ଦାନ୍ତର ପୋକକୁ କିପରି ସଫା କରିବେ -ଏହାର ଘରୋଇ ପ୍ରକିୟା ଯାଣିନିୟନ୍ତୁ , ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ …

ଆଜି କାଲି ଲୋକଙ୍କର ଖାଇବା ପିଇବା ଏକ ଏମିତି ହୋଇସାରିଛି ଯାହାର ପ୍ରଭାବ କେବଳ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଦାନ୍ତ ଉପରେ ବି ପଡିଥାଏ । ହଁ ଆଜ୍ଞା , ବହୁତଥର ଅଧିକା ମିଠା ଖାଇଲେ ଦାନ୍ତରେ କ୍ୟାବିଟି ହୋଇଥାଏ , ଯାହାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତରେ ପୋକ ଲାଗିଯାଏ । ସେମିତି କିଛି ଲୋକ ଥାନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଦାନ୍ତରେ ପୋକ ଖାଇଲେ ସେମାନେ ତାହାର ଚିକିତ୍ସା କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ , କାରଣ ଏହି ପୋକ ଗୁଡିକୁ ଦାନ୍ତରୁ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ , ଯାହାର ଚିକିତ୍ସା ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୁପେ ସମ୍ଭବ ଅଟେ ।

 

ଯଦି ଆମେ ଖାଇବାରେ ଅଧିକା ଚିନି କିମ୍ବା କୌଣସି ଚିପଚିପା ଜିନିଷ ସେବନ କରିବା ତେବେ ତାହା ଦାନ୍ତରେ କ୍ୟାବିଟି କରିଥାଏ , ଓ ତାହା ଦାନ୍ତରେ ଫସି ରହିଥାଏ ।

ଏହା ଅଧିକାଂଶ ଛୁଆମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ , ଛୁଆ ଜିଦ୍ କଲେ ମା ବାପା ତାଙ୍କୁ ଚକୋଲେଟ୍ ଦେଇଥାନ୍ତି , ଯାହାର କାରଣରୁ ଛୁଆଙ୍କୁ ଏହି ସବୁ ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ୟାବିଟିରୁ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ , ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ହେବ କି ଯେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି ତାହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୁପେ ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତୁ , ତାହା ସହ ଯଦି ଗୁଟୁଖା ତମାଖୁ ସେବନ କରୁଛନ୍ତି , ତେବେ ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତୁ , ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତ ଖରାପ ହୋଇପାରେ ।

 

ପ୍ରକୃତରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଆମ ଦାନ୍ତର ସଂରଚନା ମିନେରାଲ୍ , ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଓ ଡି ଦ୍ୱାରା ଓ କ୍ୟାଲିସିୟମ୍ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଆମକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ହେଲେ ଏହାର ପୁର୍ତ୍ତିରୁ ବଞ୍ଚିବାକୁ ପଡିବ , ଏମିତିରେ ଭୋଜନରେ ଏମିତି ଜିନିଷ ନିଅନ୍ତୁ , ଯାହା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସବୁ ତତ୍ତ୍ୱ ଥିବ , ଏହା ସହ ଦାନ୍ତକୁ ଟୁଥ୍ ପେଷ୍ଟରେ ଘସିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ମଞ୍ଜନର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ , ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଲଗାଇ ଦାନ୍ତର ମାଢିରେ ଘସନ୍ତୁ , ଏହାଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତରୁ ସବୁ ଅଟକିରହିଥିବା ମଇଳା ବାହାରକୁ ବାହାରି ଆସିବ , ଓ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତ ସଫା ହୋଇଯିବ ।

 

କ୍ୟାବିଟିରୁ ବଞ୍ଚିବାକୁ ହେଲେ ଏହି ଉପାୟ କରିବାକୁ ପଡିବ , ଏହା ଛଡା ସକାଳ ଓ ସଂଞ୍ଜ ସମୟରେ ଦଶ ଗ୍ରାମର ନଡିଆ ତେଲ ନେଇକରି ମୁହଁରେ ଭରି ତାକୁ ଆଙ୍ଗୁଠି ମାଧ୍ୟମରେ ବୁଲାଉଥାନ୍ତୁ , ଓ ଦଶ ମିନିଟ୍ ପରେ ପାଣିରେ ମୁହଁ ଧୋଇଦିଅନ୍ତୁ , ଏହି ପ୍ରକିୟା ଆପଣଙ୍କୁ ରାତିର ଶୋଇବା ସମୟରେ କରିବାକୁ ହେବ । ଏହି ବିଧିକୁ କଣ୍ଡୋସକର୍ମ କହନ୍ତି , କହିଦେବୁ କି ଏହା ଦାନ୍ତର ସିରାରୁ ସଂରଚନା ହୋଇଥାଏ । ଆଜି କାଲି ଆମେ ଯେଉଁ ଭୋଜନ ଖାଇଥାଉ , ତାହା ଆମେ ବଜାରରୁ ପାଇଥାଉ , ଯାହା ଅତ୍ୟାଧିକ କେମିକାଲ୍ ରେ ଭରି ରହିଥାଏ , ଏମିତିରେ କେମିକାଲ୍ ରୁ ବଞ୍ଚିବାକୁ ହେଏ ଆପଣ ଯେଉଁ ଜିନିଷକୁ ରାତିରେ ବତୁରାଇ ରଖିପାରିବେ ,

 

କ୍ୟାବିଟିରୁ ବଞ୍ଚିବାକୁ ହେଲେ ଆପଣ ଏକ ବବୁଲ୍ ର କାଠରେ କୋଇଲା ୨୦ ଗ୍ରାମ୍ ପେଷ୍ଟକରି କପଡା ଛାଣିନିଅନ୍ତୁ , ଓ ଏହାପରେ ଦଶ ଗ୍ରାମ ଫିଟିକିରି ତାୱାରେ ସେକି ଦିଅନ୍ତୁ , ଓ ଏହା ଚୁର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯିବ , ଏହା ପରେ ୨୦ ଗ୍ରାମ ହଳଦି ନିଅନ୍ତୁ , ଓ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାଇଦିଅନ୍ତୁ , ଏହାପରେ ସକାଳେ ମଞ୍ଜନ କଲା ବେଲେ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ନେଇ ଘସନ୍ତୁ , କିଛି ପରିମାଣର ଲବଙ୍ଗ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ , ଏହା ଏକ ଘରୋଇ ମଞ୍ଜନ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ , ଏହା ଆପଣ ସକାଳ ସମୟରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିବେ ।

 

କେଉଁ ଜିନିଷକୁ ବତୁରାଇବା ବେଳେ କିଛି ପରିମାଣର ଲେମ୍ବୁର ରସ ମିଶାନ୍ତୁ , କହିଦେବୁ କି ଏଥିରେ ଫଳ ଓ ପରିବା ଯାହା ଏସିଡ୍ ମିଳିବ , ତାହା ଭୋଜନରେ ମିନେରାଲ୍ ଆମକୁ ମିଳିପାରିବ , ଏଥିପାଇଁ ଯେବେ ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତ ପୋକ ଖାଇବ , ତେବେ ଏହି ପ୍ରକିୟାକୁ ଆପଣାନ୍ତୁ , ଏହା ଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତରୁ କ୍ୟାବିଟି ଦୁର ହୋଇଯିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.