ଖୁସି ଖବର: ଏବେ ସନ୍ନ୍ୟାସ ନେବେନାହିଁ ଧୋନୀ… ଦ୍ଵିତୀୟ ଧୋନୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ମିଳିଲା ଦାୟିତ୍ଵ – ଏହି ଖେଳାଳି ହେବେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଧୋନି..

ଭାରତକୁ ୨୦୧୧ରେ ବିଶ୍ଵକପ ଚମ୍ପିୟାନ କରିଥିବା ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ବିଷୟରେ ବଡ ଖବର ସାମନାକୁ ଆସିଛି । ନିକଟରେ ଇଂଲଣ୍ଡରେ ନିଜର ଚତୁର୍ଥ ବିଶ୍ଵକପ ଖେଳିଥିବା ଧୋନୀ ଆଗାମୀ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଗସ୍ତରେ ଯିବେନାହିଁ। ଏପରି ଅଟକଳ ଲଗାଯାଉଥିଲା ଯେ ବିଶ୍ଵକପ ପରେ ପୂର୍ବ ଭାରତୀୟ ଅଧିନାଯକ ସନ୍ନ୍ୟାସର ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି । ସେ ନିଜକୁ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଗସ୍ତରେ ତିନୋଟି ଟି-୨୦ ଆନ୍ତର୍ଜ୍ୟାତୀୟ ଓ ତିନୋଟି ଏକଦିବସୀୟ ନିମନ୍ତେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଜଣେଇଛନ୍ତି । ସେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ସହ ରହିବେ। ତାପରେ ସେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଗସ୍ତରେ ଭାଗ ନେବେ ।

 

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଧୋନୀ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଯିବେ ନାହିଁ । ସେ ଭାରତ ଓ ବିଦେଶରେ ଭାରତ ସହ ପ୍ରଥମ ୱିକେଟ କିପର ରୂପେ ମଧ୍ୟ ଯାତ୍ରା କରିବେ ନାହିଁ । ଋଷଭ ପନ୍ଥ ତାଙ୍କ ସ୍ଥାନ ନେବେ ଓ ଧୋନୀ ସନ୍ନ୍ୟାସ ନନେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୁବ ୱିକେଟ କିପର ଙ୍କୁ ଅନୁଭବି କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିବ । ଏ ସମୟରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଧୋନୀ ନିଜେ ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ । ଆପଣ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣେଇ ଦିଆଯାଉଛି ଯେ ସେ ୧୫ସଦସ୍ୟ ଦଳର ଅଂଶ ହୋଇପାରନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ପ୍ଲେଇଙ୍ଗ ୧୧ରେ ରହିବେ ନାହିଁ । ଏହି ଦଳକୁ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାର୍ଗଦର୍ଶନର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ଓ ଏମଏସଙ୍କୁ ଏଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖିବା ବିଲକୁଲ ଠିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବନାହିଁ।

 

କିଛି ଲୋକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଧୋନୀଙ୍କୁ ଜଣେଇବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ସେ କେବେ ଯିବେ । ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଏମଏସ ଧୋନୀ ନିଜକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିସାରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ କେଉଁ ଧରଣର ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି ଯେ କି କ୍ୟାରିଅର ଗ୍ରାଫ ଚିନ୍ତାରେ ‘କେବେ’ ଅପେକ୍ଷା ‘କାହିଁକି’ ରେ ବିଶ୍ବାସ ରଖନ୍ତି । ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଯିବେ କିନ୍ତୁ ବ୍ୟସ୍ତ କାହିଁକି ?

 

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଚୟନସମିତି ଗୁରୁବାର ଦିନ ୱେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଗସ୍ତ ନିମନ୍ତେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଘୋଷଣା କରିପାରେ । ପନ୍ଥଙ୍କ ଠାରୁ ଅନୁଭବି ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ୩୫ବର୍ଷର ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଂଶ ରହିବେ । ଏହା ଚୟନକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରୁଛି ଯେ ସେ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କୁ କେତେ ଦକ୍ଷ ଅଛନ୍ତି । ତାମିଲନାଡୁର ୱିକେଟ କିପର ବ୍ୟଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ଵକପ ପାଇଁ ଦ୍ଵିତୀୟ କିପର ରୂପେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ଖେଳାଳୀମାନଙ୍କ ଆହତ ହେବାଯୋଗୁ କିଛି ମ୍ୟାଚଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଲା। କିନ୍ତୁ ସେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧୋନୀଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ରହିପାରିବେ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.