June 19, 2024

Odia Express

News For Public

କେବେ ବି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଅଣ୍ତା, ଜାଣନ୍ତୁ କୁକୁଡା ଅଣ୍ତା କିପରି ତିଆରି କରେ , କଣ ପାଇଁ ଡାକ୍ତର ଏହାକୁ ଖାଇବାକୁ ଉପଦେଶ ଦିଅନ୍ତି

1 min read

ଆଜି କାଲି ଏହା ଦେଖିକରି ବହୁତ ଦୁଃଖଦ ଓ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗୁଛି କି ଅଣ୍ତା ଶାକାହାରୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ହୋଇସାରିଛି । ବ୍ରାହ୍ମଣରୁନେଇକରି ଜୈନଙ୍କର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଅଣ୍ତାକୁ ଖାଇବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି , ଯେଉଁ ପ୍ରକାରରେ ଝିଅମାନଙ୍କର ୧୦ ରୁ ୧୫ ବର୍ଷ ଆୟୁରେ ତାଙ୍କର ଅଣ୍ତାଶୟରେ ସବୁ ମାସ ଏକ ବିକଶିତ ଡିମ୍ବ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ । ସେ ଅଣ୍ତା ଅଣ୍ତାବାହିକା ଟ୍ୟୁବ୍ ଦ୍ୱାରା ତଳକୁ ଆସିଯାଏ , ଯିଏ କି ଅଣ୍ତାଶୟକୁ ଗର୍ଭାଶୟକୁ ଯୋଡିଥାଏ , ଯେବେ ଅଣ୍ତା ଗର୍ଭାଶୟରେ ପହଞ୍ଚିଥାଏ , ତାହାର ଅସ୍ତର ରକ୍ତ ଓ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ଗାଢା ହୋଇଯାଏ , ଏହା ଏଥିପାଇଁ ହୋଇଥାଏ ଯଦି ଅଣ୍ତା ଉର୍ବରିତ ହୋଇଯାଏ ତେବ୍ ସ୍ ଆଗକୁ ବଢିପାରିବ , ଓ ଶିଶୁର ଜନ୍ମ ପାଇଁ ତାର ସ୍ତରରେ ବିକଶିତ ହୋଇପାରିବ , ଯଦି ସେହି ଡିମ୍ବ ପୁରୁଷର ବିର୍ଯ୍ୟ ର ଶୁକ୍ରାଣୁ ରୁ ସମ୍ମିଳନ ନ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ତାହା ସ୍ରାବ ହୋଇଯାଏ , ଯାହା କି ଯୋନି ରୁ ନିସ୍କାସିତ ହୋଇଯାଏ , ଏହି ସ୍ରାବକୁ ମାସିକ ଧର୍ମ,ରଜୋଧର୍ମ, ବା ମାହବାରୀ (Menstrual Cycle or MC) କହନ୍ତି ।

ଝିଅଙ୍କ ପରି ଅନ୍ୟ ମା ସ୍ତନପାୟୀ ଯେପରି ବିଲେଇ, ମାଙ୍କଡ, ଗାଇ ଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବି ଏକ ନିଶ୍ଚିତ ସମୟପରେ ଅଣ୍ତୋତ୍ସର୍ଜନ ଏକ ଚକ୍ର ରୁପେ ହୋଇଥାଏ ଉଦାହରଣତଃ ମନୁଷୟ ଏହା ମାସକୁ ଥରେ ଚାରି ଦିନରେ ହୋଇଥାଏ , ଯାହା ମାହବାରୀ କିମ୍ବା ମାସିକ ଧର୍ମ କହନ୍ତି , ସେହି ଦିନରୁ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ପୁଜା ପାଠ , ରୋଷେଇ ଆଦି ଦୂରରୁ ରଖାଯାଏ , ଏହା ସହ ସ୍ନାନ ପୂର୍ବରୁ କାହାକୁ ଛୁଇଁବା ବର୍ଜିତ ଅଛି , ବହୁତ ପରିବାରରେ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହି ନିୟମ ବର୍ଣ୍ଣନ କରାଯାଇଚି । ଏହା ବୈଜ୍ଞାନିକ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିଲେ ମାସିକ ସ୍ରାବ ସମୟରେ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହାର୍ମୋନ ରେ ଅତ୍ୟାଧିକ ମାତ୍ରା ଉର୍ସର୍ଜିତ ହୋଇଥାଏ , ଓ ସବୁ ଶରୀର ଏହା ବାହାରିଥାଏ , ଏହାର ପୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଏକ ଛୋଟ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ , ଏକ କୁଣ୍ତ କିମ୍ବା ଫୁଲ କିଛି ବି ଗଛ ଅଛି ତେବେ ତା ଉପରେ ଉପରେ ରଜସ୍ୱଳା ସ୍ତ୍ରୀ ଦୁଇ ଚାରି ଦିନଯାଏଁ ପାଣିରେ ଛିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ , ସେ ଗଛ ଶୁଖିଯିବ ,

ଏବେ କଥା ହେବା କୁକୁଡା ଅଣ୍ତା ସଂମ୍ପର୍କିତ ଖବର ଉପରେ ।

୧) ପକ୍ଷୀଙ୍କର(କୁକୁଡାଙ୍କର) ବି ଝିଅମାନଙ୍କର ଭରି ଅଣ୍ତୋତ୍ସର୍ଜନ ଏକ ଚକ୍ର ରୁପରେ ହୋଇଥାଏ , ଅନ୍ତର କେବଳ ଏତିକି ହୋଇଥାଏ କି ସେ ତରଳ ରୁପରେ ନା ହୋଇକରି ଅଣ୍ତା ରୁପରେ ବାହାରକୁ ଆସିଥାଏ ।

୨) ସିଧା ଭାବେ କହିଲେ ଅଣ୍ତା କୁକୁଡା ମାହବାରୀ କିମ୍ବା ମାସିକ ଧର୍ମ ଅଟେ , ଓ ମାତା ହର୍ମୋନ୍(estrogen) ଭରପୁର ଅଟେ, ଯାହା ବହୁତ ହିଁ ହାନିକାରକ ହୋଇଥାଏ ।

୩) ଅଧିକା ପଇସା କମାଇବାପାଇଁ ଆଧୁନିକ ଟେକନିକ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଆଜି କାଲି କୁକୁଡା ଭାରତରେ ନିଷୋଧିତ ଡ୍ରଗ୍ ଅକ୍ସିଟୋସିନ୍ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ୍ ଲଗାଯାଇଥାଏ , ଯେଉଁଥିରେ କୁକୁଡା ଲଗାତାର ଅନିଷେଚିତ(unfertilized) ଅଣ୍ତା ଦେଇଥାନ୍ତି ।

୪) ଏହି ଭ୍ରୁଣ ଅଣ୍ତାକୁ ଖାଇଲେ ପୁରୁଷଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ହର୍ମୋନ୍(estrogen)  ବଢିବାର କାରଣରୁ ବହୁତ ରୋଗ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ , ଯାହାକି ବୀର୍ଯ୍ୟ ରେ ଶୁକ୍ରାଣୁ କମି( Oligozoospermia, azoospermia) ନଂପୁକସତା ଓ ସ୍ତନ ରେ ବାହାରୁଥିବା (gynacomastia) ହାର୍ମୋନ୍ ର ଅସନ୍ତୁଳନ କାରଣରୁ ଡିପ୍ରେସନ୍ ଆଦି , ସେମିତି ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଅନିମିୟତିତ ମାସିକ , ବନ୍ଧତ୍ୱ (PCO poly cystic overy) ଗର୍ଭାଶୟ କ୍ୟାନସର୍ ଆଦି ରୋଗ ହୋଇଥାଏ ।

୫) ଅଣ୍ତାରେ ପୋଷକ ପଦାର୍ଥ ଲାଭରୁ ଅଧିକା ଏହି ରୋଗଗୁଡିକ ହାନି ହେବାର ଚ୍ୟାନ୍ସ ଅଧିକା ଥାଏ ,

୬) ଅଣ୍ତାର ଭିତରେ ହଳଦିଆ ଭାଗ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ହୋଇଥାଏ , ଯାହା ହୃଦରୋଗର ମୁଖ୍ୟକାରଣ ହୋଇଯାଏ ।

୭) ପକ୍ଷୀଙ୍କର ମାହବାରୀ ଅଣ୍ତାକୁ ଖାଇଲେ ଧର୍ମ ଓ ଶାସ୍ତ୍ର ର ବିରୁଦ୍ଧ , ଅପ୍ରାକୃତିକ , ଓ ଅପବିତ୍ର ଓ ଚଣ୍ତାଳ କର୍ମର ଏହି ଜାଗାରେ ଆପଣ କ୍ଷୀର ପିଅନ୍ତୁ , ଯାହା ପୋଷକ ପବିତ୍ର ଶାସ୍ତ୍ର ସମ୍ମତ ବି ଅଟେ । ଏଲୋପେଥି ଡାକ୍ତର ବହୁତ କହନ୍ତି କି ଅଣ୍ତା ଖାଇବା ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ , ଓ ତାହାର ହିସାବରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ବାଲା ଅଟେ,  ଅଣ୍ତାରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଅଛି , କିନ୍ତୁ ଅଧିକା ପ୍ରୋଟିନ୍ ଉଡତ ଡାଲିରେ ଅଛି ଚଣାରେ ଡାଲି, ମସୁର ଡାଲି , ଅଣ୍ତାରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଅଛି , କିନ୍ତୁ ତା ଠାରୁ ଅଧିକା କ୍ଷୀରରେ ଅଛି । ସେଥିପାଇଁ ଅଣ୍ତା ଖାଇବା ନିଷେଧ ଅଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *