March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ODI କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ଏହି ଦଳ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି, ଏହି ଦଳ ଶୀର୍ଷରେ ଅଛି – ଦେଖିଲେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଖୁସି ହେଇଯିବେ..

1 min read

ଏକ ଦିନିକିଆ ଫର୍ମାଟ୍ ପ୍ରଥମେ ସୀମିତ ଓଭର କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲା | ଯାହା 1971 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ସମୟ ପରେ, ଏହି ଫର୍ମାଟ୍ ନିଜର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି | ଆଜି କ୍ରିକେଟ୍ ଦୁନିଆରେ ଏହି ଫର୍ମାଟ୍ର ମହତ୍ୱ ବହୁତ ବଡ ହୋଇଛି | ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଏହା 60 ଓଭର ପାଇଁ ଖେଳାଯାଇଥିଲା। ଯାହା ପରେ 1983 ବିଶ୍ୱକପ ପରଠାରୁ ଏହାକୁ 50 ଓଭରକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା | ଯାହା ପରେ ଏହି ଫର୍ମାଟ୍ ବହୁତ ପସନ୍ଦ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା | ଏହାର ଆଗମନ ପରେ ଆହୁରି ଅନେକ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଖେଳାଳି ଏହି ଫର୍ମାଟରେ ଖେଳିଲେ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଫର୍ମାଟରେ ଚଉକା ଓ ଛକା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ବ୍ୟବହୃତ | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି 3 ଟି ଦଳ ବିଷୟରେ କହିବୁ | ଯିଏ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ODI କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି | ଏହି ତାଲିକାରେ ଏପରି ଦୁଇଟି ଦଳ ଅଛି ଯାହା ସମସ୍ତ ପ୍ରଶଂସକ ଆଶା କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏପରି ଏକ ଦଳ ମଧ୍ୟ ଏହି ତାଲିକାର ଏକ ଅଂଶ | ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି |

ଭାରତୀୟ ଦଳ – ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଦଳ ODI ଇତିହାସରେ ଅନେକ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦେଇଛି | ଯେଉଁଥିରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର, ବିରେନ୍ଦ୍ର ସେହୱାଗ, ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ଏହି ଦଳରୁ ସ our ରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି ଏବଂ ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡଙ୍କ ଭଳି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ଆସିଥିଲେ।ODI କ୍ରିକେଟ୍ ଇତିହାସରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତ ମୋଟ 219702 ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛି | ଯେଉଁଥିରେ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ଏକାକୀ 18, 426 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିରାଟ କୋହଲି ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ଅଛନ୍ତି। ଯିଏ 11,867 ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆଉ 3 ଖେଳାଳି 10 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି।

ଭାରତ ଦଳ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଫର୍ମାଟରେ 2 ଟି ବିଶ୍ୱକପ୍ ଜିତିଛି | 1983 ପରଠାରୁ, ଏହି ଫର୍ମାଟରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଇଛି | ଯାହାକି ଭାରତୀୟ ଦଳର ପରିଚୟ ପାଲଟିଛି। ଭବିଷ୍ୟତରେ, ଏହି ଦଳର ଆହୁରି ଆଗକୁ ଯିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି |

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ – ଯଦି ଏହି ତାଲିକାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ନାମିତ ହୋଇନାହିଁ, ତେବେ ଏହି ତାଲିକାକୁ ସମାନ କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ଏହି ଦଳ ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ଫର୍ମାଟକୁ ଶାସନ କରିଆସୁଛି | ଏହିପରି ଅନେକ ଖେଳାଳି ମଧ୍ୟ ଏହି ଦଳ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏହି ଫର୍ମାଟର ବିଶ୍ୱକପକୁ ୫ ଥର ନିଜ ନାମରେ ନାମିତ କରିଛି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ଦଳରେ ରିକି ପଣ୍ଟିଙ୍ଗ, ମାଥ୍ୟୁ ହେଡେନ, ଆଡାମ ଗିଲକ୍ରିଷ୍ଟ ଏବଂ ମାର୍କ ଭାଓନଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଏହି ଦଳ ଏହିପରି ଅନେକ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଦେଇଛନ୍ତି | ଯିଏ ଏହି ଫର୍ମାଟରେ ସବୁବେଳେ ଖେଳିଥିଲେ | ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଭଳି ଖେଳାଳୀ ହେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା |

ପାକିସ୍ତାନ – ଏହି ତାଲିକାରେ ପାକିସ୍ତାନର ଦଳ 3 ନମ୍ବର ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଯଦିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ, ଏହି ଦଳକୁ ଦେଖି ଏହି ଦଳ ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏକ ସମୟ ଥିଲା | ଯେତେବେଳେ ଅନେକ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳରେ ଏକାଠି ଖେଳୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ​​| ସେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନର ଦଳ ଶାସନ କରାଯାଇଥିଲା। ସେହି ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଦଳରେ ଇନଜାମାମ-ଉଲ-ହକ ଭଳି ଖେଳାଳି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ମହମ୍ମଦ ୟୁସୁଫ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଏହି ତାଲିକାରେ ସୟଦ ଅନୱାର ଏବଂ ସହିଦ ଆଫ୍ରିଦି ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ। ରନ୍ ଦୃଷ୍ଟିରୁ କିଏ ଏହି ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛି। ଏହି ତାଲିକାରେ ଆହୁରି ଅନେକ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *