June 19, 2024

Odia Express

News For Public

ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏକ ବଡ ଘୋଷଣା – କରୋନା ପାଇଁ ସବୁ ମାସରେ ମହିଳାଙ୍କ ଏକାଉଣ୍ଟରେ ଆସିବ ଏତିକି ଟଙ୍କା – ଦେଖନ୍ତୁ କିପରି ପାଇବେ

1 min read

କୋରନା ଭାଇରସ୍ ଭାରତରେ ବହୁତ ଅଧିକା କ୍ଷିପ୍ର ବେଗରେ ବଢୁଥିବା ସଂକ୍ରମଣ ଓ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୬୦୦ ରୁ ଅଧିକା ରୋଗୀ ସାମ୍ନାରେ ଆସିବା ଏବଂ ଏହାର କାରଣ ୧୫ ରୁ ବି ଅଧିକା ରୋଗୀ ଜୀବନ ଯିବାର ମଧ୍ୟରେ ମୋଦୀ ସରକାର ଓ ବଡ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଦେଇଛନ୍ତି , ବିତ୍ତମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଗୁରୁବାରକୁ ପ୍ରେସ୍ କନଫରେନ୍ସ କରି ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଓ ଦରକାର କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ଲକ୍ଷ ୭୦ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାର ଘୋଷଣା କରିଦେଇଛନ୍ତି , ବିଭିନ୍ନ ମାଧ୍ୟମରୁ ଏହାର ଲାଭ ଦରକାର ପାଇବାକୁ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପହଞ୍ଚାଯାଇପାରିବ , ମୋଦୀ ସରକାର ପ୍ରାୟ ୨୦ କୋଟି ମହିଳା ୨୦ କୋଟି ମହିଳାଙ୍କ ଖାତାରେ ଆଗାମୀ ୩ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ମାସରେ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ଯାଉଛି , DBT ର ଲାଭ କୃଷକଙ୍କ ସହ ମନରେଗା ମଜୁରିଆ , ଗରିବ ବିଧବା , ପେନସନ୍ ଓ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ, ଜନଧନ ଯୋଜନା ଓ ଉଜ୍ଜଳା ସ୍କିମ୍ , ମହିଳାଙ୍କୁ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟତା ସମୁହ ସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର୍ କର୍ମୀ ଓ ବିନିର୍ମାଣ ମଜୁରିଆଙ୍କୁ ମୀଲିବାର ଅଛି ,

ମହିଳାଣ୍କ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ସମୁହ ପାଇଁ ବିତ୍ତ ମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋନ୍ ଦିଆଯିବାର ଘୋଷଣା ହୋଇଛି, ଏଥିରେ ୭ କୋଟି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କୁ ଲାଭ ମିଳିବ , ଦେଶରେ ୮,୩ କୋଟି ଘରର ଉଜ୍ଜଳା ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ତର ମିଳିଛି , ଆଗାମୀ ୩ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ତର ନିଶୁଳ୍କ ପ୍ରାପ୍ତି ହେବ , ମହିଳାଙ୍କୁ ଦେଶ ସାରା ପ୍ରାୟ ୨୦ କୋଟି ଜନ ଧନ ଯୋଜନା ଖାତା ଖୋଲାଯାଈଛି , ସରକାର ଏହି ତିନି ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ମାସରେ ୫୦୦ -୫୦୦ ଟଙ୍କା ଖାତାରେ ପକାଇବା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଇପିଏଫ୍ ଓ ଲାଭ ଯେଉଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମିଳୁଛି , ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଆଗାମୀ ୪ ମାସରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଂଶ ଓ କମ୍ପାନୀର ଅଂଶ ଯାହା ୨୪ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଥାଏ , ତାହାକୁ ଜମା କରିବାର କଥା କରାଯାଈଛି ,

ଏହି ସୁବିଧା ଲାଭ ସେହି କମ୍ପାନୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମିଳିବ , ଯେଉଁଠି ୧୦୦ ରୁ କମ୍ କର୍ମଚାରୀ କାମ କରୁଛନ୍ତି , ଓ ଯେଉଁଠି ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ମାସିକ ସ୍ୟାଲେରୀ ୧୫ ହଜାରରୁ କମ୍ ଅଛି , କୋରନା ସଙ୍କଟରେ ସରକାରଙ୍କ ସାଥ୍ ଦେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସରକାର ୫୦ ଲକ୍ଷର ଇନସୁରାନ୍ସ କଭର୍ ଦେବାର କଥା କହିଥିଲେ,  ଏହି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଡାକ୍ତର,  ନର୍ସ , ଆଶା କର୍ମୀ , ଓ ଅନ୍ୟ ମେଡିକାଲ୍ ଷ୍ଟାଫ୍ ସାମିଲ୍ ଅଛନ୍ତି , ୨୦ ଲକ୍ଷ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଯୋଡି ହୋଇଥିବା ଲୋକ ଏହି ଲାଭ ଉଠାଇପାରିବେ , ସରକାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଅନ୍ନ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ୮୦ କୋଟି ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଚାଉଳ ଦେବାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି , ଆଗାମୀ ୩ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ମାସ ସରକାର ତାଙ୍କୁ ୫ କେଜି ଗହମ ଓ ଚାଉଳ ନିଶୁଳ୍କ ଦେବ , ତାହା ସହ ସବୁ ପରିବାରକୁ ଏକ କେଜି ଡାଲି ମାଗଣା ଦେବ ।

କୋରନା ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି , ତାହାର ନେତୃତ୍ୱ ନିଜେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମ୍ଦୋଈ କରୁଛନ୍ତି , ଗତ ବୁଧବାର କୁ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ର ମିଟିଙ୍ଗ୍, ଯେଉଁଥିରେ ସବୁ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ମିଟରରୁ ଅଧିକା ଦୁରତ୍ୱ ରେ ଜଣେ ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କ ଠାରୁ ଦୁରେଇ ବସିବେ , ଏଥିରେ ସେ ସବୁ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରସ୍ତୁତିର ଗବେଷଣା କରାଯିବ , ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରି ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ , ରାଜ୍ୟର ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ମାତ୍ରାରେ ପରିବା , ଚାଉଳ, ଓ ଅନ୍ୟ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ଉପଲ୍ଲବ୍ଧ ଅଛି , ଜଣାଯାଏ କି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରି ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଓ ଦେଶରେ ୨୧ ଦିନ ଯାଏଁ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି , ଯାହାକି ୧୪ ଅପ୍ରେଲ୍ ଯାଏଁ ଚାଲିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *