସୁଖିଲା ଥିଲା, ଗାଁରେ ପ୍ରାୟ ୨୮୦ ପରିବାର ନିଜ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଥିଲେ, ଏହି ସହରରୁ ୧୫ କିମି ଦୁରରେ ଥିଲା ।

ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ଚାଷୀ ଅଙ୍ଗୁର କିମ୍ବା ଡାଳିମ୍ବ ଚାଷ କରୁଥିଲେ, ଏହା ସହ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ବାଜରା ଗହମ ଓ ଚାଉଳ ଚାଷ କରାଉଥିଲେ , ସେହି ସମୟରେ କାକା ସାହେବ ଟେକନିକାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଟ୍ୟୁଡ୍ ରେ ଫାକଲ୍ଟି ର ମେମ୍ବର ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଯେବେ ତାଙ୍କ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ ହେଲା ତେବେ ସେ ଗାଁ ପାଖକୁ ଆସିକରି ଚାଷ କରିବାକୁ ମନ କଲେ, ଚଲେଗି ରାୱତ ନାମକ

ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ୨୦୧୦ ରେ ଆମ୍ବର ବଗିଚା ପାଇଁ ଗଛ ଲଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ, ଓ ତାଙ୍କୁ ୫ ବର୍ଷ ପରେ ବଗିଚାରେ ବେପାରର ଅବସର ଦେଖାଦେଲା, ଏହି ମଧ୍ୟରେ ଜଳାଭାବ ଦେଖାଦେଲା ଓ ଗାଁର ସରକାରଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରୁ ପୋଖରୀ ଓ ଅନ୍ୟ ପ୍ରୋଗାମ୍ କାରଣରୁ ପାଣିର ସମସ୍ୟା ଠିକ୍ ହୋଇଗଲା, ରାୱତ ନିଜ ଜମିକୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବାଣ୍ଟିଦେଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଗୋଟେ ଭାଗରେ ଆମ୍ବ ଲଗାଇଲେ ଓ ଅନ୍ୟ ଭାଗରେ ଚାଷ୍ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ ।

କହିଦେବୁ କି ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ୧୦ ଏକରରେ ଆମ୍ବର ଗଛ ଓ ବାକି ୧୦ ଏକରରେ ପିଜୁଳି ,ଡାଳିମ୍ବ ସହ ଚିକୁର ଫଳ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ, ଆଜି ସେ ଏତେ ସଫଳ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି କି ୧ ଏକରରେ ୨ ଟନ୍ ଆମ୍ବର ଚାଷ ସବୁ ବର୍ଷକରନ୍ତି ,ଏବେ ରାୱତ ସାହେବ ଅନ୍ୟ ଚାଷିଙ୍କ ପାଇଁ ମିଶାଲ୍ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି ଓ ସେ ୨୫ ଘରର ପରିବାରଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଦେଇଛନ୍ତି, ନର୍ସରୀରୁ ନେଇକଇର୍ ପ୍ୟାକ୍ ହାଉସ୍ ବନାଇବାପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ନାନାଦି ସବସିଡି ମିଳେ ,ରାୱତ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ୨ ଲକ୍ଷ ଆମ୍ବ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି, ଓ ସେ ଅଲଗା ଅଲଗା ଭେରାଇଟିର ହୋଇଥାଏ, ବଗିଚାରେ ପ୍ରାୟ ୨୨ ପ୍ରକାରର ଭେରାଇଟି ଆମ୍ବ ରହିଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *