ବିନା କୌଣସି ମେଡିସିନ୍ ରେ ଶରୀରର ଯେ କୌଣସି ଅଙ୍ଗର ପୀଡା କୁ ଦୂର କରିଥାଏ ଏହି ସହଜ ତରିକା..

କୁହନ୍ତି ନା ସୁଖରେ ରହିଲେ ନିରୋଗ ରହେ ଶରୀର , ଯଦି ଶରୀରରେ ରୋଗ , ପୀଡା, ଦୁଃଖ , କଷ୍ଟର ବାସ ହେବ ତେବେ ମନ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ , ଓ ମନ ପ୍ରସନ୍ନ ନ ହେଲେ ତେବେ ଏହି ଜିନିଷ ବିଗିଡି ପାରେ , ଏହି ଦିନରେ ଦୁନିଆଁ ସାରା କର୍ମ ବ୍ୟସ୍ତ ଜୀବନରେ ପ୍ରାୟ ଶରୀରରେ କଷ୍ଟହେବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ହୋଇସାରିଛି, ଥରେ କଷ୍ଟ ଘେରେଇ ଗଲେ ଆଉଥରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇ ମହଙ୍ଗା ମହଙ୍ଗା ମେଡିସିନ୍ ନେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ । ଏମିତିରେ ଆମେ ଚାହିଁଲେ ବି ଆମେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆହୋଇଥିବା ମେଡିସିନ୍ ଛାଡିପାରିନଥାଉ । ଓ ପରିଶ୍ରମ କରି ସବୁ ଆୟ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପଛରେ ଲଗାଇଦେଇଥାଉ । କିନ୍ତୁ ଏହି ପେନ୍ କିଲର ମେଡିସିନ୍ ଲମ୍ବା ସମୟ ଯାଏଁ ନେବାରେ ନିଜ ଶରୀର ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ , ଏହା ନୁହେଁ ପେନକିଲର ବିଷୟରେ ଏହା ବି କୁହାଯାଏ କି ଏହାର ଲଗାତାର ସେବନ କଲେ ଶରୀରରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ କ୍ଷମତା କମିଯାଇଥାଏ ।

 

କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କଷ୍ଟ ନିବାରଣ କରିବାର ଏକ ଉପାୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଊଛୁ ଯାହାକୁ ଥରେ ନେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକା ପଇସା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ,ଓ ମହଙ୍ଗା ମେଡିସିନ୍ ଖାଇବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ,  ଏହି ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା କିଛି ସାଇଡ୍ ଇଫେକ୍ଟ ହୁଏ ନାହିଁ , ଏହା ମାଗଣା ଅଚୁକ ଉପାୟ ଅଟେ , ଯାହା ଦ୍ୱାରା ବହୁତ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ଲାଗିବ , ଆୟୁର୍ବେଦରେ କୁହାଯାଇଛି କି ଶରୀରରେ ହେଉଥିବା କ୍ରିୟାକୁ ନିଶ୍ୱାସ ଦ୍ୱାରା କାବୁ କରାଯାଈପାରିବ , କାରଣ ଶରୀରରେ ସବୁ କାମ ଆମ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଦ୍ୱାରା ହିଁ ହୋଇଥାଏ ।

 

କଷ୍ଟ ଆମ ଶରୀରର ଯେ କୌଣସି ଅଙ୍ଗରେ ହେଉ , ଛାତି ,ପିଠି, ପେଟ , ମାଂସପେଶୀ ରେ ହେଉନା କାହିଁକି , ତେବେ ସେହି ସମୟରେ ପ୍ରଥମେ ଏହା ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ , କେଉଁ ସ୍ତର ଚାଲୁଛି, ଖାଲି ତାକୁ ବଦଳାଇଦିଅନ୍ତୁ , ସରଳ ଶବ୍ଦରେ କହିଲେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନାକକୁ ଗୋଟେ ଥର ବନ୍ଦ କରି ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବାକୁ କହିଲେ ଆପଣଙ୍କ ନାଶିକା ଆପଣଙ୍କୁ ସିଧା ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଆସିବ , ଯେବେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ହାଲକା ନିଶ୍ୱାସକୁ ଅଟକାଇ ନିଶ୍ୱାସ ଆସିବ , ଯେଉଁ ନାଶିକାରୁ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଭଲ ଭାବେ ଆସୁଛି , ତେବେ ବାମ ପଟେ ସଫା ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଆସୁଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ବାମ ପଟ ସ୍ତର ଭଲ ଆସେ ଏମିତି କୁହାଯାଏ ।

 

ଯେଉଁ ନାଶିକାରୁ ନିଶ୍ୱାସ ଭଲରେ ଆସୁଚି ତାହାକୁ ବଦଳାଇଦିଅନ୍ତୁ , ମାନେ ଯଦି ବାଁ କଡେ ନିଶ୍ୱାସ ଭଲ ଆସୁଛି ତେବେ ବଦଳାଇକରି ଡାହାଣ କଡକୁ କରିନିଅନ୍ତୁ , କଷ୍ଟରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିବ , ସ୍ତର ବଦଳାଇବା ବହୁତ ସହଜ ହୋଇଥାଏ , ଯେଉଁ ନାଶିକାରୁ ଭଲ ନିଶ୍ୱାସ ଆସୁଛି ତାହାକୁ ଆଙ୍ଗୁଠି ବନ୍ଦ କରି ଅନ୍ୟ ପଟେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ଉଚିତ୍ , ଓ ଛାଡିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେବା , କିଛି ହିଁ ଦିନରେ ସ୍ତରରେ ବଦଳିଯିବା , ଏହା ଏକ ଆଉ ଏକ ତରିକା ଅଛି ଯେଉଁ ନାଶିକାରେ ସ୍ତର ଚାଲୁଛି ତେବେ ତଳେ ପେଟେଇଯାଆନ୍ତୁ , ତେବେ ସ୍ତରରେ ବଦଳିଯିବ , ଓ ଏମିତି ହୋଇଥାଏ କି ଆପଣଙ୍କ କଷ୍ଟ ଧିରେ ଧୀରେ ଗାୟବ ହୋଇଯିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.