April 20, 2024

Odia Express

News For Public

ଜନ୍ମ ହେବାକୁ ଥିବା ସନ୍ତାନର ମୁହଁ ମଧ୍ୟ ଦେଖିପାରିଲେ ନାହିଁ ଶହୀଦ ବିକ୍ରମଜିତ… ଦେଶରକ୍ଷା କରିବା ସମୟରେ ଏଭଳି ହୋଇଥିଲେ ଶହୀଦ

ଦେଶମାତୃକାର ରକ୍ଷା ନିମନ୍ତେ ଅନେକସମୟରେ ଆମର ଜବାନଗଣ ଶହୀଦ ହେଉଛନ୍ତି । ସେମାନେ ନିଜ ପଛରେ ଏପରି କାହାଣୀ ଛାଡି ଯାଉଛନ୍ତି ଯାହା ଆଖିରେ ଲୁହ ଆଣିଦଉଛି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିଭଳି ଏକ ସୈନିକଙ୍କ କାହାଣୀ କହୁଛୁ ଯାହାଙ୍କର ବଳିଦାନର ଛ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ବିବାହ ହୋଇଥିଲା , ତିନିମାସ ପରେ ପିତା ହୋଇଥାନ୍ତେ କିନ୍ତୁ ଅଘଟଣ ଘଟିଲା ଓ ନିଜ ସନ୍ତାନର ମୁହଁ ଦେଖିବା ପୂର୍ବରୁ ଶହୀଦ ହୋଇଗଲେ । ୨୦୧୮ରେ ବିକ୍ରମଜିତ ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କ ସହ ମହାପରାକ୍ରମସହ ଲଢି ନିଜ ଛାତିରେ ଗୁଳି ଖାଇ ଦେଶ ପାଇଁ ଶହୀଦ ହୋଇଗଲେ । ସେ ସେହି ସମୟରେ ମାତ୍ର ୨୬ବର୍ଷର ଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଛ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ବିବାହ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କର ପତ୍ନୀ ଗର୍ଭବତୀ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପିତା ବଳଜିନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ପୁତ୍ରର ବାଲ୍ୟବେଳ କଥା ସ୍ମରଣ କରି କୁହନ୍ତି , ସ୍କୁଲ ସମୟରୁ ବିକ୍ରମଜିତ ନିଜ ଦାଦାଙ୍କ ଭଳି ସେନାରେ ଭର୍ତି ହେବ ପାଇଁ ଜିଦ କରୁଥିଲେ , ବିକ୍ରମଜିତଙ୍କର ଦାଦା ମଧ୍ୟ ସେନାବାହିନୀ ରେ ଚାକିରି କରିଥିଲେ ।

 

ସେ ପାରାକମାଣ୍ଡୋରୁ ଅବସର ନେଇ ସାରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ବଡ ପୁଅ ମୋନୁ ସିଂହ ମଧ୍ୟ ସେନାରେ ଗୌହାଟିଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ। ଦେଶ ସେବା ଏହି ପରିବାରକୁ ଉତ୍ତରାଧିକାର ସୂତ୍ରରେ ମିଳିଛି ।୨୦୧୩ମସିହାରେ ବିକ୍ରମଜିତ ସିଂହ ସେନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହୋଇଥିଲେ । ସେ ପ୍ରଥମେ ଫିରୋଜପୁର ଠାରେ ପୋଷ୍ଟିଂ ପାଇଥିଲେ । ଦେଢବର୍ଷ ପରେ ସେ ଜମ୍ମୁକାଶ୍ମୀରକୁ ବଦଳି ହୋଇଥିଲେ । ଏହିବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀ୧୫ରେ ସେ ଯମୁନାନଗର ଜିଲ୍ଲାର ପାମନୀପୁର ଗାଁର ହରପ୍ରିତ କଉରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଛୁଟି ସରିଯିବା ପରେ ୨୪ମାର୍ଚ ରେ ସେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟସ୍ଥଳ କୁ ଫେରିଯାଇଥିଲେ । ପ୍ରାୟସମୟରେ ଫୋନ କରି ଘର ଓ ଗାଁ ର ହାଲଚାଲ ବୁଝୁଥିଲେ । ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସୋମବାର ଦିନ ସେ ପତ୍ନୀ ହରପ୍ରିତ କଉର ଙ୍କ ସହ ଏକଘଣ୍ଟା ଯାଏଁ କଥା ହୋଇଥିଲେ । ଘରର ସଦସ୍ୟ ମାନଙ୍କର କଥା ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ । ନିଜ ୟୁନିଟ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହିଲେ ଓ ଆଗାମୀ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ କଥା ହୋଇଥିଲେ । ଡେଲିଭରି ପୂର୍ବରୁ ଘରକୁ ଆସିବାକୁ କହିଥିଲେ ।

 

ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ମାନେ କୁହନ୍ତି କି ସେ ବହୁତ ସାହସୀ ଥିଲେ । ଦେଶ ପାଇଁ ଜୀବନ ଦେଇ ସେ ଦେଖେଇ ଦେଲେ କି ଦେଶରକ୍ଷା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁର ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵରେ । ସେନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାରେ ତାଙ୍କର ଏତେ ମାତ୍ରାରେ ଆଗ୍ରହ ଥିଲା ଯାଦ୍ବାରା ସେ ବାଲ୍ୟକାଳରୁ ଏହତିନିମନ୍ତେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ । ତେପଳା ଗାଁ ର ମାଟିରେ ସୈନିକ ହେବାର ଉତ୍ସ ରହିଛି । ପ୍ରାୟ ୨୫୦ପରିବାରରେ ସେନା ର ଜବାନ ଅଛନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗାଁର ଦୁଇଜଣ ସୈନିକ ମେଜର ଗୁରପ୍ରିତ ସିଂହ କାର୍ଗିଲ ଓ ୨୦୦୫ରେ ଜମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର ଠାରେ ହରଜିନ୍ଦର ସିଂହ ଆତଙ୍କି ମୁକାବିଲାରେ ଶହୀଦ ହୋଇଥିଲେ । ଅରୁଣାଚଳପ୍ରଦେଶରେ ଡ୍ୟୁଟି ସମୟରେ ପାହାଡରେ ଗୋଡ ଖସିବା କାରଣରୁ ବିନୋଦ ସିଂହଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *