December 4, 2023

Odia Express

News For Public

ରାଜନାଥ କହିଲେ ଆମେ ପରମାଣୁ ଆକ୍ରମଣ କରୁ ନାହୁଁ କିନ୍ତୁ ଦରକାର ପଡିଲେ ନିଜ ନିତି ବଦଳାଇବୁ ଓ ପୁରା ପାକିସ୍ତାନ କୁ..

୩୭୦ ଧାରା ହଟିବା ପରେ ପାକିସ୍ଥାନ ସହ ବଢୁଥିବା ଉତ୍ତେଜନାକୁ ନେଇ ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି କି ଭାରତ ପରମାଣୁ ହତିଆର ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟବହାର ନ ହେଉଥିବା ନିଜ ନିତିକୁ ବଦଳାଇପାରେ , ରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ପୋଖରାଣରେ କହିଲେ କି ପରମାଣୁ ଆୟୁଦ୍ଧ କୁ ନେଇକରି ଏବେ ଆମର ନିତି ପୂର୍ବରୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଅଛି, ଏବେ ଭବିଷ୍ୟ କଣ ହେଉଛି,  ଏହା ସମୟ ଆସିବା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ , ରାଜନାଥ ସିଂ ବୟାନରେ ପୋଖରାନ୍ ରେ ଦେଇଥିଲେ , ସେ ଏହି ଜାଗାରେ ଯେଉଁଠି ୧୯୯୮ ରେ ଭାରତର  ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୟରେ ୫ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର୍ ଟେଷ୍ଟକରାଯାଇଥିଲା,  ଖାସ୍ କଥା ଏହି କି ଯେ ଆଜି ପୂର୍ବ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପୁନ୍ୟତିଥି ଅଟେ , ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଜି ପୋଖରାନ୍ ରେ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳୀ ସଭାରେ ଯୋଗ ଦେବେ ।

ନୋ ଫାଷ୍ଟ ନ୍ୟୁଜ୍ ର ମତଲବ ଏହା କି ତେବେ ଯାଏଁ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର୍ ହତିଆର୍ ବ୍ୟବହାର ନ କରିବା ବିରୋଧି ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ଆକ୍ରମଣ ନ୍ କରନ୍ତୁ , ଭାରତ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର୍ ହତିଆର ଆଗରେ ବଢିକରି ନିଜ ବ୍ୟବହାର କରୁନଥିବା ପଲିସି ୧୯୯୮ ରେ ପୋଖରାନ୍ ୨ ପରେ ଆପଣାଇଥିଲେ , ୨୦୧୪ ର ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଥିଲେ କି ଭାରତ କେଉଁ ଶତ୍ରୁ ର ବିପକ୍ଷରେ ଆଗକୁ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର୍ ହତିଆର ବ୍ୟବହାର କରିବ ନାହିଁ , ଏବେ କିଛି ଦିନରେ ପରମାଣୁ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ରିଟାୟର୍ଡ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଭାରତର ଏନ୍ ଏଫ୍ ୟୁ ପଲିସି କୁ ନେଇକରି ପ୍ରଶ୍ନବାଚୀ ହୋଇଥିଲା , ଏହା ଛଡା ପୂର୍ବ ରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର ପାରିକର ବି ୨୦୧୬ ରେ ଏନ୍ ଏଫ୍ ୟୁ ର ଦରକାରିତା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *