June 20, 2024

Odia Express

News For Public

କେବେ BA ପାସ କରି ଚାକିରୀ ଖୋଜୁଥିଲେ ଓଡ଼ିଶାର ଝିଅ ଚନ୍ଦ୍ରାଣି ମୁର୍ମୁ, ବର୍ତମାନ ହେଲେ ଦେଶର ସବୁଠୁ ଯୁବ ସାଂସଦ…

ଗୋଟେ ପ୍ରାଇଭେଟ୍ କଲେଜରୁ ବିଟେକ୍ କରିବାପରେ ଚାକିରି ଖୋଜୁଥିବା ଚନ୍ଦ୍ରାଣୀ ମୁର୍ମୁ ଙ୍କୁ କେବେ ବିଶ୍ୱାସ ନଥିଲା କି ସେ ଏତେ ଜଲଦି ସାଂସଦ ହୋଇଯିବେ । କେଉଁଝର ଲୋକସଭା ସିଟ୍ ରୁ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳରୁ ଟିକେଟ୍ ପାଇବାପରେ ସାଂସଦ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା ଚନ୍ଦ୍ରାଣୀ ମୁର୍ମୁ କେବଳ ୨୫ ବର୍ଷ ୧୧ ମାସର ଅଟନ୍ତି , ସେ ୧୭ ତମ ଲୋକସଭା ସବୁଠାରୁ ଯୁବା ସାସଂଦ ହେବେ । ସଦନର ସଦସ୍ୟତା ପାଇଁ ନ୍ୟୁନତମ ଆୟୁ ୨୫ ବର୍ଷ ହେବା ଉଚିତ୍ , ଏହି ରେକର୍ଡ ଏବେ ସରଦ ଯାଦବଙ୍କ ନାଁରେ ଅଛି, ସେ ୨୫ ବର୍ଷ ଆୟୁରେ ଜବଲପୁରର୍ ଜିତିକରି ସାଂସଦ୍ ହୋଇଥିଲେ ।

 

ସେ ରାଜନୀତିରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ ଥିଲେ , ସେ କେଉଁଝରରୁ ଦୁଇଥର ସାଂସଦ ହୋଇଥିବା ଅନନ୍ତ ନାୟକଙ୍କୁ ୬୬ ହଜାର ଭୋଟରୁ ହରାଇଲେ , ୧୬ ତମ ଲୋକସଭା ରେ ଦୁଷ୍ମନ୍ତ ଚୋଟାଲା ସବୁଠାରୁ କମ୍ ବୟସର ଲୋକସଭା ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ ସେ କେବଳ ୨୬ ବର୍ଷୀୟ ଥିଲେ , ମୁର୍ମୁଙ୍କ ବୟସ ଏବେ ୨୫ ବର୍ଷ ଅଟେ , ନିର୍ବାଚନ ଅଭିଯାନରେ ଚନ୍ଦ୍ରାଣୀ ଚରିତ୍ର ଉପରେ ନାନାଦି ପ୍ରକାରର ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା , ଯାହାକି ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା , ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ଟେକନିକ୍ ରେ ତାଙ୍କର୍ ବହୁତ ଅଶ୍ଳିଳ ଫଟୋ ଦିଆଯାଇଥିଲା , ଯେଉଁଥିରେ ୬ ଜଣ ଲୋକ ଗିରଫ ହୋଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଦୁଇଜଣ ବିପକ୍ଷ ପାର୍ଟିର୍ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଥିଲେ ।

 

ସେମିତି ବାଙ୍ଗାଲୋର୍ ସାଉଥ୍ ସଂସଦୀୟ ସିଟ୍ ରୁ ବିଜେପି ଟିକେଟ୍ ରେ ଜିତିଥିବା ସଂସଦରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା ତେଜସ୍ୱୀ ସୂର୍ଯ୍ୟା ବି ନିଜ କମ୍ ବୟସକୁ ନେଇ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛନ୍ତି , ତେଜସ୍ୱୀ କେବଳ ୨୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସଂସଦରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *