୯୯ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣାନାହିଁ ଟ୍ରେନରେ ନୀଳ ଓ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଡବାରେ କଣ ଫରକ ହୋଇଥାଏ ? ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଉତର ଜାଣିଲେ ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ କାମ କରିବ ନାହିଁ…

ଏହି ଦେଶରେ ଏମିତି ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯିଏକି ସବୁଦିନ ଟ୍ରେନ୍ ରେ ଯାତ୍ରା କରିଥାନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଜଣାଇଦେବୁ କି ଆପଣଙ୍କୁ ଟ୍ରେନ୍ ବିଷୟରେ କିଛି ସୁଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ , ମାନେ ତାହା ବିଷୟରେ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିଛନ୍ତି , ଏବେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଆଜି କାଲି ଟ୍ରେନ୍ ରେ ଦୁଇ ପ୍ରକାରର କୋଚ୍ ଆସୁଛି , ଏଥିରେ ଗୋଟେ କୋଚ୍ ନିଳ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ ଓ ଅନ୍ୟଟି ଲାଲ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ , କହିଦେବୁ କି ଯେଉଁ କୋଚ୍ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ , ସେଥିରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଯାତ୍ରା କରିଥାନ୍ତି , ଏବେ ଲୋକ ନିଳ ରଙ୍ଗର ଟ୍ରେନ୍ ରେ ଯିବାଆସିବା କରିବାପାଇଁ କଣ ପାଇଁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି , ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ବିଷୟରେ ।

 

ଆଜି କାଲି ଲାଲ ରଙ୍ଗ ଓ ସିଲଭର ରଙ୍ଗର କୋଚ୍ ବି ଦେଖାଯାଇଥାଏ , ଟ୍ରେନର କୋଚ୍ ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଲୁ , କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଅଛି କି ଏହି ଦୁହେଁ ବାସ୍ତବରେ କଣ ଅନ୍ତର ହୋଇଥାଏ , ଆମେ ଆଜି ଏହି ବିଷୟରେ କିଛି କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ । ଜଣାଇଦେବୁ କି ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ଆମେ ନିଳ ରଙ୍ଗର କୋଚ୍ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଊଛୁ , କାରଣ ଏହି କୋଚରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି , ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ଏହାକୁ ଇଣ୍ଟ୍ରିଗାଲ୍ କୋଚ୍ କୁହାଯାଏ ।

 

ଏହି ଇଣ୍ଟ୍ରିଗାଲ୍ କୋଚ୍ ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ତିଆରି କରାଯାଏ , ଯଦି ଆମେ ସିଧା ଶବ୍ଦରେ କହିବା ଏହି କୋଚ୍ ବହୁଳ ପରିମାଣରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ , ଏହି କୋଚ୍ ତାମିଲନାଡୁ ଚେନ୍ନାଇ ସହରରେ ସ୍ଥିତ ଅଛି, ଏହାର ଆରମ୍ଭ ୧୯୫୨ ରେ କରାଯାଇଥିଲା , କହିଦେବୁ କି ଏହା ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ରେଲୱେ ଅଧିନ ବର୍ତ୍ତମାନ କାମ କରୁଛି , ଏହି ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରିରେ ସବୁ ପ୍ରକାର କୋଚ୍ ତିଆରି କରାଯାଏ , ଯେଉଁଥିରେ ଜେନେରାଲ୍ ସ୍ଲିପର୍ , ନନ୍ ଏସି ଆଦି କୋଚ୍ ଥାଏ , ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଲାଲ ରଙ୍ଗର କୋଚ୍ ବି ଦେଖିଥିବେ , କହିଦେବୁ କି ଏହାକୁ ଲିକ୍ ହଫମ୍ୟାନ୍ ବୁଶ ମାନେ ଏଲ୍ ଏଚ୍ ବି କୁହାଯାଏ ।

 

ଏହାର ଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ଭାରତର କପୁରଥାଳାରେ ସ୍ଥିତ ଅଛି, ବର୍ଷରେ ଦୁଇ ହଜାର ଏଚ୍ ଏଫ୍ ଖୋଜ୍ ଜର୍ମାନୀରୁ ଅଣାହୋଇଥିଲା , ସେମିତି ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ଆମ ଦେଶରେ ଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରେନ୍ ଗତିମାନ ଏକ୍ସପ୍ରେସ , ଶତାଦ୍ଧୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ , ଓ ରାଜଧାନୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ପାଇଁ ଏଲଏଚ୍ ବି କୋଚ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା , ଏହାର କଭରେଜ୍ ସ୍ପିଡ୍ ଶହେ ସାତ ଦୁଇ ଶହ କିଲୋମିଟର ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟା ଅଟେ , ଯେବେ କି ସାଧାରଣ ରେଲୱେ କୋଚ୍ ସ୍ପିଡ୍ ସ୍ତର ଶହେ ଚାଳିଶ କିଲୋମିଟର ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟା ହୋଇଥାଏ , ଏହାଛଡ ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି ଟେଲିସ୍କୋପ ଅଫିସ୍ ସିଷ୍ଟମ ଅଛି, ଯାହାର କାରଣରୁ ସହଜରେ ଧାରଣାରୁ ଖସିପାରେ ନାହିଁ ।

 

ଏହା ସହ ଡବାଗୁଡିକ ଆଲୁମିନିୟମ୍ ଓ ଷ୍ଟେନ୍ ଲେସ୍ ଷ୍ଟିଲ୍ ରେ ହୋଇଥାଏ , ଯେବେ କି ନୀଳ ରଙ୍ଗର କୋଚ୍ ଡବା ମାଇଲ୍ଡ ଷ୍ଟିଲ୍ ର ହୋଇଥାଏ , ଯେବେ କି ଏହା ଧାରଣାରେ ହୋଇଥାଏ , ତେବେ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ , ଏଲଏଚ୍ ବି କଲ୍ କାବିଲ୍ ବେସ୍ ନିଳ ରଙ୍ଗର କୋଚ୍ ମୁକାବଲାରୁ ଛୋଟ ହୋଇଥାଏ , ଯାହା ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ହେବାର ତେଲକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ , ଓ ଦୂର୍ଘଟଣାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ , ଏହା ଛଡା ଏଲଏଚ୍ ବି କୋଚ୍ ସବୁ ପାଞ୍ଚ ଶହ ହଜାର କିଲୋମିଟର ରେ ମେଣ୍ଟେନାସ ହୋଇଥାଏ , ଯେବେ କି ନୀଳ ରଙ୍ଗର କୋଚ୍ ସବୁ ଦୁଇ ଶହ ହଜାର କିଲୋମିଟରରୁ ନେଇକରି ଚାରିଶହ ହଜାର କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରାଯାଏ ।

ଏହି କାରଣରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ନୀଳ ରଙ୍ଗର କୋଚ୍ କୁ ଅଧିକା ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.