ଯେଉଁ ଘରେ ବୋହୁଙ୍କର ଏହି ପ୍ରକାର ଗୁଣ ଥିବ, ସେହି ଗୃହରେ କେବେ ମଧ୍ୟ ସୁଖ ଶାନ୍ତିର ଅଭାବ ହୁଏ ନାହିଁ…

ଆମ ସମାଜରେ ଘରର ବୋହୁ କିମ୍ବା ଝିଅଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସହ ତୁଳନା କରାଯାଏ କାରଣ ମାଆ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନିଜେ ଜଣେ ନାରୀ ଓ ଧନସମ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ପୂଜନ୍ତି । ଯଦି ଦେଖିବା ବିବାହ ପରେ ଯେଉଁ ଘରେ ବୋହୁ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି ତୋ ସେହି ଘରର ସ୍ଥିତି ବଦଳିଯାଏ । ବୋହୁଙ୍କ ଶୁଗୁଣରୁ ସେ ଘର ଉନ୍ନତି କରିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ସତ୍ୟ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରର ବୋହୁ ଆସିବା ପରେ ଠିକ ଏପରି ହୋଇନଥାଏ । ଏମିତିକି ବେଳେବେଳେ ନୂଆବୋହୂ ଆସିବା ପରେ ସେ ଘରର ଉନ୍ନତିରେ ବାଧା ଆସେ ଓ ସେ ଘର ଧ୍ଵଂସ ଆଡକୁ ଗତି କରେ । ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଘରର ବୋହୁ ମାନଙ୍କର କିଛି ଏମିତି ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଅଭ୍ୟାସ ବିଷୟରେ ଜଣେଇବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା କରିବା ଦ୍ଵାରା ସେମାନେ ଯେକୌଣସି ଘରକୁ ସ୍ଵର୍ଗରେ ପରିଣତ କରିଦେବେ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁ ଘରକୁ ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଓ ଅଭ୍ୟାସ ଥିବା ବୋହୁ ଆସନ୍ତି ସେ ଘରେ ଦିନୁଦିନ ଉନ୍ନତି ବୃଦ୍ଧି ହେବାରେ ଲାଗେ ।

 

ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେଇ ଦେବୁ ଯେ କିଛି ଏପରି ବୋହୁ ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ଧନ ଆସିବାମାତ୍ରେ ତାହା ନାନାପ୍ରକାର ମାର୍କେଟିଂଗ , ଶପିଙ୍ଗ, ଖର୍ଚ୍ଚ ଇତ୍ୟାଦିରେ ଟଙ୍କା ପାଣିପରି ଉଡେଇଦିଅନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏପରି କିଛି ବୋହୁ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପଇସା ଖର୍ଚ୍ଚ ତ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ବହୁତ ଭାବିଚିନ୍ତି ଓ ବୁଝିସୁଝି କରି କାରଣ ଜରୁରୀ ଜିନିଷ ଆସିବ ଓ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚିଯିବ । ଯେଉଁ ବୋହୁ ମାନଙ୍କୁ ଧନର ମୂଲ୍ୟ ଜଣାଥିବ ସେମାନେ ଶ୍ଵଶୁରଘର ପାଇଁ ଭାଗ୍ୟବତୀ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏପରି କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ବୋହୁମାନେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାଠାରୁ ଅଧିକ ତାକୁ ସଞ୍ଚିବାରେ ଓ ବଢେଇବାରେ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ।

 

ଯେତେବେଳେ ବି କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଆସେ ସେତେବେଳେ ତାକୁ ବଡ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ତାହାକୁ ବୁଦ୍ଧିମାନୀ ଓ ଚତୁରତାର ସହ ସମାଧାନ କରିବା ଏକ ଭଲ ଓ ବୁଦ୍ଧିମତୀ ବୋହୁର ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଗୁଣ ହୋଇଥାଏ । ଆପଣ ଅନେକଥର ଦେଖିଥିବେ ଯେ କିଛି ଘରର ବୋହୁମାନେ ଛୋଟଛୋଟ କଥାକୁ ବି ବହୁତ ବଢେଇ ଦିଅନ୍ତି ଓ ସେହି ମାମୁଲି କଥା ଏମିତି ବଢିଯାଏ ଯେ ତାହା ଲଢେଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚିଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହାର ଠିକ ଓଲଟା କିଛି ଏପାର ବୋହୁ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସବୁବେଳେ ଏହି ପ୍ରଚେଷ୍ଟାରେ ଥାନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଲଢେଇ ଝଗଡା ନହୋଇ କଥା ଦ୍ଵାରା ହୋଇଯିବ ଓ ଘରର କଥା ଘର ଭିତରେ ରହିବ ନା କି ବାହାରେ ରାସ୍ତା ଉପରକୁ ଯିବ, ଏମାନେ ଯେଉଁ ଘରକୁ ଯାଆନ୍ତି ସେଠାରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସାଥିରେ ନେଇ ଚଳନ୍ତି ।

 

ଆପଣ ଅନେକଥର ଏହି କଥା ଅନୁଭବ କରିଥିବେ ଯେ କିଛି ବୋହୁ ଏପରି ଥାଆନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଭାଇ-ଭାଇ କିମ୍ବା ମାଆ-ପୁଅ ମଧ୍ୟରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି , ଓ ଏମାନଙ୍କର ଏହି କାରଣରୁ ବେଳେବେଳେ ପରିବାର ଅଲଗା ହୋଇଯାଏ ଓ ସେହି ପରିବାରର ସମସ୍ତ ଖୁସି ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇଯାଏ । ଏପରି ଘରେ କେବେ ଉନ୍ନତି ହୁଏ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହାର ବିପରୀତ କିଛି ଏପରି ବୋହୁ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଘରକୁ ଯୋଡିକରି ରଖନ୍ତି । ଏମାନେ ଘରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ନିଜର ମାନନ୍ତି ଓ ସମସ୍ତଙ୍କର ମାନ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.