November 27, 2023

Odia Express

News For Public

୭ ବର୍ଷ ପରେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ରେ ହେଉଛି ଏପରି ଦୁର୍ଲଭ ସଂଯୋଗ – ଏହି ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ଦାନ କରିଦିୟନ୍ତୁ ତ ସବୁ କଷ୍ଟରୁ ପାଇବେ ମୁକ୍ତି – ସବୁଠୁ ଆଗେ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ…

ଏହା ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛେ କି ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବହୁତ ସାରା ଉତ୍ସବମାନ ଆସେ ଯେଉଁଥିରେ କିଛି ଉତ୍ସବ ବହୁତ ଅଧିକା ମହତ୍ତ୍ୱପୁର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ , ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଉତ୍ସବ ବର୍ଷକୁ ୧୪ ଜାନୁୟାରିକୁ ଆସିଥାଏ , କିନ୍ତୁ ଏହିଥର ୨୦୨୦ ରେ ଏହା ୧୫ ଜାନୁୟାରୀକୁ ଆସୁଛି ।ସେମିତି ଶାସ୍ତ୍ରକୁ ମାନିଲେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଧନୁ ରାଶି ଛାଡିକରି ମକର ରାଶିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାନ୍ତି , ଏହି କାରଣରୁ ଏଇ ସଂକ୍ରାନ୍ତିକୁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ନାଁରେ ଜାଣିଛନ୍ତି , ରାଶି ବଦଳିବା ସହ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ସୁର୍ଯ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣାୟନ ରୁ ଉତ୍ତରାୟଣ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ  ସେମିତି ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଖରମାସ ସମ୍ପତ୍ତି ଓ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ  ଏହା ସହ କହନ୍ତି କି ଏହି ଦିନରେ ସ୍ନାନ ଦାନ, ତିଳ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଓ କମ୍ବଳ ଦାନ କରିବା ଶୁଭ ମାନାଯାଏ , ଓ ସୁର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ଉତ୍ତରାୟଣ ହେବାରୁ ମନୁଷ୍ୟର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ

ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଉତ୍ସବର ତିଥି ଓ ଶୁଭ ମୁହୁର୍ତ୍ତ ।

ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ତିଥି : ୧୫ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୦

ସଂକ୍ରାନ୍ତି କାଳ : ୦୭,୦୯ ମିନିଟ୍ ସକାଳ

ପୁଣ୍ୟ କାଳ :୦୭।୦୯ ରୁ ନେଇକରି ୧୨,୩୧ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ।

ମହାପୁଣ୍ୟ କାଳ : ୦୭।୦୯ ରୁ ନେଇକରି ୦୯।୦୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ।

ସଂକ୍ରାନ୍ତି ସ୍ନାନ କାଳ : ପ୍ରାତଃ କାଳ ୧୫ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୨୦

ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତୀକୁ ଖେଚୁଡି ବନାଇବା , ଖାଇବା , ଓ ଦାନ କରିବା ଖାସ୍ ହୋଇଥାଏ , ଏହି କାରଣରୁ ଏହାକୁ ନାନା ଜାଗାରେ ଖେଚୁଡି ବି କୁହାଯାଏ , ମାନ୍ୟତା ଅଛି କି ଚାଉଳ କୁ ଚନ୍ଦ୍ରମା ପ୍ରତୀକ ମାନିଥାନ୍ତି , କାଳ ଉଡଦ ଡାଲିରେ ଶନିଙ୍କର ଓ ସବୁଜ ପରିବା ବୁଧଙ୍କ ପ୍ରତୀକ ହୋଇଥାଏ ।

କହିଦେବୁ କି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହି ଦିନ କରାଯାଇଥ୍ବା ଦାନ ଅକ୍ଷୟ ଫଳଦାୟୀ ହୋଇଥାଏ , ସେମିତି କହିଦେବୁ କି ପ୍ରାତଃ କାଳରେ ସ୍ନାନ କରି , ସୁର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ , ତାପରେ ପୁଜା ଉପାସନା କରନ୍ତୁ , ଏହାପରେ ଅନ୍ନର  ଘିଅର , ବସ୍ତ୍ର ଦାନ କରନ୍ତୁ , ଚାଉଳ, ଡାଲି, ପରିବା ଲୁଣ , ଓ ଘିଅ ମାନେ ଖେଚୁଡି ଦାନ ସର୍ବୋତ୍ତମ ହୋଇଥାଏ , ଏହା ଛଡା କହିଦେବୁ କି ଏହି ଦିନ ଶନି ଦେଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରକାଶ ଦାନ କରିବା ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ , ଏହିଦିନ ଜପ ତପ , ସ୍ନାନ  ଶ୍ରାଦ୍ଧ , ତର୍ପଣ , ଆଦି ଧାର୍ମିକ କ୍ରିୟା କଳାପର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ଅଛି , ଏମିତି ଧାରଣା ଅଛି କି ଏହି ଅବସରରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଦାଣ ଶହେ ଗୁଣା ବଢିକରି ପୁଣ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ ।

ଆମର ଏଠାରେ ପୌରାଣିକ ମାନ୍ୟତା ଅଛି କି ଏହି ଦିନ ରାଶିରୁ ତିଆରି ସାମଗ୍ରୀ ଦାନ କରାଯାଏ , ସେମିତି ଜ୍ୟୋତିଷ୍ୟଙ୍କର କଥା ମାନିଲେ ଏହି ଦିନ ରାଶିର ତିଆରି ଜିନିଷ ଦାନ କରିଲେ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ , ତାର ସବୁ କଷ୍ଟରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ , ସୁର୍ଯ୍ୟ ଏକ ରାଶିରୁ ଆଉ ଏକ ରାଶି ଯିବାକୁ ସଂକ୍ରାନ୍ତି କହିଥାନ୍ତି , ଏକ ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ସୌର ମାସ ହୋଇଥାଏ , ଗୋଟେ ଜାଗାରୁ ଆଉ ଏକ ଜାଗା ଯିବା ଅଥବା ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କ ମିଳନ ହେବା ସଂକ୍ରାନ୍ତି କୁହାଯାଏ , ପ୍ରାୟ ୧୩ ସୁର୍ଯ୍ୟ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଅଛନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ମେଷ,  କର୍କଟ, ତୁଳା , ଓ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପ୍ରମୁଖ ଅଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *