June 20, 2024

Odia Express

Here, There and Everywhere

ଏହି IAS ଅଫିସର କରୋନା ମୁକାବିଲା ସମୟରେ କରିଲେ ଏପରି ମହାନ କାମ ଯେ – ସାରା ଦେଶ କରୁଛି ତାଙ୍କର ପ୍ରଶଂସା – ଆପଣ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚୟ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ

ବର୍ତମାନ ସମୟରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଛି | ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜ ଘରେ ବନ୍ଦୀ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା। ଆଜିକାଲି, ତାଲା ପଡିଥିବାରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ | ବିଶେଷକରି ଲୋକମାନେ ରାସନ ଜଳ ତିଆରି କରିବାରେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି | ସହରଗୁଡିକରେ, ପୁନର୍ବାର, ସେମାନେ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଜଗି ରହିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସାମଗ୍ରୀ ଗାଁ କିମ୍ବା ଦୂରବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ | ତଥାପି, ଏହି ସବୁ ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟରେ କିଛି ଭଲ ଖବର ମଧ୍ୟ ଶୁଣାଯାଏ | କିଛି ଦୟାଳୁ ଲୋକ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିଗରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗକୁ ଆସନ୍ତି |

ଏବେ କେରଳର ପଠାନମିତ୍ର ଜିଲ୍ଲା ର ଏହି ମାମଲା ନିଅନ୍ତୁ | ବାସ୍ତବରେ, ଏକ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ପରିବାର ରାସନର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ପି। ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ (ପି.ଭି. ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ରାସନ ସହିତ ସେ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ନେଇଥିଲେ | ଏହିପରି ଭାବରେ, ଏହି ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ପରିବାରର କିଛି ସମସ୍ୟା ଏହି କଷ୍ଟ ସମୟରେ ହ୍ରାସ ପାଇଲା | ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ନିଜେ ରାସନ ଅଖା ନେଇ ଯାଇଥିଲେ, ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଆମର ସେବା ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ମେଡିକାଲ କର୍ମଚାରୀ, ପୋଲିସ ବିଭାଗ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିଭାଗ ଦିନରାତି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ସମ୍ମାନର ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି |ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସାରା ଦେଶ ଓ ମାନବ ଜାତି ନିଶ୍ଚୟ ଗର୍ବିତ

ତେବେ ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କର ସୂଚନା ପାଇଁ,କହିରଖୁ ଯେ ଏହି ସମୟରେ କେରଳରେ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ହେତୁ ବହୁତ ଖରାପ ଅବସ୍ଥା ଅଛି | ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୮୬ ଜଣଙ୍କୁ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ମିଳିଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ଦୁଇ ଜଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ତାଲା ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କଥା | ଏଠାରେ କେରଳରେ ତିନି ଜଣ ନିଶା ସେବନ କରୁଥିବା ଲୋକ ଏହାର ଅଭାବରୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏଥିରେ ଗୋଟିଏ ଘଟଣା କୋଚି ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି କନ୍ନୁର ବିଷୟରେ କୁହାଯାଉଛି।

ଭାରତରେ କରୋନାର ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ପଜିଟିଭ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଏଠାରେ ୨୫୪୭ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବାବେଳେ 62 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏଥି ସହିତ, ବିଶ୍ୱରେ କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 58 ହଜାରରୁ ଅଧିକରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *