ଜାଣନ୍ତୁ ବୟସ ହିସାବରେ ଦିନକୁ କେତେ ଗିଲାସ ପାଣି ପିଇବା ଦରକାର – ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିହାତି ଜାଣିବା ଦରକାର..

ସାମାନତ୍ୟ ଲୋକେ ଏହା ମାନିଥାନ୍ତି କି ମଣିଷ ସୁସ୍ଥ୍ୟ ରହିବାପାଇଁ ସବୁଦିନ କମ୍ ସେ କମ୍ ୮ ଗିଲାସ ପାଣି ପିଇବା ଜରୁରି ହୋଇଥାଏ , ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମାନ ହୋଇଥାଏ  ,କାରଣ ଗୋଟେ ମଣିଷର କେତେ ଗିଲାସ ପାଣିର ଆବଶ୍ୟକତା ହୋଇଥାଏ , ତାହାର ଏକ ମାପଦଣ୍ତ ଅଛି , ଯେଉଁଥିରେ କିଛି ଅଙ୍ଗ ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି, କାରଣ ତାହାର କାରଣରୁ ପାଣିର ମାତ୍ରା କମ୍ ବେଶୀ କରିବାକୁ ପଡେ , ଯେପରି ବ୍ୟକ୍ତିର ଲିଙ୍ଗ , ଆୟୁ, ଫିଜିକାଲ୍ ଆକ୍ଟିଭିଟି ସହ ମୌସୁମ, ସିଧା କହିବାକୁ ଗଲେ , ମଣିଷର ଶରୀରରେ ପାଣି ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ହୋଇଥାଏ , ଯାହାର ବିଷୟରେ ମାଲୁମ୍ ହେବା ଅତି ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ ।

 

ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଏକ ଗଣନା କରିଛନ୍ତି , ଯଦି କେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିର ଦୁଇଟି କିଡନି ଠିକ୍ ରଖିବାର ଅଛି , ତେବେ ସବୁଦିନ ପାଣିର ସେବନ କରିବାର ଅଛି , ଯାହାର ଏକ ଅନୁପାତ କୁହାଯାଇଛି, ସବୁ ବ୍ୟକ୍ତି କିଲୋଗ୍ରାମର ୩୦ ଏମ୍ ଏଲ୍ ପାଣି ପିଇବା ଜରୁରୀ , ସେମିତି ଓଜନ କଥା କହିବାକୁ ଗଲେ ଦିନ ସାରା କେତେ ପାଣି ପିଇବା ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ ।

 

ଯେଉଁ ଛୁଆଙ୍କୁ ୧ ବର୍ଷରୁ ୮ ବର୍ଷର ହୋଇଥାଏ ସେମାନଙ୍କୁ ସବୁଦିନ ୬ ଗିଲାସ ପାଣି ପିଇବା ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ , ମାନେ ଦେଢ ଲିଟର ପ୍ରତିଦିନ , ବୟସ ବଢିଲେ ପାଣିର ଆବଶ୍ୟକତା ବଢିଯାଏ , ଏଥିପାଇଁ ୯ ରୁ ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ୨,୫ ଲିଟର ବରାବର ହୋଇଥାଏ , ଏବେ ଜାଣନ୍ତି କି ଆଜିକାଲି ବୟସ୍କ ଲୋକ ପାଣି ପାଇଁ ପାଣି ପିଇବା ପାଣି ସମୟ ବାହାର କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ , ଓ ମନ ଦୁଃଖ କରିବସନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପାଇଁ ବହୁତ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ,

 

ଯେଉଁ ବୟସ୍କ ଲୋକଙ୍କ ବୟସ ୧୮ ରୁ ୬୦ ବୟସର ଆୟୁ ହୋଇଥାଏ ସେମାନେ ଦିନକୁ ୧୪ ଟି ଗିଲାସ ପାଣିପିଇବା ଜରୁରୀ , ମାନେ ତିନି ଲିଟର ବରାବର , ସେମିତି ମହିଳା ୧୦ ଗିଲାସ ପାଣି ପିଇବା ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ , ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଗ୍ଲାମର ରହିଥାଏ , ବୟସ ହିସାବରେ ଏହି ଗଣନା ଫଲୋ କରିବାପରେ ପାଣି ମାତ୍ରା ଆପଣଙ୍କ ଆକ୍ଟିଭିଟି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ , ଓ ଖାସ୍ କରି ଏଥିରେ ଆପଣ ଉର୍ଜା ପାଇଥାନ୍ତି ,

 

ଯେବେ ଲୋକେ ସବୁଦିନ ବ୍ୟାୟାମ କରିଥାନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଉର୍ଜା ବଢିଥାଏ , ଏମିତିରେ ଶରୀରରେ ପାଣିର ମାତ୍ରା ଅଧିକା ବଢିଯାଏ , ଯଦି ଆପଣ ୩୦ ମିନିଟ୍ ରୁ ଅଧିକା ବ୍ୟାୟାମ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଗଣନା ଅନୁସାରେ ୨ ଗିଲାସରୁ ଅଧିକା ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ ହେବନି , ଯେଉଁ ଲୋକ ସାମାନ୍ୟ ସ୍ତରରୁ ଅଧିକା ଉଚ୍ଚତା ଉପରେ ନିର୍ବାହନ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଠାରୁ ଅଧିକା ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ , ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଠିକ୍ ରହିବ ।

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.