ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଐତିହାସିକ ଫଇସଲା – ଛୁଆଙ୍କ ସହ ବଳାତ୍କାର କରିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସଂଗେ ସଂଗେ ମିଳିବ ମୃତ୍ୟୁର ଦଣ୍ତ

ମୋଦୀ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ରେ ଅପରାଧଗୁଡିକ ଛୁଆଙ୍କ ସଂରକ୍ଷଣ ପୋସ୍କୋ ଅଧିନିୟମ ୨୦୧୨ ସଂଶୋଧନକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛନ୍ତି , ଛୁଆଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ  ଅପରାଧଗୁଡିକ ପାଇଁ ମୃତ୍ୟୁ ଦଣ୍ତର ପ୍ରାବଧାନ କରିଛନ୍ତି , ଚାଇଲ୍ଡ ପୋର୍ଣ୍ଣୋଗ୍ରାଫି ରୋକିବାପାଇଁ ଜେଲ୍ ଓ ଜୋରିମାନା ପ୍ରାବଧାନ କରାଯାଇଛି । ଛୁଆଙ୍କ ସହ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଶୋଷଣ ଅପରାଧର ଖବର ସମାଜରେ ଏବେ ଲଜ୍ଜାଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ଆଣି ପହଞ୍ଚାଇଛି , ଏହି ପରି ମାମଲା ବଢୁଥିବା ସଂଖ୍ୟା ଦେଖିକରି ସରକାର ବର୍ଷ ୨୦୧୨ ରେ ଏକ ବିଶେଷ ଆଇନ୍ ବନାଇଛନ୍ତି , ଯିଏ ଛୁଆଙ୍କ ସହ ଖରାପ ଇଙ୍ଗିତ , ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରି ମାମଲା ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ , ଓ ସେହି କାନୁନ୍ ନାଁ ହେଲା ପୋସ୍କୋ ଆକ୍ଟ ।

 

ପୋସ୍କୋ ଶବ୍ଦ ଇଂରାଜୀରୁ ଆସିଛି , ଏହାର ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳିନ ମତଲବ ହୋଇଥାଏ କି ପ୍ରୋଟେକ୍ସନ୍ ଅଫ୍ ଚିଲଡ୍ରେନ୍ ଫର୍ମ ସେକ୍ସୁଆଲ୍ ଅଫେଏନ୍ସ ଆକ୍ଟ ୨୦୧୨ ମାନେ ଲେଗିକ୍ ଉତ୍ପୀଡନ ଛୁଆଙ୍କ ସଂରକ୍ଷଣ ଅଧିନିଅମ ୨୦୧୨ , ଏହି ଆକ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ନାବାଳିକ ଛୁଆଙ୍କ ସହ ହେଉଥିବା ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରି ଗମ୍ଭୀର ଅପରାଧ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ ।

 

କ୍ୟାବିନେଟ୍ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସଡକ ଯୋଜନା ତୃତୀୟ ଚରଣ ବିସ୍ତାର କୁ ବି ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛନ୍ତି , କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର ଫଇସଲା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ କି କ୍ୟାବିନେଟ୍ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସଡକ ଯୋଜନା ତୃତୀୟ ଚରଣ ବିସ୍ତାରରେ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛନ୍ତି , ୧,୨୫,୦୦୦ କିଲୋମିଟର ସଡକ ଦେଶରେ ବନାହେବ , ଯାହାର ଅନୁମାନିତ ଖର୍ଚ୍ଚ ୮୦,୨୫୦ କୋଟି ଅଟେ , ସେମିତି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାବଡେକର କହିଲେ କି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଯୋଜନା ଅଟଳ ଜୀଙ୍କ ସମୟରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା,  ତୃତୀୟ ଚରଣରେ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛନ୍ତି , ସେ କହିଲେ କି ଛୋଟ ଛୋଟ ଟ୍ରାଇବୁନାଲ୍ ସମାପ୍ତ କରି ଏକ ସିଙ୍ଗେଲ୍ ଟ୍ରାଇବୁନାଲ୍ କରିବାର ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନେଇଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.