ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ବଡ ଉପହାର , ଏବେ ବିନା ପାସପୋର୍ଟ ବି ବିଦେଶ ଯାଇପାରିବେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ , ଆଧାର କାର୍ଡ ଚଳିବ…

ଯଦି ଆପଣ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା ଏଥିପାଇଁ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ କାରଣ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ପାସପୋର୍ଟ ନଥାଏ , ଏବେ ନିରାଶ ହେବାର ଦରକାର ନାହିଁ , କାରଣ ଆଜି ଆମେ କହିବୁ ଆପଣ ବିନା ପାସପୋର୍ଟରେ ବି ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ , ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ ଦରକାର ପଡିବ , ଏବେ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ନେପାଳ, ଭୁଟାନ, ଆଦି ଦେଶରେ ଯିବା ପାଇଁ ପରିଚୟ ପତ୍ର ହିସାବରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

 

ସେମିତି ଏହା ଏବେ କେବଳ ନେପାଳ ଓ ଭୁଟାନ ଯିବା ପାଇଁ ବୈଧ ହେବ , ତାହା ସହ ଏହା ସର୍ତ୍ତ ଅଛି କି ଭାରତରେ ୧୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଓ ୬୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକା ନାଗରିକ ନେପାଳ ଓ ଭୁଟାନ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ ନିଜର ପରିଚୟ ପତ୍ର ହିସାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ , ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏବେ ଜାରି କରିଥିବା ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଏହି ବିଷୟରେ ସୁଚନା ଦେଇଛନ୍ତି , ଦୁହିଁ ପଡୋଶୀ ଦେଶର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଦୁହିଁ ବର୍ଗର ଛଡା ଅନ୍ୟ ଭାରତୀୟ ଆଧାର କାର୍ଡର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ , ଦୁହେଁ ଦେଶର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଭିଜାର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିବ ନାହିଁ ।

 

ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି କି ଭୁଟାନ୍ ଯିବାକୁ ଥିବା ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କର ପାଖରେ ବୈଧ ପାସପୋର୍ଟ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ପରିଚୟ ପତ୍ର କିମ୍ବା ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ପରିଚୟ ପତ୍ର ପାଇଁ ଭିଜା ଦରକାର ପଡିବ ନାହିଁ  , ଏହାର ପୁର୍ବରୁ ୬୫ ରୁ ଅଧିକ ବୟସ ଓ ୧୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଆୟୁ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଦୁଇ ଦେଶର ଯାତ୍ରା ପାଈଁ ନିଜ ପରିଚୟ ପତ୍ର ଦେଖେଇବା ପାଇଁ ନିଜ ପାନ୍ କାର୍ଡ, ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ୍ ଲାଇସେନ୍ସ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ସିଜିଏଚ୍ ଏସ୍ କାର୍ଡ କିମ୍ବା ରାସନ୍ କାର୍ଡ ଦେଖେଇପାରିବେ , କିନ୍ତୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ ।

 

୧୫ ବର୍ଷରୁ ୧୮ ବର୍ଷର କିଶୋର ମାନଙ୍କର ସ୍କୁଲ୍ ର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ହୋଇଥିବା ପରିଚୟ ପତ୍ର ଆଧାରରେ ଭାରତ ଓ ନେପାଳ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ , ଭୁଟାନ୍ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଖରେ ଛଅ ମାସର ନ୍ୟୁନତମ ବୈଧତା ସହ ଭାରତୀୟ ପାସପୋର୍ଟ କିମ୍ବା ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ହୋଇଥିବା ମତଦାତା ପରିଚୟ ପତ୍ର ହେବା ଜରୁରୀ , ଭୁଟାନ୍ , ଯେଉଁ ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟରୁ ଯେପରି ସିକିମ୍ ,ଆସାମ୍ , ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଓ ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗଳା ସୀମାରେ ହୋଇପାରିବେ , ପ୍ରାୟ ୬୦,୦୦୦ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ଅଛନ୍ତି , ଯିଏକି ପନବିଜଲୀ ଓ ନିର୍ମାଣ ଉଦ୍ୟୋଗରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଅଛନ୍ତି , ଏହା ଛଡା ସୀମା ବର୍ତ୍ତୀ ସହରରେ ସବୁ ଦିନ ୮ ହଜାରରୁ ୧୦ ହଜାର ମଧ୍ୟରେ ଦୈନିକ କର୍ମଚାରୀ ଭୁଟାନ୍ ଯାତ୍ରା କରିଥାନ୍ତି , ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଗଣନାରୁ ପ୍ରାୟ ଛଅ ଲକ୍ଷ ଭାରତୀୟ ନେପାଳରେ ଅଛନ୍ତି , ନେପାଳରେ ଭାରତୀୟ ରାଜ୍ୟରେ ସିକିମ୍, ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗଳା , ବିହାର, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ , ଉତ୍ତରାଖଣ୍ତ ସହ ୧୮୫୦ ରୁ ଅଧିକ ସୀମା ସହ ମିଶି ଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.