April 17, 2024

Odia Express

News For Public

ଭାରତର ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ଯାଇକରି ନିଜ ପସନ୍ଦର ଝିଅକୁ ଗୋଟେ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସ୍ତ୍ରୀ ବନେଇ ପାରିବେ..

ଭାରତ ଏକ ମାତ୍ର ଏପରି ଦେଶ ଅଟେ  ଯେଉଁଠି ଅଧିକା ଧର୍ମ ସମୁଦାୟ ଲୋକ ରୁହନ୍ତି । ଏହି ଖାସିୟତ ପାଇଁ ଭାରତ ପୁରା ଦୁନିଆଁରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଟେ । ଏଠାରେ ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟରେ ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ , ଯାହାକୁ ନେଇ ଅଲଗା ଦେଶର ସଂସ୍କୃତି ଓ ପରମ୍ପରା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ , ବହୁତଥର ଭାରତର ପରମ୍ପରା ନାଁରେ କିଛି ଏପରି ହୋଇଥାଏ , ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣ କେବେ ଭାବିନଥିବେ ।ସେମିତି ମହିଳାଙ୍କୁ ଭାରତ ଦେଶରେ ଦେବୀର ଦର୍ଜା ଦିଆଯାଏ , ସେମିତି ସେହି ଦେବୀଙ୍କୁ ଆସିବା ଦିନରୁ ନାନାଦି ଶୋଷଣ ହୋଇଥାଏ , ଆଜିର ସମୟରେ କିଛି ଏପରି ଜାଗା ଅଛି ଯେଉଁଠି ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ଥିତି ଭଲ ନାହିମ୍ଂ , ଓ ପରମ୍ପରା ନାଁରେ ଲୋକେ ବହୁତ କିଛି ଭୁଲ୍ କରିବସନ୍ତି ,ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି ଏକ ପରମ୍ପରା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

 

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ସ୍ଥିତ ଶିବପୁରୀ ଇଲାକାରେ ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ପରମ୍ପରା ଅଛି ,ଯାହାକୁ ଆମେ ଧଡିଚା ପ୍ରଥା ନାଁରୁ ଜାଣିଥାଉ , ଯାହାର ଅନୁସାରେ ସବୁ ବର୍ଷ ଏଠାରେ ମଣ୍ତି ଲାଗିଥାଏ , ଯେଉଁଥିରେ ଫଳ ପରିବା ଆଦି ନୁହେଁ ମହିଳାଙ୍କୁ ବିକ୍ରି ହୋଇଥାଏ , ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ଏହି କି ଯେ ଏଠାରେ ମହିଳାଙ୍କ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ନିଜେ ପରିବାରର ଲୋକ ହୋଇଥାନ୍ତି , ଓ ନିଜ ଘର ପରିବାର ଲୋକେ ହିଁ ତାଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରିଥାନ୍ତି ।

 

ଏହି ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ଯଦି କେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ପଇସା ଦେଇକରି ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଜ ଘରକୁ ନେଇପାରିବେ , ଯାହାକୁ ନେଇ ଏହି ମଣ୍ତିକୁ ଶତାଧିକ ପୁରୁଷ ଆସିଥାନ୍ତି , ଓ ନିଜ ପସନ୍ଦର ଝିଅକୁ ପସନ୍ଦ କରି ନିଜ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇ ଯାଆନ୍ତି , ଯାହାପରେ ଗୋଟେ ବର୍ଷ୍ ପାଇଁ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ତ୍ରୀ ହୋଇକରି ସେ ତା ସାଙ୍ଗରେ ରୁହେ । ଏତିକି ନୁହେଁ ଯଦି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ମହିଳାଙ୍କୁ ଅଧିକା ପସନ୍ଦ ଆସେ, ତେବେ ପରିବାର ଲୋକେ ଅଧିକା ପଇସା ନେଇ ତାଙ୍କୁ ଦୁଇ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସେହି ମହିଳାଙ୍କୁ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ରଖିବାକୁ ପଡିପାରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *