ଶୋଇବାର ୯ ଟି ତରିକା , ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂବନ୍ଧୀ ସବୁ ଅସୁବିଧାକୁ ଦୂରେ କରିଦେବ , କରିଦେବ ଆପଣଙ୍କୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଫିଟ୍

ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସଠିକ୍ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ନେବା ଯେତିକି ଜରୁରୀ , ଭଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସେତିକି ଶୋଇବା ଜରୁରୀ , କିନ୍ତୁ ଶୋଇବା ପୁର୍ବରୁ କିଛି କଥାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ କି ଆପଣ କି ଭଳି ଶୋଉଛନ୍ତି ଯଦି ଆପଣ ସଠିକ୍ ପୋଜିସନ୍ ରେ ଶୋଇନଥିବେ ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କୁ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ , ପୁରା ଓ ଭଲ ନିଦ ପାଇଁ ସଠିକ୍ ପୋଜିସନ୍ ରହିବା ଜରୁରି ହୋଇଥାଏ , ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି କିଛି ଶୋଇବା ପୋଜିସନ୍ ଉପରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାକୁ ଆପଣ ଆପଣାଇଲେ କେବଳ ଭଲ ନିଦ ଆସିବ ନାହିଁ ବରଂ ଏହା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂବନ୍ଧୀ ସବୁ ଅସୁବିଧା ବି ଦୂର ହୋଇଯିବ ।

 

୧) ଚିତ୍ ହୋଇ ଶୋଇବା : ବ୍ୟାକ୍ ପେନ୍ ହେବାର କାରଣ ବହୁତ ସାଧାରଣ ଅଟେ , ଏହି ସମସ୍ୟାରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପୋଜିସନ୍ ଠିକ୍ ହେବ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଶୋଇବା ବେଳେ ଆରାମ ଲାଗିବ , ଏହାପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଯେବେ ବି ଚିତ୍ ହୋଇ ଶୋଇବେ ତେବେ ଗୋଟିଏ ତକିଆ ଆଣ୍ଠୁ ତଳକୁ ଓ ଗୋଟେ ତକିଆ ପିଠି ତଳେ ଲଗାଇ ଶୁଅନ୍ତୁ , ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଆରାମ୍ ଲାଗିବ ।

 

୨) ଗୋଡ ମୋଡି କରି ଶୋଇବା : ଯଦି ଆପଣଙ୍କ କାନ୍ଧ କଷ୍ଟ ସମସ୍ୟାରେ ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଶୋଇବା ପୋଜିସନରେ କିଛି ଟା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ହେବ , ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଯେଉଁ ପଟରେ କଷ୍ଟ ହେଉନାହିଁ ସେହି ପଟେ କଡ ଲେଉଟାଇ ନିଜ ଗୋଡକୁ ଟିକେ ମୋଡି ନିଅନ୍ତୁ , ଓ ନିଜ ଆଣ୍ଠୁ ପାଖରେ ଏକ ତକିଆ ରଖିଦିଅନ୍ତୁ , ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ପୀଡାରୁ କିଛି ପରିମାଣରେ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିପାରିବ ।

 

୩) ମୁଣ୍ତ ଟେକି କରି ଶୋଇବା : ବିଜ୍ଞାନର ସମସ୍ୟା ଏହି ଦିନରେ ସାଧାରଣ ହୋଇସାରିଛି , କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଏହା ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ଅଛି , ଏହି ସମସ୍ୟା ରୁ ଅଧିକା କଷ୍ଟ ହେଉଛି ଶୋଇବା ସମୟରେ ହିଁ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଅସୁବିଧା ହେଉଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ତ ତଳେ ଏକ ମୋଟା ତକିଆ ରଖିବା ଉଚିତ୍ , ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ତ ଉପରକୁ ଉଠିକରି ରହିବ , ଶୋଇବା ସମୟରେ ମ୍ୟୁକସ୍ ସାଇନ୍ସରେ ଏକାଠି ହୋଇଯାଏ , ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ତ ଉପରକୁ ଉଠି ରହିବ ତେବେ ଆପଣ ଭଲ ଭାବେ ନିଶ୍ୱାସ ନେଇପାରିବେ ।

 

୪) ମୁଣ୍ତକୁ ନ ହଲାଇ ଶୋଇବା : ବହୁତ ଲୋକ ମୁଣ୍ତ ବିନ୍ଧାର ଏକ କାରଣ ହୋଇଥାଏ , ଏହାର ବହୁତ ବଡ କାରଣ ହେଲା ଭୁଲ୍ ଭାବେ ଶୋଇବା ହୋଇଥାଏ , ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ସିଧା ଶୋଇପଡନ୍ତୁ , ଓ ନିଜ ମୁଣ୍ତ ପାଖରେ ଦୁଇଟି ତକିଆ ରଖିଦିଅନ୍ତୁ , ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ତ ନ ହଲେ ।

 

୫) ଗୋଡରେ ତକିଆ ଦେଇ ଶୋଇବା : ପିରିୟର୍ଡସ ସମୟରେ ଏହି ଅସୁବିଧା ସମସ୍ତ ମହିଳାଙ୍କୁ ହୋଇଥାଏ , ଏହି ଅସୁବିଧାର ସମୟରେ ଗୋଡ ଓ ପିଠିରେ କଷ୍ଟ ଆସିବା ସାଧାରଣ କଥା ଅଟେ , ଏହି ଅସୁବିଧାରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଆପଣ ନିଜ ଆଣ୍ଠୁକୁ ତକିଆ ଲଗାଇକରି ଶୋଇପାରିବେ , ଏହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାକ୍ ଓ ଗୋଡରେ କଷ୍ଟରୁ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ମିଳିବ ।

 

୬) ପେଟେଇ ଶୋଇବା : ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ହାଇ ବ୍ଲଡ୍ ପ୍ରେସର୍ ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ସଠିକ୍ ପୋଜିସନ୍ ରେ ଶୋଇଲେ ଏହା ଠିକ୍ ହୋଇପାରିବ , ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଚିତ୍ ହୋଇ ଶୋଇବା ଅପେକ୍ଷା ପେଟେଇ କରି ଶୋଇବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ବ୍ଲଡ୍ ପ୍ରେସର୍ କମ୍ ହୋଇଯିବ ।

୭) ବାମ କଡ ଦେଇ ଶୋଇବା : ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପେଟର ସମସ୍ୟା ଅଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଶୋଇବାର ପୋଜିସନ୍ ରେ କିଛି ଟା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ହେବ , ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ବାଁ କଡେ ଗୋଡକୁ ମୋଡିକରି ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ , ବାଁ ସାଇଡ୍ ଶୋଇଲେ ଡାଇଜେଷ୍ଟିଭ୍ ସିଷ୍ଟମ ଠିକ୍ ରହିଥାଏ ।

୮)ପିଠି ତଳେ ତକିଆ ଲଗାଇକରି ଶୋଇବା  ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତଥର ନିଜ ବେକରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ଆପଣ ମୁଣ୍ତ ସହ ନିଜ ପିଠି ତଳେ ଓ ଗୋଡ ତଳେ ଗୋଟେ ତକିଆ ଦେଇକରି ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ । ଆପଣ ଯଦି ତକିଆ ଲଗାଇପାରିବେ ନାହିଁ ,ଆପଣ ଚାହିଁଲେ ଏକ ଗାମୁଛାକୁ ଗୁଡାଇ ତାକୁ ରଖିପାରିବେ ।

୯) ବାଁ କଡେ ଲେଉଟି ସିଧା ଶୋଇବା : ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଛାତି ଜଳା ଅସୁବିଧା ଅଛି ତେବେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ବହୁତ ଅସୁବିଧା ସାମନା କରିବାକୁ ପଡୁଥିବ , ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଶୋଇବା ପୋଜିସନ୍ କୁ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ , ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ବାଁ କଡେ ଲେଉଟି ସିଧା ଶୋଇବାର ଅଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.