ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ଭାରତ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିଲେ ଏହି ଝିଅ, ୧୦ମ ପାସ୍ କରିଥିବା ଗାଇଡ୍ ସହ ହୋଇଗଲା ପ୍ରେମ… ଦେଶୀ ବୋହୂ ହୋଇ ରହିଲେ ଗାଁରେ ଆଉ ତାପରେ…

୭ ବର୍ଷ ପ୍ରଥମେ ଫ୍ରାନ୍ସର ପ୍ୟାରିସ ସହରରୁ ମାଂଣ୍ତୁ ବୁଲିବାକୁ ଆସିଥିଲେ ୩୩ ବର୍ଷୀୟ ମାରି ଏବେ ପୁରା ଭାବେ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତି ବସିଯାଇଛି , ମାଂଣ୍ତୁ ର ପୁରୁଣା କିଲ୍ଲା ଓ ସୁନ୍ଦର ଜାଗାର ଇତିହାସ ଗାଇଡ୍ ଫ୍ରାନ୍ସ ଭାଷାରେ ଶୁଣିକରି ଶିକ୍ଷକ ମାରି ତାଙ୍କ ମନରେ ଥିବା ଭଲ ପାଇବା ପ୍ରେମକୁ ପଢିଦେଇଥିଲେ , ହିନ୍ଦୀ ନ ଜାଣିଥିବା ଏହି ବିଦେଶୀ ମହିଳା ଗାଇଡ୍ ଧୀରଜଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରିଦେଇଥିଲେ , ମାଣ୍ତୁଙ୍କ ଜୀବନ କାଟିବାକୁ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିନେଇଥିଲେ ।ସ୍ୱୟଂ ଶିକ୍ଷକ ହେବା ସହ ପିତା ଡାକ୍ତର ଓ ମା ଶିକ୍ଷକ ଅଟନ୍ତି , ଆଜି ବି ସେ ଅଧା ଖଣ୍ତିଆ ହିନ୍ଦୀ କହନ୍ତି , ତେବେ ସେ ଭାରତୀୟ ପିନ୍ଧୁଥିବା ଶାଢୀ ଓ ସାଲୱାର୍ ସୁଟ୍ ପିନ୍ଧିକରି ଗର୍ବ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି , ଆଜି ବି ପ୍ୟାରିସରୁ ଛୁଆଙ୍କୁ ଅନ୍ ଲାଇନ୍ ପଢାଉଛନ୍ତି , ଓ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ନୋଟ୍ ବି ବନାଇକରି ପଠାଇଥାନ୍ତି , ନିଜର ଦୁଇଟି ଛୁଆଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୀ ଓ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ଶିଖାଉଛନ୍ତି , ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ଏହି କି ଯେ ମାରି ମାଣ୍ତୁ ନିଜର ଘର ବନାଉଛନ୍ତି , ଓ ଏଥିପାଇଁ ମିସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ନିଜେ କାମ କରୁଛନ୍ତି ।

 

ଧୀରଜଙ୍କ ସହ ବାହାଘରେ ପରେ ମାଣ୍ତୁ ରେ ବସି ମାରୀ ଏବେ ଦୁଇଟି ଛୁଆଙ୍କ ମା ଅଟନ୍ତି , ଜଣଙ୍କ ନାଁ କାଶୀ(୫ ବର୍ଷ) ଓ ଅନ୍ୟଙ୍କ ନାଁ ନୀଲ୍ (୩ ବର୍ଷ) ଅଟେ , ଜଣଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିଲ୍ଲୀରେ ହୋଇଥିଲା , ଅନ୍ୟଙ୍କ କୋଚିରେ , ମାରି ପୁରା ଘରର କାମ ନିଜେ କରୁଛନ୍ତି , ଝାଡୁ ଲଗାଇବାଠାରୁ ନେଇକରି ଘର ସଫା ସଫି କାମ ଓ ଖାଇବା କାମ କମ୍ୟୁଟର ସିଷ୍ଟମରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ପ୍ରକାରର ନୋଟ୍ସ ତିଆରି କରନ୍ତି , ଓ ପିଲାଙ୍କୁ ଅନଲାଇନ୍ ପଢାନ୍ତି , ସେ ସେହି ପ୍ରକାରର ନିଜ ଛୁଆଙ୍କୁ ବି ପଢାଉଛନ୍ତି , ତାଙ୍କର କହିବା କଥା କି ଛୁଆଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ୍ କେବେ ପଠାଇବି ନାହିଁ , ୧୦ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜେ ପଢାଇବି , ଓ ବେସିକ୍ ଜିନିଷକୁ ଜଣାଇଲା ପରେ ତାଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ୍ କୁ ପଠାଇବି ।

 

ମାରି ଏବେ ପୁରା ଭାଏ ଦେଶୀ ରଙ୍ଗର ଧୁଳି ଲାଗିଛନ୍ତି , ଅଧିକାଂଶ ସଲୱାର ସୁଟ୍ ପିନ୍ଧିଥାନ୍ତି , ମାରି କହିଲେ କି ଭାରତୀୟ ପରିବେଶରେ ସାଢୀ ପିନ୍ଧିକରି ଖୁସି ଲାଗିଥାଏ , ସେ ନିଜ ଛୁଆଙ୍କ ଛଡା ପାରମ୍ପାରିକ ଖେଳ ବି ଖେଳିଥାନ୍ତି , ଖାଲି ଖାଇବା ପିଇବାରେ ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତି , ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ରହୁ , ଏହା ପରେ ସାଧା ଭୋଜନ କରନ୍ତି , ସାଲାଡ, ପରିବା ତରକାରୀ , ବିନା ତେଲ ଓ ଘିଅରେ ଖାଇବା ତିଆରି କରିଥାନ୍ତି , ମାରି କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ଛୁଆଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂବନ୍ଧୀ କିଛି ଅସୁବିଧା ହେଲେ ସେ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ନିଜ ବାପାଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତି , ଓ ତାଙ୍କୁ ପଚାରିକରି ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତି ,

ମାରି ମାଣ୍ତୁ ଚାରି ରୁମ୍ ବାଲା ଘରକୁ ନିଜର ଆଶିଆନା କରିଛନ୍ତି , ସକାଳ ୧୦ ରୁ ୫ ଟା ଯାଏଁ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ନିଜ ଘର ତିଆରି କାମରେ ଠିଆ ହୋଇଥାନ୍ତି , ଓ ନିଜେ ବି କାମ କରନ୍ତି ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.