ମୋମୋଜ୍ ଖାଈବା ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ ଏହି ୫ ଟି ‍କ୍ଷତି , ଥରେ ଜାଣି ନେଲେ ଜୀବନରେ କେବେ ମୋମୋ ଖାଇବେନି..

ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ମୋମୋଜ୍ ବହୁତ ଭେରାଇଟି ଅଛି ଯେପରି ନନଭେଜ୍, ଭେଜ୍, ଷ୍ଟିମ୍ , ତନ୍ଧୁରୀ, ଓ ଫ୍ରାଇଡ୍ , ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଜିଭରେ ସ୍ୱାଦ ବଢାଇବା କିମ୍ବା ଭୋକ ମେଣ୍ଟାଇବାପାଇଁ ଏହାକୁ ଖାଉଛନ୍ତି ତେବେ ସତର୍କ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ , ମୋମୋଜ୍ ନିଜ ସ୍ୱାଦ ପାଇଁ ଜଣାଯାଏ , ଏହାର ସ୍ୱାଦ ଟିକେ ଚଟପଟି ହୋଇଥାଏ , ଏହାକୁ ଖାଇଲେ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ନାନାଦି ପ୍ରକାରର ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ରୁହେ , ସାଲିମାର ବାଗର ଫଟୋ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଡାଇଟିୟଟିଇସନ୍ ସିମରନ୍ ସେନି ଙ୍କ ଅନୁସାରେ ବାହାର ଖାଦ୍ୟ ଯେପରି ମୋମୋ ଖାଇବାରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଦୁରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ , ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ପ୍ରକାରର ରୋଗକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରେ , ଏହା ଶରୀରକୁ ପୁରା ଧୀରେ ଧୀରେ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥାଏ , ସିମରନ୍ ସେନି ଆସିବାରୁ ବହୁତ ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧା ସାମ୍ନା ହୋଇପାରେ , ମୋମୋଜ୍ ଏପରି ହୋଇଥାଏ ଯାହା ପାଚନକ୍ରିୟାକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ ।

 

ମୋମୋଜ୍ ଖାଇବାର ଏହା କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ କି ଏହା କ୍ୟାଲୋରୀ ଯୁକ୍ତ ହୋଇଥାଏ , କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ବିଲକୁଲ୍ ନଥାଏ , ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଏହାକୁ ସ୍ୱାଦ ପାଈଁ ଖାଆନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ କୌଣସି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ନଥାଏ । ମୋମୋଜ୍ ବନାଇବାପାଈଁ ମଇଦା ଓ ସପ୍ଟ କରିବାପାଇଁ ବ୍ଲିଚିଙ୍ଗର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ , ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତି କାରକ ଏହା ଶରୀରରୁ ଇନସୁଲିନ୍ ଖରାପ କରିଦିଏ ,

 

ମଇଦାରେ ଫାଇବର ନଥାଏ , ଏଥିରେ ଅଧିକା ଚମକଦାର୍ କରିବାପାଇଁ ବେଞ୍ଜାଇଲ୍ ପାରେକସାଇଡ୍ ବ୍ଲିଚ୍ କରାଯାଏ , ଯାହା ଶରୀର ପାଈଁ କ୍ଷତି କାରକ ଅଟେ , ମଇଦାର ସେବନ କଲେ ବ୍ୟକ୍ତିର ହଜମ କ୍ରିୟାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ , ମଇଦା ଖାଇଲେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଓ ଛୁଆଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ବିଷାକ୍ତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ହୋଇଯାଏ , ଏଥିରେ ମୋନୋସୋଡିୟମ୍ ଗ୍ଲୁଟାମେଟ୍ ହାଡକୁ ଦୂର୍ବଳ କରିଦେଇଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published.