ଏହି ୯ ଟି ବହି ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ବଦଳାଇଦେଇପାରେ , ଜୀବନରେ ନିଶ୍ଚୟ ଥରେ ଏହି ବହି ପଢିବା ଦରକାର ..

ପୁସ୍ତକ ଆମ ମାନବ ଜୀବନରେ ବହୁତ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ,  ଏକ ବିଚାରଶୀଳ ବ୍ୟକ୍ତି ବୌଦ୍ଧିକ ଖୁରାକ୍ କେବଳ ବହିରୁ ପାଇଥାଏ , ଏହି ପୁସ୍ତକରୁ ମଣିଷର ଦିମାଗରେ ନିଜ ବିବିଧ ଆୟାମଗୁଡିକ ଗଢିଥାଏ,  ଯାହା ସମାଜରେ ହେଉଥିବା ଭଲ ଓ ଖରାପ କ୍ରିୟାକଳାପକୁ ପ୍ରେରଣା ବନାଇଥାଏ , ପ୍ରାୟ ମହାପୁରୁଷ କିମ୍ବା କେଉଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତି ଜୀବନର ପୁସ୍ତକ ପୁର୍ଣ୍ଣତ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି , ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ଶୈଳୀରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି , ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ରୁପରେ କିଛି ଖାସ୍ କରିବାର ଦରକାର ପଡିପାରେ , ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇକରି ଆସିଛୁ , ସେହି ୯ ଟି ପୁସ୍ତକର କଲେକ୍ସନ୍ ଯାହା ଜାମବନ୍ତ ଭାନ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ହନୁମାନକୁ ଉଜାଗର କରିବ ।

 

୧) Think & go Rich :  ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ପୂର୍ଣ୍ଣତୟା ବିକାଶିତ କରିବାପାଇଁ ସକ୍ଷମ ନେପୋଲିୟନ ହିଲ୍ ଏହି ବହିରେ ପ୍ରାୟ ୭ କୋଟି ପ୍ରତିୟା ବିକ୍ରି ହେଉଛନ୍ତି , ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ଜୀବନର ସଫଳତା ସଫଳତା ପୂର୍ବକ ପାଠକ ସିଖାଇବାରେ କାରଗର ଅଟେ , ଆପଣଙ୍କ ନିଜ ଭୁଲ୍ ବି ଜଣା ପଡିବ , ଯାହା ଆପଣ ଜାଣିନାହାନ୍ତି , ଓ ଏହି କାରଣକୁ ଆପଣଙ୍କ ସଫଳତା ବାଧିତ ହୋଇଥାଏ , ଏହାର ଓରିଜିନାଲ୍ ଭର୍ସନ ୧୯୩୭ ରେ ରିଲିଜ୍ କରାଯାଇଥିଲା ।

 

୨)The Secret :  ରୋହାଂଡା ବ୍ରିୟନେଙ୍କ ଏହି ପୁସ୍ତକ ପୁରା ଦୁନିଆଁରେ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ ଅଟେ , ଏହି ବହିରୁ ଆପଣଙ୍କ ଭାବନା ରେ ଅଦ୍ଭୁତ କ୍ଷମତା ବିଷୟରେ ବୁଝାଇଥାଏ , ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଆପଣଙ୍କ ଚିନ୍ତନ ଉପରେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ , ପ୍ରାୟ ସବୁ ମିଶାଇକରି ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ପଜେଟିଭ୍ ବନାଇଥାଏ , ଆପଣଙ୍କ ନକରାତ୍ମକ ହେବାକୁ ଥିବା କ୍ଷତିରୁ ପର୍ଦ୍ଧା ଉଠାଇଥାଏ ।

 

୩) Rich Dad Poor Dad :  ଦୁନିଆଁରେ ସବୁ ଧନ ଅଧିକା ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବସ୍ତୁ ଅଟେ  , କାରଣ ଆପଣଙ୍କୁ ସମାଜରେ ସମ୍ମାନ ଓ ପ୍ରସିଦ୍ଧି କୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବନାଇଥାଏ , ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ଲେଖକ ରୋବର୍ଟ କିରୋସ୍କି ବଡ ସହଜତା ସହ ବିତ୍ତ ପ୍ରବନ୍ଧନ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବୀ ତରିକାରେ ବତାଇଛନ୍ତି , ବହୁତ ଥର କିଛି ପ୍ରାପ୍ତ କରି ମଧ୍ୟ କିଛି ଖାସ୍ କରିପାରିନଥାଉ , ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରବନ୍ଧିତ କରିବାର ସହାୟକ ହେବ , ଯାହାକୁ ଆପଣଙ୍କ ବେଷ୍ଟ ଦେଇପାରିବେ ।

 

୪) The Alchemist : ମହାନ୍ ସାହିତ୍ୟକାର ପୋଲୋ କୋଏଲ୍ହୋ ଏହି ବହି ଦୁନିଆଁର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରେରଣାଦାୟୀ ବହି ହୋଇଥିଲା , ଦୁନିଆଁର ବେଷ୍ଟ ସେଲିଙ୍ଗ୍ ବୁକ୍ ଏହା ଅଟେ , ଏହା ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଉଜାଗର କରିବା  ,ଆନନ୍ଦ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପ୍ରେରଣା ପ୍ରଦାନ କଲାଭଳି ପୁସ୍ତକ ଅଟେ । ଏହି ପୁସ୍ତକରେ କାଳଜୟୀ ଉଦ୍ଦାରଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ପଢିବାପାଇଁ ବାଧ୍ୟ କରିଦେବ ,  ନା ମୁଁ ଅତୀତରେ ବଞ୍ଚିଥାଏ , ନା ଭବିଷ୍ୟରେ , କେବଳ ବର୍ତ୍ତମାନରେ ବଞ୍ଚିବାର ବିଶ୍ୱାସ ରଖିଥାଏ , ଯଦି ଆପଣ ସବୁବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ରଖିବେ , ତେବେ ଆପଣ ଖୁସିରେ ରହିବେ , ଜୀବନରେ ଏକ ଉତ୍ସବ ପରି ହେବ , ଏକ ଭବ୍ୟ ଉତ୍ସବ ପରି କାରଣ ଜୀବନ ଏକ ସେପରି ଉତ୍ସ ଅଟେ ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନରେ ବଞ୍ଚାଇଥାଏ ।

 

୫) ଶକ୍ତିମାନ ବର୍ତ୍ତମାନ : ଜର୍ମାନ ମୂଳ କାନାଡିଆନ୍ ଲେଖକ ଏକହାର୍ଟ ଟୋଲେଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲେଖାହୋଇଥିବା ଏହି ବହି The power of now ହିନ୍ଦୀ ରୁପାନ୍ତରଣ ଅଟେ , ଯଦି ଆପଣ ସବୁବେଳେ ହତାଶ ଓ ଦୁର୍ବଳ ଅଛନ୍ତି , ତେବେ ଏହି ପୁସ୍ତକ ପ୍ରସ୍ତାବନା ଅବଶ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ , ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଶକ୍ତି ଓ ଅନୁଭବ ଫେରିପାରିବେ, ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଅନୁଭବ କରାଇବ , ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁ କିଛି ଅଛି , ଖାଲି ଦିଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାର ଅଛି, ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଲାଇବ୍ରେରୀରେ ଏହାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ରଖନ୍ତୁ ।

 

୬) ଲୋକ ବ୍ୟବହାର : ବ୍ୟବହାରିକ ଜୀବନରେ ଦେଖିଥିବେ କି ବହୁତ ବଡ ସଫଳତା ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥାଉ , କିନ୍ତୁ ନିଜ ସଫଳତା ରାଜ୍ ବହୁତ କମ୍ କାହାକୁ କହିଥାଉ , ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ସେ ବଡ ସକସେସ୍ ରହସ୍ୟ ଲୁଚିଛି , ଏହି ବହି ଡେଲ୍ କାର୍ନୋଗି ହାଓ ଟୁ ବିନ୍ ଫ୍ରେଣ୍ତସ୍ ଆଣ୍ତ ଇନଫ୍ଲୁଏନ୍ସ ପିପଲ୍ ର ହିନ୍ଦୀ ଅନୁବାଦ ଅଟେ । ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ପବ୍ଲିକ୍ ଲାଇଫ୍ ମ୍ୟାନେଜ୍ ମେଣ୍ଟ ର ସବୁ କଲେକ୍ସନ୍ ଅଛି ।

 

୭) The 7 habbits of highly effective people : ଆପଣ ଅନୁଭବ କରିଥିବେ କି ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଲୋକେ ପର୍ସନାଲିଟିର ଏକ ଖାସ୍ ଆକର୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର କରିଥାନ୍ତି , ଯିଏ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଖାସ୍ କରିଥାଏ , କିନ୍ତୁ ଏମିତି ଲୋକ କିପରି ଖାସ୍ ହୋଇଥାନ୍ତି , ଓ ଆପଣ କିପରି ତାହା ପଛରେ ରହିଯାଆନ୍ତି , ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଜବାବନ ଆପଣଙ୍କୁ କେହି ବି କହନ୍ତି ନାହିଁ , କିଛି କଥା ନୁହେଁ ଏହି ସବୁ ଜବାବ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ମିଳିଯିବ , ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ସରିଖି ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଓ ପବ୍ଲିକ୍ ଆଟ୍ରାକ୍ସନ୍ ଦରକାର , ତେବେ ଏହି ପୁସ୍ତକକୁ ନିଶ୍ଚିତ ପଢନ୍ତୁ ।

 

୮) The monk who sold his ferrari : ଲକ୍ଷାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମୋଟିଭେଟ୍ କରିବାବାଳା ରବିନ୍ ଶର୍ମାଙ୍କ ନିଜ ଏହି ପୁସ୍ତକ ସିଧା ଆପଣଙ୍କ ଭାବନାକୁ ଛୁଇଁଥାଏ , ଏହାକୁ ଟିକିଏ ଦାର୍ଶନିକ ଅନ୍ଦାଜରେ ଲେଖାଯାଇଛି , ଯାହାଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ବାଦଲ ହଟିଯିବାର ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ , ଏହି ପୁସ୍ତକ ଜୀବନରେ ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ବହୁତ ଯାଏଁ ବଦଳାଇପାରେ ।

 

୯) The magic of thinking big : ଡେଭିଡ୍ ସ୍କୁଆର୍ଜ  ସବୁଠାରୁ ବଢିଆ ବହିରୁ ଗୋଟେ ବହି ପାଠକଙ୍କୁ ବାନ୍ଧିରଖିଥାଏ , ଆପଣ ସବୁ କିଛି ହାସିଲ୍ କରିପାରିଏବ୍ , ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁ କିଛି ଅଛି , ଖାଲି ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଅଛି , ଏହି ସକରାତ୍ମକ ବିଚାରଧାରା ଲେଖକ ବଡ ଗୁରୁ ତରିକାରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.