ଯଦି ଜୀବନରେ ଥରେ ମାତ୍ର କରିନେଲେ ଏହି କାମ ତେବେ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ବି ଆପଣଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂର ରେ ରହିବ..

ଯେମିତି କି ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଥିବେ କି ଆମ ବଲିଉଡ୍ ର ମହାନ୍ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଶ୍ରୀଦେବୀଙ୍କ ନିଧନ ହୋଇସାରିଛି, ଓ ସେ କେବଳ ୫୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହିଁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ , ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ପୁରା ଭାରତରେ ଶୋକର ଛାୟା ଖେଳିଗଲା ,ଏହି ଦୁନିଆଁକୁ ଆସିଛନ୍ତି ମାନେ ଦିନେ ନା ଦିନେ ଯିବାକୁ ହିଁ ପଡିବ , କାରଣ ମୃତ୍ୟୁ ଏକାଳ ସତ୍ୟ ଅଟେ , ଆଜି ହେଉ କିମ୍ବା କାଲି ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ଏକ ନିରାଟ ସତ୍ୟ ଅଟେ , ଥରେ ଯିଏ ଏହି ପୃଥିବୀରେ ଜନ୍ମ ନେଇଛି ଦିନେ ନା ଦିନେ ସେ ଏହି ନଶ୍ୱର ଶରୀର ତ୍ୟାଗ କରିବାକୁ ପଡିବ , କିନ୍ତୁ ପୁରାଣରେ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ଉପରେ ବଞ୍ଚିବାର କିଛି ଉପାୟ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି ।

 

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ କି ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ହେଲେ କିପରି ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ , ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଶ୍ରୀଦେବୀଙ୍କର ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା, ଯଦି ମୃତ୍ୟୁର ପୂର୍ବରୁ କାହାର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଏ ତାହାକୁ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ବୋଲି କୁହାଯାଏ , ଏମିତି ତ ପ୍ରକୃତିର ନିୟମ ଅଛି,  ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଭଗବତ୍ ଗୀତାରେ ଏହି ସନ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ କି ଆତ୍ମା ଅମର ଅଟେ , ଓ ଏହା ଗୋଟେ ଶରୀରରୁ ଆଉ ଏକ ଶରିରକୁ ଯାଇଥାଏ , କିନ୍ତୁ ଶିବ ପୂରାଣ ଅନୁସାରେ ହେଉଥିବା ମୃତ୍ୟୁରୁ ବଞ୍ଚିବାକୁ ହେଲେ , ଶନିଦେବଙ୍କ ଆରାଧନା କରିବା ଦରକାର , ଏହା ଏକ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଉପାୟ ବି ଅଛି , ଶନିଦେବଙ୍କ ଅସମୟ ମୃତ୍ୟୁରୁ ବଞ୍ଚିବାକୁ ହେଲେ ନିମିତ ପୁଜା ଦ୍ୱାରା ଓ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରି କରାଯାଇପାରିବ , ଓ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଦୁରେଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ ।

 

ଏହି ଦିନରେ ଭଗବାନ ଶନିଙ୍କର ପୁଜା କରୁଥିବା ଲୋକର କେବେ ବି ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ଆସେ ନାହିଂମ୍ , ଓ ଏହା ଦ୍ୱାରା କୁଣ୍ତଳୀ ଦୋଷ ବି ଦୁର ହୋଇଯାଏ , ସବୁ ଦେବତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କ୍ରୁର  ଜଣାଯାଉଥିବା ଶନିଦେବଙ୍କର କୃପା ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଶନିବାର ଦିନ ବିଶେଷ ପୁଜା କରିବା ଉଚିତ୍ , ଓ କିଛି ବସ୍ତୁ ଦାନ ଦେବା ବି ଉଚିତ୍।

 

କାଳର ମହାକାଳ ଶିବଶଙ୍କରଙ୍କ ମହିମା ସହ ଯୋଡିହୋଇଥିବା ପୌରାଣିକ କଥା ପ୍ରଚଳିତ ଅଛି , ଦେବତାଙ୍କ ମହାଦେବଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ବହୁତ ସହଜ ଅଟେ , ସେ ନିଜ ଭକ୍ତଙ୍କ ଆରାଧନାରେ ବହୁତ ଜଲଦି ଖୁସି ହୋଇଯାଆନ୍ତି , ଏହା ସହ ତାଙ୍କର ପୁରା ଶ୍ରଦ୍ଧାରେ ପୁଜା କଲେ ଭୋଳାନାଥଙ୍କ କୃପା ରହିଥାଏ , ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଜଳରେ ରାଶିତେଲ ପକାଇ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ,

 

ଶିବଙ୍କ ସହ ଶନିଦେବଙ୍କ ଆରାଧନା କରିଲେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଅଟକାଇପାରିବ , ଓ ବ୍ୟକ୍ତି ଲମ୍ବା ଆୟୁ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ , ଓ ଆପଣ ଜୀବନରେ ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳ ହୋଇପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.