March 3, 2024

Odia Express

News For Public

ଗରିବ ଲୋକ ବେଶ ନେଇ ଖାଉଟି ଠାରୁ ଅଧିକ ଦାମ ନେଉଥିବା ଦୋକାନ ରେ ପହଁଚିଲେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ – ଆଉ ତାପରେ ତାଙ୍କ ସହ ଯାହା ହେଲା…

1 min read

କରୋନା ଜୀବାଣୁ କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଲକ୍ ଲକ୍ ସମୟରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ଲୋକମାନେ ଅନେକ କଷ୍ଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ଜିନିଷ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ | , ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ଲାଭ ହରାଇଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି, ଲକ୍ ଲକ୍ ସମୟରେ ଅନେକ ଦୋକାନୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ସୁବିଧା ନେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ମୂଲ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ଅଧିକ | କିନ୍ତୁ ଜିନିଷ ବିକ୍ରୟ କରିବା କେବଳ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ପ୍ରଶାସନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ପାଲଟିଛି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଏବଂ ଏସପି ବଜାରରେ ଏକ ବ୍ୟାଗ ନେଇ ବାହାରକୁ ଆସି ଲାଭକାରୀ ତଥା କଳା ମାର୍କେଟିଂ ଲୋକଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଇଁ ବାହାରକୁ ଆସିଥିଲେ।

ବାସ୍ତବରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହୁଥିବା ଖବର ବାରାଣାସୀର ଅଟେ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୩ ରୁ ବାରାଣାସୀରେ ଲକ୍-ଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା, ତେଣୁ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କର କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧା ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନରେ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି, ଖୁଚୁରା ଏବଂ ହୋଲସେଲ ଦୋକାନ ଖୋଲିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ସମୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଦୋକାନୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କଳା ମାର୍କେଟିଂ କରିବାରେ ବାରଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ହୋଲସେଲ ଏବଂ ଖୁଚୁରା ଦୋକାନୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀର ହାର ସ୍ଥିର କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ସତ୍ତ୍ କିଛି ଦୋକାନୀମାନେ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ମଇଦା, ଚାଉଳ, ଡାଲି, ତେଲ ପରି ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ। ବିକ୍ରୟ, ଯାହାର ଅଭିଯୋଗ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଆସୁଥିଲା,

ଏହି ଅଭିଯୋଗ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରି ବାରାଣାସୀ ଜିଲ୍ଲା କୌଶଳ ରାଜ ଶର୍ମା ଏବଂ ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ପ୍ରଭାକର ଚୌଧୁରୀ ସୋମବାର ସକାଳେ ଜଣେ ଗ୍ରାହକ ହିସାବରେ ସେ ନିଜେ ଦୋକାନରେ ପନିପରିବା ଏବଂ ଜିନିଷ କିଣିବାକୁ ବାହାରିଥିଲେ, ସେ ସବୁ ଦୋକାନକୁ ଯାଇ ଦ୍ରବ୍ୟର ମୂଲ୍ୟ ମାଗିଥିଲେ, ତୁରନ୍ତ ଧାର୍ଯ୍ୟ ହାରଠାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ଦେଇଥିବା ଦୋକାନୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ ୯ ଦୋକାନୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ ତାଲା ପକାଇ ପଠାଯାଇଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଇଛି, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ ସହଯୋଗ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଲୋକଙ୍କର ଅସହାୟତାର ସୁଯୋଗ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଦୋକାନୀମାନେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ଅଧିକ। ଏହି ଲାଭ ବିକ୍ରୟ କରିବା, ଏହି ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରୟ କରିବା ପାଇଁ, ଏହି ଦୁଇ ଅଧିକାରୀ ବ୍ୟାଗକୁ ନେଇ ସାଧାରଣ ଜନତା, ଦୋକାନ ପରି ଗ୍ରାହକ ଭାବରେ ଦୋକାନରେ ପହଞ୍ଚିଲେ | ଓ ସେମାନଂକୁ ଉଚିତ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ

ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, କିଛି ଲୋକ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ଦ୍ରବ୍ୟ ବିକ୍ରୟ କରି ପକେଟ ଭରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି, ଯଦି କୌଣସି ଦୋକାନୀ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମୂଲ୍ୟଠାରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟରେ ଦ୍ରବ୍ୟ ବିକ୍ରି କରିବେ | ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଛାଡି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ, ସମସ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରି ଉପଯୁକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ, ଏହିପରି ଲାଭକାରୀଙ୍କୁ ଜେଲରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିବ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି | ଓ ବର୍ତମାନ ତାହା ହେଇଚି ମଧ୍ୟ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *