ସୁନା ଠାରୁ ଅଧିକା ଦାମିକା ଅଟେ ଏହି ସାଧାରଣ ଗଛ , ଯଦି ଆପଣାକୁ କେଉଁଠାରେ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ଭୁଲ୍ ରେ ବି ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ …

କୁହନ୍ତି କି ଗଛ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ଆମର ଆଖପାଖ ବାତାବରଣ ଖୁସି ରହିଥାଏ , ବରଂ ଏହା ଦ୍ୱାରା ମନ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାଏ , ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଏହି ଗଛ କେବଳ ଛାଇ ଦେଇଥାଏ ବରଂ ଏହା ଖାଇବାକୁ ଫଳ ବି ଦେଇଥାଏ , ଏହା ଛଡା ଏହି ଗଛ ଲଗାଇଲେ ଚାରି ଆଡେ ସବୁଜତା ଖେଳିଯାଏ , ଏହି କାରଣରୁ ସବୁ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଆଖପାଖରେ ଗଛ ଲଗାଇବା ଦରକାର ।  ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି ଏକ ଗଛ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଚକିତ ହୋଇଯିବେ ।

 

ଏଥିପାଇଁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କେବେ ବି ଏହି ଗଛ ଦେଖାଦିଏ ତେବେ ଏହାକୁ ଅଣ ଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଜଣା ଯାଏଁ ଯେ ଏମିତି ବହୁତ ସାରା ଗଛ ଏପରି ହୋଇଥାଏ କି ଏହା ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ସାରା ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୁର ହୋଇଥାଏ , ମାନେ ଯାହାର ବ୍ୟବହାର ଔଷଧ ତିଆରି କରିବାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ , କହିଦେବୁ କି ପ୍ରଥମ ସମୟରେ ଔଷଧ ବନାଇବା ପାଈଁ ଏହି ଗଛକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା , ଏମିତିରେ ଆମେ ଏମିତି ଏକ ବୁଟି ବନାଇବାରେ ଏହି ଗଛର ପତ୍ରକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ , ଆଜିର ସମୟରେ କେମିକାଲ୍ ଦ୍ୱାରା ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଔଷଧ ଉପରେ ଆମେ ବେଶୀ ବିଶ୍ୱାସ ରଖିଥାଉ ।

 

ଏହି କାରଣ ହୋଇଥାଏ କି ଆଜିର ସମୟରେ ଲୋକ ବିଦେଶୀ ଔଷଧକୁ ବ୍ୟବହାର ଅଧିକା କରିଥାଉ , ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି ଏକ ଗଛ୍ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ , ଯାହା ମଧ୍ୟରେ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ଅଧିକା ମାତ୍ରାରେ ମିଳିଥାଏ , ବିଶ୍ୱାସ କରିବେ କି ଏହି ଚମତ୍କାରୀ ଗଛ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଇଚ୍ଛା ରଖିଥିବେ , ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ବିଷୟରେ ।

 

ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ଏହା ସାଧାରଣ ଭାଡାରେ ଏହି ଗଛକୁ ଲୋହଡି ବୋଲି କହିଥାନ୍ତି , ଏମିତି ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯାହାଙ୍କୁ ଏହି ଗଛ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ନାହିଁ , ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକେ ଏହାକୁ ଏକ ଅଳିଆ ବୁଝିକରି ପକାଇ ଦିଅନ୍ତି , ଆଜି ଆଂଏ ଏହି ଗଛ ବିଷୟରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ , ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଏହାକୁ ଅଳିଆ ଭାବିକରି ନ ପକାନ୍ତୁ , ଏହା ଏପରି ଏକ ଗଛ ଅଟେ ,ଯାହା ଆଖପାଖ ଜାଗାରେ ମିଳିଯାଇଥାଏ , ହଁ ଆଜ୍ଞା ଏହି ଗଛର ବ୍ୟବହାର କରି ବହୁ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ , କହିଦେବୁ ଏହି ଗଛରେ ଭିଟାମିନ୍ ,ପ୍ରୋଟିନ୍ ,କ୍ୟାଲସିୟମ୍ , ଓ ଭିଟାମିନ୍ ର ସବୁ ମିଳିଥାଏ , ଓ ବହୁ ପ୍ରକାରର ଖଣିଜ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ ।

ଏହା ଛଡା ଏହି ଗଛରେ ଇମ୍ୟୁନିଟି ବହୁତ ଅଧିକା ମିଳିଥାଏ , ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ଗହ କେବଳ ଦୁଇ ବର୍ଷ ନୁହେଁ ବରଂ ପଚିଶ୍ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୀବିତ ରହିଥାଏ , ଏହା ସହ ଏହି ଗଛର ବ୍ୟବହାର କରି କ୍ୟାନସର ପରି ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିଥାଏ , କାରଣ ଏଥିରେ ଥିବା ତତ୍ତ୍ୱ ଆମ ଶରୀରରେ ଥିବା ରୋଗକୁ ଲଢିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ , ଏହା ନା କେବଳ ଶରୀରର ହାଡ ଗୁଡିକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ , ବରଂ ଏହା ଶରୀରରେ ରକ୍ତର ଅଭାବକୁ ପୁରା କରିଥାଏ , ଓ ହୃଦ ରୋଗ ପରି ରୋଗକୁ ବଞ୍ଚାଇପାରିଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.