ତେଣିକି ଯେତେ ବି ବିଷାକ୍ତ ସାପ ହେଇଥାଉ ନା କାହିଁକି , ମାତ୍ର ୧୦ ମିନିଟ୍ ରେ ସବୁ ବିଷ ବାହାର କରିଦେବ ଏହି ଗଛ…

ଆମ ଭିତରୁ ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯିଏ କି ସାପର ନାଁରୁ ଡରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥାଉ । କିଛି ଲୋକ ଏପରି ହୋଇଥାନ୍ତି ଯିଏ କି ସାପର ନାଁ ଶୁଣିଲେ ଡରି ଯାଇଥାନ୍ତି , ଭଲ ଭଲ ପହଲିବାନ ଓ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଲୋକ ବି ଡରିଥାନ୍ତି , କାରଣ ଜୀବ ଏପରି ଅଛନ୍ତି ଯିଏକି ସବୁ କିଛି ଜାଣିଥାଏ କି ସେମାନେ କେତେ ବିଷଧର ଅଟନ୍ତି , ସେମିତି ସବୁ ସାପ ବିଷଧର ହୋଇଥିବେ କି ସବୁ ସାପ ଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିବେ , ଏହା ଜରୁରୀ ନଥାଏ , ସାପ ଏକ ଏପରି ଜୀବ ଅଟେ ,ଯାହାକି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଡର ଥାଏ ,

 

କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଅଛି କି ସାପର ବିଷ କିପରି କାମ କରିଥାଏ , କେମିତି ଆମ ଶରୀରରେ ବିଷ ବ୍ୟାପି ଆମର ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥାଉ , ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେବୁ କି ଯଦି କେବେ ବି ଆପଣଙ୍କୁ ସାପ କାମୁଡିଛି ତେବେ କୁହାଯାଏ କି ଏହା ମୁଣ୍ତକୁ କିମ୍ବା ହୃଦୟକୁ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ କମ୍ ସେ କମ୍ ତିନି ଚାରି ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଲାଗିଥାଏ , ତାପରେ ଏହି ବିଷ ଶରୀରରେ ବ୍ୟାପିଯାଇଥାଏ ।

 

ସାପର ଏକ ବିଷ ଗ୍ରନ୍ଥି ଅଛି , ଯାହାର ବିଷ ତାର ଦାନ୍ତ ସହ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇଥାଏ , ଯାହାକୁ ବିଷଦାନ୍ତ କୁହାଯାଏ , ମଣିଷ ଶରୀରରେ ଲାଳ ଗ୍ରନ୍ଥି ପରି ସାପର ଶରୀରରେ ଲାଳ ଗ୍ରନ୍ଥି ହୋଇଥାଏ , ଯାହା ବିଷ ଗ୍ରନ୍ଥିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଯାଏ , ସେମିତି ଏହି କଥା ସତ କି ହିନ୍ଧୁଧର୍ମରେ ସାପକୁ ଦେବତାଙ୍କ ଦର୍ଜା ମିଳିଛି, ଓ ଏହି କାରଣରୁ ନାଗ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ନାଗପୂଜନ ବି କରାଯାଏ , କିନ୍ତୁ ପୂର୍ଣତଃ ସତ୍ୟ ଅଟେ କି ସାପ କିମ୍ବା ନାଗ ପୃଥିବୀରେ ବିଷାକ୍ତ ଜନ୍ତୁ ଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଅଟନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ କାମୁଡିବା ଦ୍ୱାରା ପୀଡିତ ଲୋକେ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ ଅଟେ । ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଥିବ କି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ କହିଦେବୁ କି ପୁରା ଭାରତରେ ଏମିତି ୫୪୦ ଟି ସାପ ମିଳିଥାନ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ଦଶଂନରେ ବ୍ୟକ୍ତିର କିଛି ହୋଇନଥାଏ , କିନ୍ତୁ ଏହି କଥା ସତ କି ସାପ କାମୁଡିଲେ ମଣିଷର ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ସ୍ୱାଭାବିକ , ଯାହାର କାରଣରୁ ବହୁତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଏ ।

 

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି ଏକ ଉପାୟ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ସାପର ବିଷ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ , ଯଦି ପରିବାରର କୌଣସି ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ କିମ୍ବା କେଉଁ ଅପରଚିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସାପ କାମୁଡି ନିଏ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କାଙ୍କଡ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ , କାରଣ ଆପଣଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ କାଙ୍କଡର ଫଳକୁ ଚିନି କିମ୍ବା ମହୁ ସହ ୧ ରୁ ୫ ଗ୍ରାମ ମାତ୍ରାରେ ଔଷଧୀ ପରି ପ୍ରୟୋଗ କରିବାର ଅଛି ।

ସେମିତି ଏହି କଥାକୁ ଧ୍ୟାନ ରଖିବେ କି କାଙ୍କଡର୍ ଅତ୍ୟାଧିକ ପ୍ରୟୋଗରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବାନ୍ତି ଆସିପାରେ , ଏଥିରେ ଭୟଭୀତ ହେବାର କୌଣସି କଥା ନୁହେଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ନରମ କାଙ୍କଡ ସାଗ ଅଧିକା ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ , ଯେଉଁ ଲୋକ ଅଧିକା ପସନ୍ଦ କରିଥାନ୍ତି , ଗରମ ମସଲା ସହ ରସୁଣ ସହ କାଙ୍କଡକୁ ସାଗ ବନାଇକରି ଖାଇଲେ ଏହା ବାନ୍ତି ହୁଏ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.