ସାପ ଓ ମୟୂରକୁ କଣ ପାଇଁ ସ୍ୱର୍ଗରୁ ବାହାର କରିଦିଆଗଲା, ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ବାହାର କରିବା ପଛରେ ଥିବା ମୁଖ୍ୟ କାରଣ…

ସାପ ଓ ମୟୂର ଆଗରୁ ସ୍ୱର୍ଗରେ ରହୁଥିଲେ , ଯେବେ ସଇତାନ ମରଦୁଦ ଲାନତି ହୋଇଗଲା,  ତେବେ ସେ ସ୍ୱର୍ଗରେ ଆଦମ ଅଲେହିସଲାମ କୁ ସଜଦା କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲା , ଆଲ୍ହା ସଇତାନକୁ ସ୍ୱର୍ଗରୁ ବାହାର କରିଦେଲେ , ସ୍ୱର୍ଗରେ ଖାଇବା ପିଇବା ବୁଲିବା ପାଇଁ ବହୁତ କିଛି ଥିଲା , କିନ୍ତୁ ହଜରତ ଆଦମ ଅଲୋହିସଲାମ ଏକେଲା ହେବା କାରଣରୁ ସେ ଉଦାସ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା , ଅଲ୍ଲାହଙ୍କ ପାକ ହଜରତ ଆଦମ ଅଲୋହିସଲାମ ପସଲିରୁ ହଜରତ ପବନକୁ ଜନ୍ମ ଦେଲ , ଏହି ପରି ଦୁହେଁ ଏକା ସାଙ୍ଗେ ସ୍ୱର୍ଗରେ ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ , ଅଲ୍ଲାହ ଆଶିର୍ବାଦ ଦେଲେ କି ଯାହା ବି ଖାଇବା ପିଇବା କର , କିନ୍ତୁ ଖବରଦାର ଏହି ଜାଗାକୁ ଭୁଲ୍ ରେ ଯିବନି ।

 

ନେହେଲେ ତୁମେ ଦୋଷୀ ହୋଇଯିବ , ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ସେହି ସ୍ୱର୍ଗରେ ସାପ ଓ ମୟୁର ରହୁଥିଲେ,  ଓ ସେ ସ୍ୱର୍ଗରୁ ବାହାରକୁ ଆସିଗଲେ  ସେହି ସମୟରେ ସାପର ଗୋଡ ଥିଲା , ଓ ମୁହଁରୁ ବାସ୍ନା ଆସୁଥିଲା,  ଓ ମୟୁର ଯେତେ ସୁନ୍ଦର୍ ଥିଲା , ତାହା ଠାରୁ ସେ ସ୍ୱର୍ଗରେ ଅଧିକା ସୁନ୍ଦର ଥିଲା , ଓ ତାହାର ଗୋଡ ବି ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଥିଲା ।

 

ଗୋଟେ ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ଯେବେ ସ୍ୱର୍ଗରୁ ବାହାରକୁ ବାହାରିଲେ ତେବେ ସଇତାନ ଆସିଗଲା , ଶଇତାନ କହିଲା କି ମୋତେ ବି ସ୍ୱର୍ଗକୁ ନେଇକରି ଯାଅ । ସେମାନେ ଦୁହେଁ କହିଲେ ଆମେ ତୁମକୁ ସ୍ୱର୍ଗକୁ ନେଇପାରିବୁ ନାହୀଂମ୍ , ସଇତାନ ତାର ବନ୍ଧୁତା ଦେଖାଇଦେଲା , ସାପ ସଇତାନ ସହ ବନ୍ଧୁତା କରିନେଲା , ସାପ ତାହାର ରୁପ ନେଇ ମୟୁରକୁ ଖାଇବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କହିଲା , ଓ ତାକୁ ସ୍ୱର୍ଗରେ ଯାଇ ଓକାଳିଦେବ ।

 

ଏହାପରେ ତୁରନ୍ତ ସଇତାନ ସାପ ହୋଇଗଲା , ଓ ସେ ମୟୁରକୁ ଗିଳିଦେଲା । ଓ ସ୍ୱର୍ଗରେ ନେଇ ବାହାର କଲା  ଏହିପରି ସଇତାନ ସ୍ୱର୍ଗରେ ଦାଖିଲ୍ ହୋଇଗଲା,  ଏହାପରେ ସଇତାନ ହଜରତ ଆଦମ ଓ ପବନକୁ ଦେଖାକଲା , ଓ କହିଲା କି ତୁମେ ମୋର ସାଙ୍ଗ ଅଟ,  ଓ ତୁମେ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫଳ ମୁଳ କଣ ପାଇଁ ଖାଇନ , ହଜରତ ଆଦମ କହିଲା କି ଅଲ୍ଲାହ ଆମେ ଏହି ଗଛରୁ ଦୁରେଇ ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.