ARMY ର ଫୁଲ ଫର୍ମ କଣ ହୋଇଥାଏ ? ୯୯ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଜାଣିନାହାନ୍ତି ଏହାର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର….

ଇଣ୍ତିଆନ୍ ଆର୍ମୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆପଣ ସେମିତି ବହୁତ କିଛି ଶୁଣିଥିବେ , ଭାରତୀୟ ସେନା ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ କିଚି ଜଣା ଥିବ , କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ କି ଇଣ୍ତିଆନ୍ ଆର୍ମୀକୁ ଶବ୍ଦ ବିଷୟରେ ଭାବିଛନ୍ତି । ହଁ ଆଜ୍ଞା , ଏମିତି ନାଁ ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ଆପଣ ମଧ୍ୟରେ ଜୋସ୍ ଆସିଯିବ , ଓ ଦେଶ ଭକ୍ତି ଭାବନା ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଯିବ , ଏମିତି ନୁହେଁ କି କେବଳ ଭାରତୀୟ ଲୋକ ହିଁ ଙ୍କ ସହ ଏପରି ହୋଇଥାଏ , ସବୁ ଦେଶର ଲୋକେ ନିଜ ଦେଶର ଜବାନଙ୍କ ସହ ଭଲ ପାଇବା ଥାଏ | ଭାରତର ଯୁବକମାନଙ୍କର ସେନାଙ୍କ ପ୍ରତି ଆକର୍ଷଣ ଅଟେ , ଆଜି ଆମ ଦେଶର ଆର୍ମୀ ଦୂନିଆଁର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସେନା ଅଟେ , ଆମ ଇଣ୍ତିଆନ୍ ଆର୍ମୀ ଶକ୍ତି ମାମଲାରେ ଦୁନିଆଁରେ ସବୁଠାରୁ ଅଗ୍ରଣୀ ସେନାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସାମିଲ୍ ଅଛି , ସେମିତି ଆପଣ ଆର୍ମୀ ଉପରେ ଜାଣିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି ,

 

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ବୋଧେ ଆପଣ ଜାଣିନଥିବେ , ଯେଉଁ ଆର୍ମୀ ଶବ୍ଦ ଏକ ନୂଆ ଜୋଶ୍ ସଂଚାର ହୋଇଥାଏ , କିନ୍ତୁ ସେହି ଶବ୍ଦର ଫର୍ମ କଣ ହୋଇଥାଏ , ଶେଷରେ ଇଣ୍ତିଆନ୍ ଆର୍ମୀ ର କଣ ଅଟେ , ଶବ୍ଦ କେଉଁଠୁ ଆସିଛି , ଓ ଏହି ଭାଷାର ମୂଳ ଶବ୍ଦ କଣ ଅଟେ , ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ କେଉଁ ସରକାରୀ ପରୀକ୍ଷାରେ ପ୍ରଶ୍ନ ପତ୍ର ନିଶ୍ଚିତ ମିଳିଯିବ , ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

 

ଆର୍ମୀ ଶବ୍ଦ ଉତ୍ପତ୍ତି ଲାଟିନ୍ ଭାଷା ଆରମତା ଶବ୍ଦରୁ ନିଆଯାଇଛି , ଯାହାର ଅର୍ଥ ଆର୍ମ ଫୋର୍ସ ଅଟେ , ସବୁ ଦେଶର ନିଜର ଏକ ଆର୍ମ ଫୋର୍ସ ଥାଏ , ଯାହାକୁ ଏକ ଅର୍ଗାନାଇଜଡ୍ ମିଲିଟାରୀ ଫୋର୍ସ ହୋଇଥାଏ , ଏହି ସେନା ନିଜ ଦେଶର ରକ୍ଷା କରିବା ପାଈଁ ଲଢିଥାନ୍ତି , ବହୁତ ଦେଶର ସେନା ଅଧିକାରିକ ହିସାବରେ ଭୁମି ସେନା ବି କୁହାଯାଏ

ଆପଣଙ୍କୁ ଜାଣିକରି ଗର୍ବ ହେବ କି ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସେନା ଯାହା ଆମ ଭାରତ ଦେଶର ପାଖରେ ଅଛି , ଦୁନିଆଁରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସେନା ଚୀନ ପାଖରେ ଅଛି , କଣ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ଆର୍ମୀର ପୁରା ନାଁ କଣ ଅଟେ । ହଁ ଆଜ୍ଞା ଏହାର ପୂରା ନାଁ ଆର୍ଲଟ ରେଗୁଲାର୍ ମୋବିଲିଟି ୟଙ୍ଗ୍ ଅଟେ

Leave a Reply

Your email address will not be published.