April 21, 2024

Odia Express

News For Public

ସୁପ୍ରୀମକୋର୍ଟ ଙ୍କ ବଡ ନିର୍ଦେଶ – ବାପାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର ପୁଅର ଯେତିକି ଅଧିକାର ଅଛି ଝିଅର ମଧ୍ୟ ସେତିକି ଅଧିକାର ..

ବରେଲିର ବିଧାୟକ ମିଶ୍ରାଙ୍କ ଝିଅ ଫେରାର୍ ହୋଇଯିବାପରେ ବହୁତ ଲୋକଙ୍କର ମନରେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଥିବ କି ଏବେ ବିଧାୟକ ପ୍ରୋପର୍ଟି ଉପରେ ତାଙ୍କର ହକ୍ ଥିବ କି ନାହିଁ , ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ କି ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ଏହି ମାମଲାରେ କଣ ଆଦେଶ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ତାହା କିଛି ଏହିପ୍ରକାରର ଅଟେ । ୨୦୦୫ ରେ ସଂଶୋଧନ ଯୋଗୁଁ ହିନ୍ଦୁ ଉତ୍ତରାଧିକାର ଅଧିନିୟମ ୧୯୫୬ ଦ୍ୱାରା ସଂମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ପୁଅ ଓ ଝିଅଙ୍କର ଅଧିକାର ଅଲଗା ଅଲଗା ହୋଇଥାଏ , ଏଥିରେ ପୁଅଙ୍କ ବାପାଙ୍କ ସଂମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ପୁରା ହକ୍  ଦିଆଯାଏ , ଯେବେ କି ଝିଅଙ୍କର କେବଳ ବାହାଘର ହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଅଧିକାର ରହିଥାଏ , ବିବାହ ପରେ ପୁଅର ସ୍ୱାମୀର ପରିବାରର ଭାଗ ମାନାଯାଇଥାଏ , ହିନ୍ଦୁ କାନୁନ୍ ମୁତାବିକ ହିନ୍ଦୁ କାନୁନ୍ ମୁତାବିକ ହିନ୍ଦୂ ବିଭାଜିତ ପରିବାରର ଏଚ୍ ୟୁଏଫ୍ ଯାହା ଜଏଣ୍ଟ ଫ୍ୟାମିଲି ବୋଲି କୁହାଯାଏ , ସବୁ ଲୋକ ଗୋଟେ ପୂର୍ବଜ ବଂଶଜ ଅଟନ୍ତି , ଏଚ୍ ୟୁଏଫ୍ ହିନ୍ଦୁ , ଜୈନ, ସିଖ୍ କିମ୍ବା ବୌଦ୍ଧ ମାନିବା ଲୋକଙ୍କର ବନାଇପାରିବେ ,

 

ବିବାହିତ ଝିଅଙ୍କ ବାପା ସଂମ୍ପତ୍ତିରେ ଅଧିକାର ଅଛି , ହିନ୍ଦୁ ଉତ୍ତରାଧିକାର ଅଧିନିୟମ ୨୦୦୫ ରେ ଝିଅଙ୍କର ଏହି ଅଧିକାର ପୂର୍ବରୁ ଝିଅଙ୍କର ବିବାହ ହେବାପରେ ତାଙ୍କର ସଂମ୍ପତ୍ତି କିଛି ହକ୍ ନଥାଏ , ବହୁତ ଲୋକ ଏହି ମହିଳାଙ୍କ ସଂମ୍ପତ୍ତି ଅଧିକାର ନଷ୍ଟ ହେବାରେ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୦୫ କୁ ହିନ୍ଦୁ ଉତ୍ତରାଧିକାର ଅଧିନିୟମ ୨୦୦୫ ଯିଏ ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂମ୍ପତ୍ତି ବାଣ୍ଟିଥାଏ , ତାହା ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇଛି, ହିନ୍ଦୁ ଉତ୍ତରାଧିକାର ଅଧିନିୟମ ୨୦୦୫ ମୁତାବିକ ଝିଅ ବିବାହିତ ଥାଉ କିମ୍ବା ବିବାହିତ , ସେ ବାପାଙ୍କ ସଂମ୍ପତ୍ତିରେ ଭାଗିଦାରୀ ମାନାଯିବ , ଏତିକି ନୁହେଁ ବାପାଙ୍କ ସଂମ୍ପତ୍ତିର ପ୍ରବନ୍ଧକ ବି ବନାଯାଇପାରିବ ,

 

ଏହି ସଂଶୋଧନ ଦ୍ୱାରା ଝିଅଙ୍କୁ ସେହି ଅଧିକାର ଦିଆଯାଈଛି, ଯାହା ପୁର୍ବରୁ ପୁଅଙ୍କର ମଧ୍ୟରେ ସୀମିତ ଥିଲା ଝିଅଙ୍କର ଏହି ସଂଶୋଧନ ଲାଭ ତେବେ ମିଳିବ , ଯାହା ପୁଅଙ୍କର ମଧ୍ୟରେ ସିମିତ ଥିଲା , ୨୦୦୫ ପରେ ହେଲା , ଏହା ଛଡା ଝିଅ ସହଯୋଗୀଦାର୍ ହେଇ ପାରିବେ , ଯେବେ ବାପା ଓ ଝିଅ ଦୁହେଁ ୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୦୫ କୁ ଜିବିତ ଥିବେ , ତେବେ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ଏହାକୁ ନେଇକରି ଫଇସଲା ଶୁଣାଇଥିଲେ ।

 

ସହଦାୟିକ ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ ସଦସ୍ୟ ଓ ପରିବାରର ତିନି ପିଢି ଆସିଥାଏ , ପ୍ରଥମେ ଏହା ଉଦାହରଣ ହିସାବରେ ପୁଅ , ବାପା ଓ ଦାଦା ପରଦାଦା ଥାନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ଏବେ ପରିବାର ମହିଳା ବି ସହଦାୟିକ ହୋଇପାରିବେ , ସହଦାୟିକ ଦ୍ୱାରା ସହଦାୟିକ ଜନ୍ମରୁ ସଂମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ଅଧିକାର ହୋଇଥାଏ , ସହଦାୟିକ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ଜନ୍ମ ଓ ମୃତ୍ୟୁ ଆଧାରରେ ସହଦାୟିକ ଇଚ୍ଛା ଓ ଭାଗ ଉପର ତଳ ହୋଇଥାଏ , ପେତୃକ ଓ ନିଜ ଆଡୁ କମାଇଥିବା ପ୍ରୋପର୍ଟି ସହଦାୟିକ ସଂମ୍ପତ୍ତି ହୋଇପାରେ , ପୈତୃକ ସଂମ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ସବୁ ଲୋକଙ୍କର ପ୍ରୋପର୍ଟି ମ୍ୟାନେଜ୍ କରିପାରେ ,

ସହଦାୟିକି ସଦସ୍ୟ କେଉଁ ଥାର୍ଡ ପାର୍ଟିକୁ ଏହି ଭାଗ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ , ଏହି ପରି ବିକ୍ରି ସହ ଦାୟିକି ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଅଗ୍ରକ ଅଧିକାର ବିଷୟରେ ଅଟେ , ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଏହା ଅଧିକାର ଅଛି କି ସେ ସଂମ୍ପତ୍ତି କେଉଁ ବାହାର ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରବେଶରେ ମନା କରିପାରିବେ , ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟ ଏହା ଅଧିକାର ଅଛି କି ସେ ସଂମ୍ପତ୍ତିରେ କେଉଁ ବାହାର ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରବେଶରେ ମନା କରିପାରିବେ , ଏକ ସହଦାୟିକ କେଉଁ ସଦସ୍ୟ ନୁହେଁ , ସଂମ୍ପତ୍ତି ଭାଗବଣ୍ଟାରେ କେସ୍ ଫାଇଲ୍ କରିପାରିବେ , ଏଥିପାଇଁ ସେ ସହଦାୟିକି ଏକ ପୁଅ ଓ ବାପାଙ୍କ ସଂମ୍ପତ୍ତି ଭାଗ ବଣ୍ଟାରେ ମାଗିପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *